Што е студ на ветер и како се пресметува?

Термичка сензација

Сите сме слушнале како зборуваат или од метеоролозите, мобилните апликации кои ни го кажуваат времето или едноставно од општата култура, дека „тоа е таква температура со толкава топлинска сензација“. Тоа термичка сензација може или не се разликува со реалната температура на која се наоѓаме.

Дали навистина знаеме што е тоа ветер и како дали метеоролозите го пресметуваат тоа?

На зимски или летен ден не ја чувствуваме истата топлина или студ ако е ветровито, влажно или врне. Можеби сме на зимски ден со 9 степени температура, но без ветер, сето тоа мирно и сончево и не е исто како истиот ден со иста температура, но врне дожд или со северен ветер. Токму таа разлика ја нарекуваме термичка сензација. Е студот или топлината што ги перцепираме без оглед на реалната температура на која е животната средина.

Таа разлика во температурите што постои помеѓу чувството на кожата, околината што не опкружува и брзината на ветерот се оние што ја одредуваат количината на топлина што ја губиме од нашето тело и е тоа што прави да се чувствуваме поладно или потопло. Во зима знаеме дека комбинацијата на студ и ветер во најизложените области на нашето тело е она што ја одредува количината на топлина што ја губиме. Затоа е важно да се носи топла облека за да се намали површината изложена на овие промени во температурата и губење на телесната топлина. Обично, Деловите од телото најмногу изложени на оваа термичка сензација се рацете, лицето, а понекогаш и стапалата.

Мотоцикли со термичка сензација

                                                Во зима ветерот и влажноста влијаат повеќе на мотоциклот

Оваа термичка сензација предизвикува интерес и curубопитност кај граѓаните, бидејќи понекогаш и со релативна фреквенција се наоѓаме во зимски денови во кои гледаме на термометарот и набудуваме не премногу студена температура. Сепак, ние сме ладни. Ова е затоа што ако има висока влажност или студен ветерНие мора добро да се завиткаме затоа што ќе и се дадат идеални услови на нашата кожа да ја изгуби телесната топлина.

Значи, како резиме можеме да ја дефинираме термичката сензација како температура заснована на индекс на телесна загуба предизвикана од комбинирање на температура, ветер и во помала мера влажност.

Како се пресметува студот на ветерот?

Знаеме дека чувството на студ или топлина може да варира во зависност од временските услови на ветер, влажност и сл. Но, како се пресметува студот на ветерот?

Постојат табели кои ја пресметуваат топлинската сензација врз основа на брзина и температура на ветерот. Очигледно ако го употребиме поимот студ на ветер како нешто субјективно, овие табели не би биле од голема корист. Тоа е, секоја личност има своја перцепција и издржливост при студ и топлина. Понекогаш, има луѓе кои можат да бидат во кратки ракави со 10 ° C и други на кои им треба многу засолниште на иста температура. Ова не значи дека температурата на околината може да биде 10 ° C, но термичката сензација, како резултат на ветерот или влажноста, е 7 ° C. Тоа е, иако вистинската температура е 10 ° C, ние ние го перцепираме како да е 7 ° С.

Табела за топлинска сензација

На пример, според овие табели, на температура од 0 ° C и со мирен ветер, веројатно нема да чувствуваме премногу студ ако сме добро спакувани. Сепак, со иста температура, но со ветер од околу 40 км / ч, термичката сензација што ќе ја имаме ќе биде -15 ° C и ќе биде многу постудено. Како куриозитет, ако останеме на 0 ° C и дуваат ветрови со над 65 км на час тоа може да ни предизвика здравствени проблеми.

Табела за ладење на ветер

Пресметката на топлинската сензација не е лесна, затоа што ги гледаме табелите и тоа е тоа, но како се пресметани овие вредности? Па, во доцните 1930-ти, истражувачот Пол Сипл воспостави пристап кон првата математичка формула за пресметување на топлинската сензација бидејќи виде дека во поларните зони, ако ниските температури се комбинираат со силните ветрови, замрзнувањето станува непосредно и затоа се создаваат ситуации со поголема опасност.

Оваа формула се подобруваше со текот на годините, сè додека не се достигне својата граница во 2001 година, преку консензус помеѓу канадски и научници од САД. Дефинитивната формула за пресметување на термичката сензација е:

Tst = 13.112 + 0.6215 Ta -11.37 V0.16 + 0.3965 Ta V0.16

Ако додадеме вредности на нашата формула, ќе можеме да ја предвидиме температурата што ќе ја чувствуваме при излегување, на овој начин ќе знаеме како да се облечеме подобро за да остане што е можно постудено и да избегнеме настинка.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  Тоа е начин за манипулирање, бидејќи термичката сензација може да варира кај секоја личност, потребен е супер компјутер за просечно чувство на популација

  1.    хектор х спренгер dijo

   освен, термичката сензација не е поврзана со притисок, затоа не може да се асимилира со чувства на удобност, благосостојба, стрес, итн., повеќе дефинирани сензации за нашите 5 сетила ...