сина месечина

сина месечина

Сината месечина es астрономски настан што е познато како постоење на две полни месечини во текот на истиот месец. Зошто се случува ова, кога и колку често е нешто што многу се изучува во науката. Во оваа статија ќе ви кажеме што е сината месечина и зошто се одвива, како и уште некои тајни.

Дали сте iousубопитни да знаете што е сината месечина? Продолжете да читате затоа што ние ви кажуваме сè.

Која е сината месечина

сина месечина над морето

Сината месечина или сина месечина на англиски јазик, тоа е настан што се случува во одредени години во оние со повеќе од една полна месечина месечно. Иако се нарекува сина, не значи дека оваа втора полна месечина што ја набудуваме е правилно сина. Нема никаква врска со тоа. Тоа е името што се повикува на втората полна месечина во месецот и се јавува толку често.

Во текот на оваа 2018 година имавме две сини месечини. Тоа е настан што ретко се случува. Во месец јануари имавме две полни месечини во истиот месец како и во март. Втората месечина од овој месец е онаа што се смета за сина месечина.

Овој факт се должи на фактот дека полната месечина се јавува приближно на секои 29,5 дена. Ова е она што се смета како лунарен месец или лунарен циклус, во кој сите делови од вашиот фаза. Ако полната месечина се појави на почетокот на месецот, може да биде доволно долго за да има секунда на крајот. За да се случи ова, потребно е да се продолжи со проучување на биодинамичките обрасци на фазите и циклусот на нашиот сателит.

Месечини во март 2018 година

сина месечина на небото

Toе анализираме зошто се случила сината месечина во месец март 2018 година. Бидејќи февруари има само 28 дена, тој е доста краток со останатите месеци. Затоа, ако полната месечина се појави на почетокот на месецот, тоа ви дава доволно време, така што на крајот можете да видите друга. Првата полна месечина се случи на 2 март и втората на 31 март, само последниот ден од месецот. Оваа втора месечина е она што ние го нарекуваме сина месечина.

Не поради оваа причина, таа има сина боја или нешто слично. Кога ќе се случи овој настан, во остатокот од годината се регистрираат 13 полни месечини наместо 12. Истото се случува со сезоните во годината, во кои некои од нив може да имаат 4 наместо 3.

Оваа сезонска сина месечина се нарекува сезонска сина месечина. За земјоделците, постоењето на овој феномен е толку важно што го имаат забележано на своите календари. За оние кои сакаат да знаат кога ќе видиме друга сезонска сина месечина, таа ќе биде на 18 мај 2019 година.

Како се вика ако не е сино

две полни месечини за еден месец

Името што означува боја што ја нема сателитот, може да доведе до измама или грешка. Со текот на времето се шпекулираше зошто се должи тоа име ако ја нема сината боја. Најраспространетата теорија што може да го објасни постоењето на ова име е оној што вели дека доаѓа од средновековен англиски јазик. Тогаш е таму каде што се викаше belewe, што значи „да се предаде“. Подоцна бил повикан сина, што значи сино. Можно е ова име да потекнува од предавничка месечина која решила да се појави во текот на месецот што не одговарал на тоа и да продолжи порано.

Иако е најистакната теорија, постојат некои други кои означуваат некои разлики. И, тоа е дека тој смета дека пред да се добие зачнувањето дека таа втора месечина е лоша среќа и, според тоа, Тоа беше поврзано со сината боја што претставува тага.

Без оглед на потеклото, она што треба да го знаете е дека, навистина, втората полна месечина што ја имате во истиот месец нема сина боја.

Фази на Месечината во различни хемисфери

лунарен циклус

Се случи понекогаш да можеме да најдеме сина месечина, но тоа не се однесува на настанот што го видовме. Во некои околности можеме да ја видиме Месечината со сина боја и тоа е многу редок феномен.

Она што ја прави да изгледа оваа боја е присуството на прашина или чад од пепел во горните слоеви на атмосферата. Овие честички предизвикуваат црвено светло да се расфрла малку повеќе и да се истакне сината светлина. Сепак, Месечината не мора да биде полна за да биде во таа боја. Овој феномен нема никаква врска со фактот дека има две полни месечини во текот на истиот месец.

Овој феномен се случил благодарение на некои вулкански ерупции во кои големи количини на вулканска пепел биле одговорни за расфрлање на црвено светло од атмосферата за да изгледа повеќе сино. Во текот на оваа година, освен ако не избувне голем вулкан, нема да видиме сина месечина. Голем шумски пожар исто така може да ни овозможи да ја видиме оваа прекрасна боја на нашиот сателит, со оглед на големото количество чад и пепел.

Колку често имаме сина месечина?

колку често има сина месечина

Тоа е нешто што многумина сакаат да го знаат. Околу на секои три години можете да видите две полни месечини во истиот месец. Ова е лесно да се каже со броење како цел лунарен циклус од 29,5 дена. Ако сметате од месец во месец, ќе го најдете оној месец што може да биде домаќин на две полни месечини. Ретко се случува во истата година да има две сини месечини по ред како и оваа година.

Со цел подобро да се знае како се појавува овој феномен, погодно е да се знае работата на Календар на Месечината во однос на страницата. Како што знаеме, сончевиот календар е оној кој работи врз основа на времето што takes треба на нашата планета да се ротира околу Сонцето. Тоа е година што е поделена на 12 месеци и 365 дена приближно. Сепак, месечевите циклуси траат 29,5 дена.

Затоа, метонскиот циклус е оној што одговара додека му треба на лунарниот календар за целосно синхронизирање со сончевиот циклус. Така се повторуваат и однесувањето целосно се совпаѓа.

Се надевам дека со оваа информација знаете повеќе за сината месечина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.