Ветер Зошто е формиран, специјални видови ветер и како се мери

Ветер

Ветерот секогаш го толкувавме како движење на воздухот од една до друга област и дека не можеме да го видиме освен ако не носи песок или материјали. Theубопитноста на луѓето на ветрот се појавува во тоа како нешто што не можеме да го видиме може да се измери.

Како го мерат ветерот и какви видови на ветер има таму? Што користат експертите за да се однесуваат на движечкиот воздух со различни имиња?

Зошто се формира ветрот?

Постојат неколку начини на кои може да се произведе ветер. Нормално, најчесто е тоа што постојат две точки во различни области каде што се воспоставува меѓу нив разлика во притисоците или температурите. Кога има две точки каде што притисокот варира, воздушните маси имаат тенденција да се движат од каде што има поголем притисок до таму каде што има помалку. Како кога ќе земеме цевка паста за заби, притискаме за да излезе пастата создавајќи разлика во притисокот. Тестенините имаат тенденција да течат од каде има поголем притисок до таму каде што има помалку. Метеоролозите ја нарекуваат оваа разлика во притисокот градиент

Бидејќи постои тесно поврзана врска помеѓу ветерот и притисокот, тие се направени мапи со изобар. Овие изобар-мапи се оние што претставуваат разлики во притисокот, што пак даваат информации за брзината и насоката на ветерот. Изобарите се линии со еднаков притисок. Значи, на мапа каде што изобарите се наоѓаат многу блиску еден до друг, тоа ќе ни каже дека е поветровито, бидејќи на краток простор, притисокот многу се менува.

Изобар мапа

Извор: http://sarablogcen.blogspot.com.es/2012/11/mapa-de-isobaras.html

Во случај во кој ветерот е формиран од температурна разлика, се случува нешто друго. Кога воздушната маса се здобива со температура повисока од нејзината околина, нејзиниот волумен се зголемува, што ја намалува нејзината густина. Поради ефектот на флотација, топла воздушна маса ќе се зголеми, а нејзиното место ќе го заземат другите воздушни маси, кои во нивното поместување тие ќе предизвикаат ветер. Ова движење на топли и ладни воздушни маси е за возврат потекло на многу летни бури и, во поголем обем, на ветровите што преовладуваат во областите на тропските предели на тропските предели.

Како се произведува ветер

Извор: https://okdiario.com/curiosidades/2016/11/22/como-produce-viento-546373

Како се мери ветрот?

Ветерот може да се мери на различни начини и во различни единици. Најкористени се:

  • Мерење на хоризонталната брзина на ветерот: најкористен инструмент е анемометарот на чаши, во кои ротацијата на истата е пропорционална на брзината на ветерот. Единицата за мерење е km / h или m / s.

Анемометар

  • Мерење на насоката: за ова се користат временските плочки, кои укажуваат на географското потекло на ветерот. Зборуваме за северен, северо-источен, југо-западен ветер итн. во зависност од тоа од каде потекнува.

ване

Некои посебни видови на ветер

Морски ветрови

Сигурно некој врел ден на плажа почувствувавте пријатно ветре од морето кога се приближувавте до брегот. Неговото потекло е како што следува: Во текот на денот, земјата се загрева побрзо од морската површина, така што внатрешниот воздух се крева и го зафаќа поладен воздух од морето. Ноќе, земјата се лади побрзо од водата, така што воздухот над морската површина е потопол и има тенденција да се крева, предизвикувајќи проток на ветер од земја до море.

Морско ветре

Ветер од планина и долина

Можеби сте го почувствувале и свежиот воздух што се произведува ноќе во многу долини. Во овој случај, она што се случува е следново: Во текот на денот, воздухот во долината брзо се загрева и има тенденција да се движи нагоре по ридот. Ноќе, ладењето на воздухот го згуснува и се спушта во долината од врвовите.

Урагани

 Разорниот ефект што може да го има ураганот е добро познат на сите, особено кога тоа влијае на населени области каде што куќите и зградите не се подготвени да издржат на силата што може да ја развие ветерот. Ураган е насилен метеоролошки феномен кој потекнува над тропските океани, обично кон крајот на летото или почетокот на есента. Неговото потекло е во униформа маса на топол и влажен воздух кој брзо се крева. Воздушниот притисок се дистрибуира симетрично околу центарот на системот, а изобарите се концентрични кругови многу блиску еден до друг. Во ураган, ветерот може да достигне достигнуваат брзина од 250 км / ч иако најчестите вредности се околу 119 км / ч. Во центарот на ураганот е т.н. „око“, област без облаци и слаби ветрови.

Ураган

Торнадос

Тоа е вител од интензивни ветрови поврзани со формирање бурни облаци од типот кумулонимбус. Торнадите можат да потекнуваат над копно или на море од брз пораст на многу топол воздух. Движењето на воздухот во форма на спирала му дава типичен изглед на инка или ракав. Вашето патување по суво може да осцилира помеѓу 1,5 и 160 км во случај на силно торнадо. Оние што се создаваат над морето се нарекуваат морски ракави. Ветровите што се генерираат се околу 180 км на час, иако торнада се случија со брзина до 500 км на час.

Торнадо


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.