Семиња кои се спротивставуваат на климатските промени

Полуица со рукола

Полуица со рукола

Земјоделството е клучно за човештвото да остане живо, но исто така е и едно од најзагадувачките. Скоро третина од емисиите на стакленички гасови се должат на оваа активност, што вклучува генерирање на СО2 од обработување и употреба на хемиски ѓубрива кои покрај зголемувањето на присуството на азотен оксид, предизвикуваат губење на плодноста во почвата.

Со сè, 20% од растителните видови се во опасност од истребување, и многу други би можеле да бидат наскоро како последица на зголемувањето на температурите и монокултурите. За среќа, постојат неколку организации кои се посветени на собирање на семето и нивно чување на заштитени места и создавање на нови сорти кои се спротивставуваат на климатските промени.

Една од овие организации е Меѓународен центар за тропско земјоделство (ЦИАТ) оние кои работат на зачувување на генетското наследство на семето и развој на видови кои се спротивставуваат на сушите, болести и разни услови на животната средина кои можат да се појават на среден и долг рок. Во моментот, има 37 илјади сорти грав и 6 илјади примероци на касава.

Овие типови центри се многу важни, бидејќи благодарение на нив земјоделците ќе можат да стекнат семе од поотпорни растенија, што несомнено ќе биде клучно за да се избегнат економски загуби. И покрај тоа, Треба уште да се соберат 30% од 1076 диви роднини на 81 најважна култура, според студијата објавена во Растенија на природата. Дивите роднини имаат вредни генетски информации што можат да се искористат за развој на земјоделски култури кои можат подобро да се прилагодат на климатските промени.

Избор на семе

Со избор на семиња, може да се добијат подобри сорти.

»Снабдувањето со храна во светот е во несигурна положба, потпирајќи се на многу малку видови обработливи растенија. За секој див роднина што не е конзервиран во генбанка и не е достапен за истражување, постои една опција помалку за одгледувачите да ја зголемат еластичноста на прехранбените култури.„Рече Колин Кури, научник од ЦИАТ и коавтор на извештајот.

Интересно е да се знае дека за помалку од 600 евра, можете да чувате разновидност засекогаш. Сепак, сепак ќе мора да почекаме малку додека не можеме да ги добиеме овие „супер семиња“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.