Како се формираат северните светла?

Северна светлина

Скоро сите слушнале или виделе поларна светлина на фотографии. Некои други имаа среќа да ги видат лично. Но, многумина не знаат како се формираат и зошто.

Почнува поларната светлина со флуоресцентен сјај на хоризонтот. Потоа се намалува и се појавува осветлен лак кој понекогаш се затвора во многу светла кружница. Но, како е формирана и со што е поврзана нејзината активност?

Формирање на Северна светлина

се формираат северните светла на половите

Формирањето на северните светла е поврзано со активноста на сонцето, составот и карактеристиките на атмосферата на земјата.

Северните светла може да се набудуваат во кружна област над половите на Земјата. Но, од каде потекнуваат? Тие доаѓаат од Сонцето. Постои бомбардирање на субатомски честички од Сонцето формирани во соларни бури. Овие честички се движат од виолетова до црвена боја. Сончевиот ветер ги менува честичките и кога ќе го сретнат магнетното поле на Земјата тие отстапуваат и само на дел од нив се гледа на половите.

Електроните што го сочинуваат сончевото зрачење произведуваат спектрална емисија кога ќе стигнат до молекулите на гасот пронајдени во магнетосферата, дел од Земјината атмосфера што ја штити Земјата од сончевиот ветер, и да предизвика возбуда на атомско ниво што резултира со луминисценција. Таа луминисценција се шири низ небото, раѓајќи спектакл на природата.

Студии за северната светлина

Постојат студии кои ги испитуваат северните светла кога се појавува сончев ветер. Ова се случува затоа што, иако се знае дека имаат соларни бури приближен период од 11 години, не е можно да се предвиди кога ќе се појави поларната светлина. За сите луѓе кои сакаат да го видат Северното светло, ова е „невеста“. Патувањето до половите не е ефтино и да не можете да ја видите поларната светлина е многу депресивно.

А ти, дали некогаш си видел или сакал да видиш поларна светлина?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.