Силурски период

Силурски период

Во рамките на палеозојската ера наоѓаме период кој се карактеризира со интензивна геолошка активност и кој се наоѓа помеѓу ордовичанецот и Девонски. Станува збор за периодот Силуријански. Во овој период во кој постои голема геолошка активност, можеме да најдеме научни докази за формирање на големи планински масиви, како и новиот суперконтинент познат како Еурамерика.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, геологија, клима, флора и фауна во Силурскиот период.

клучните карактеристики

Фосили

Силурскиот период траеше приближно 25 милиони години, почнувајќи од пред околу 444 милиони години до пред околу 419 милиони години. Во овој период, нормално е да постои во плитки водни тела на површината на континентите, бидејќи нивото на морето беше доста високо. За научниците, силурскиот период е доста интересен бидејќи имал промени и на геолошко и на ниво на биодиверзитет.

Растенијата успеаја да ја освојат копнената средина и се појавија нови видови членконоги, корали и риби. На геолошко ниво, исто така беше можно да се види формирање на разни планински системи што денес ги знаеме како што е Апалачки планини.

Геологија на силурскиот период

Силурска геологија

Во овој период супер континентот наречен Гондвана се наоѓал на јужниот пол на планетата. Остатокот од суперконтинентот познат како Лауренција, Балтик и Сибир беше во позиција подалеку од север. Нивото на морето значително се зголеми како резултат на топењето на мразот од доцните глацијации во претходниот период. Овој пораст на нивото на морето предизвикаа таканаречени епиконтинентални мориња на површината на суперконтинентите. Овие беа мали, плитки водни тела што се протегаа по целата површина на овие континенти.

Ефектот на Континентален лебдат продолжи да ги поместува континентите напред. Вака се судрија суперконтинентите наречени Лаурентија, Балтика и Авалонија да се формира многу поголем суперконтинент чие име е Еурамерика.

Овој период се карактеризираше со појава на големи површини на земја. Океаните присутни во ова време биле океаните Панталаса, Палео Тетис, Реико, Лапетус и Урал.

Клима во периодот на Силуријан

Во текот на овој период климата на планетата се стабилизира. На глобално ниво веќе немаше толку многу нагли промени во климата. Главно силурскиот се истакнувал како период со топла клима. Глечерите што се формирале за време на Ордовичар се наоѓале кон јужниот пол на планетата и нивното последователно топење предизвикало покачување на нивото на морето.

Иако тоа беше прилично топол период воопшто, постојат фосилни записи кои укажуваат на тоа дека тоа бил период со доста бури. Последователно, глобалната температура на животната средина се чинеше дека почнува да се намалува, ладејќи ја околината малку. Ова намалување на температурата не предизвика ледено доба. На крајот на Силурската и веќе влезена во Девонска клима беше малку влажна и потопла со значителен број врнежи.

Флора

Некои силурски растенија

И покрај фактот дека на крајот на Ордовичар имаше масовно истребување, за време на животот на Силурјан се развиваше успешно во морските екосистеми, главно. Сите видови кои успеале да преживеат на крајот на Ордовичарот биле во можност да се диверзифицираат, па дури и да еволуираат во разни родови.

Ајде прво да ја анализираме флората. Во морските екосистеми постоеше голема количина алги, главно зелена, што помогна да се генерира рамнотежа во животната средина. Ова е затоа што тие се дел од трофичките ланци кои се развивале. Во овој период вВаскуларни растенија почнаа да се развиваат кои имаат проводни садови кои се ксилеми и флоеми.

На почетокот на овој период копнениот пејзаж беше многу различен од морскиот. Во морската средина, животот се развиваше и диверзифицираше сè повеќе и повеќе. Напротив, во сите копнени живеалишта аспектот беше позапуст и сув. Имаше само неколку делови од карпести и пустински терени и неколку хумус. Растенијата што се развиле во копнената средина нужно требало да останат близу до водните тела. Така успеаја да ги имаат на располагање овие елементи и хранливи материи. Така настанале првите растенија што денес ги знаеме како бриофити.

фауна

Силурска фауна

Што се однесува до фауната, на крајот на Ордовичарот имаше процес на масовно истребување што исто така во голема мера влијаеше на животните. Меѓутоа, во текот на целиот овој период, се развиле групи животни, како што се членконогите. Од овој период тие се опоравија приближно 425 фосили што претставуваат индивидуи кои припаѓаат на овој филијал. Воодушевувањата се намалуваа во претходниот период и продолжија да постојат во морските екосистеми. Сепак, во областа, тие изумреја.

исто така, за време на Силурскиот се појавија за прв пат и миријаподите и хелицератите. Овие групи животни започнаа да ги населуваат копнените живеалишта. Групата мекотели беше претставена во овој период од видовите на бивалви и гастроподи. Livedивееа главно на морското дно.

Криноидите, кои се признати како најстари ехинодерми на планетата, бидејќи тие исто така постоеле во овој период. овие имаа стапче што им помогна да се постават на подлогата. Тие исчезнаа на крајот од Силуријан.

Во областа на рибите имаме голема диверзификација. Во претходниот период веќе се појавија остракодерми. Овие се риби без вилици и се сметаат за најстари 'рбетници во фосилните рекорди. Почнаа да се појавуваат и други видови риби, меѓу кои се истакнаа оние со вилици познати како плакодерми. Една од репрезентативните карактеристики на овој вид е тоа Тие имаат кураса на предниот дел од телото. Некои специјалисти потврдуваат дека на крајот на овој период се појавиле 'рскавични риби.

Коралните гребени исто така имале голема важност откако се појавиле во овој период. Тука се формирани навистина одличните корални гребени. Ова се должи на постојните корални видови може да се диверзифицираат со експеримент благодарение на адаптивното зрачење.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за периодот на Силуријан.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Родолфо Антонио Каравака Пазос dijo

    Не бев свесен за постоењето на овој период. Ви благодарам многу за деталните информации за тоа. Прегратка