Сеизмограм

Кога ќе се случи земјотрес, мора да знаеме какви се нејзините записи за да можеме да интуираме ако има повеќе последователни потреси. Местото каде што е забележано движењето на земјата е сеизмограм. Сеизмограмот е график каде што се снимаат записите измерени со сеизмографот. Главната функција на сеизмографот е да ја измери брзината и видот на сеизмичкиот бран произведен за време на земјотрес.

Во оваа статија ќе ви кажеме како работи сеизмограмот и каква е важноста на евиденцијата на земјотресот.

Како се формира земјотрес

сеизмограм

Првото нешто е да се знае како се формира земјотрес. Како што знаеме, земјината кора е поделена на тектонски плочи. Интеракцијата помеѓу овие тектонски плочи е главната причина за земјотресите. Како и да е, не е единствената. Секој процес што може да постигне големи количини на енергија содржани во карпите е доволен за генерирање земјотреси. Големината на ваквите земјотреси ќе зависи од областа на концентрација на стрес и други фактори.

Toе разговараме сега за тоа кои се факторите што можат да предизвикаат земјотрес:

 • Тектонски плочи: Како што споменавме претходно, постојат бројни земјотреси кои потекнуваат од поместувањето на некои тектонски плочи што ја сочинуваат земјината кора. Овие земјотреси генерираат разни видови бранови кои се снимаат од сеизмограф и се заробени во сеизмограм. Овие земјотреси вообичаено влијаат на големи површини на земјата и тој е оној што најчесто предизвикува проблеми.
 • Вулкански: потекнува поретко, но може да предизвика и земјотрес. Ако ерупцијата на вулкан е насилна, тоа може да генерира големи шокови што ги погодуваат сите блиски места. И покрај фактот дека може да генерира земјотреси, неговото поле на дејствување е многу помало ако го споредиме со оној од тектонско потекло.
 • Со тонење: ако се случило континуирано ерозивно дејство на подземните води во кората, тие оставаат празнина и завршуваат да се откажат од тежината на горниот дел. Овој пад на земјата генерира вибрации познати како земјотреси. Нивната фреквенција е многу мала и влијаат во многу мала мера.
 • Свлечишта: Исто така, може да се случи тежината на самата планина да произведе некои земјотреси предизвикувајќи свлечишта покрај раседите. Тие генерално не се големи земјотреси, туку мали бранови.
 • Атомски експлозии: Тие се вршат за време на експерименти врз луѓе со атомски бомби. Очигледно е можно да се потврди дека постои корелација помеѓу сеизмичките движења и експлозијата на атомски бомби.

Што е сеизмограм

Кога земјотресот ќе започне да испраќа бранови од хипо центарот до епицентарот, уредот познат како сеизмограф е одговорен за мерење на големината на овие бранови. Евиденцијата на сите сеизмички бранови е забележана на сеизмограмот. Сеизмограмот може да ги собере сите информации за земјотрес. Во него се евидентираат часовите, интензитетот, брзината и растојанието на кои се случил земјотресот.

Бидејќи брзините на различните видови бранови се различни, тие можат да дадат одлични информации за самиот земјотрес. Б брановите се оние примарни кои имаат поголема брзина. S брановите се оние кои патуваат со помала брзина. Тие се нарекуваат површински бранови. Разликата помеѓу брзините на секој вид бран е онаа што се користи за да се одреди локацијата на фокусот на земјотресот.

Како мериме земјотрес

Енергијата на земјотресот патува во форма на вибрации. Овие сеизмички бранови се регистрираат благодарение на сеизмографот. Овој уред ќе ги означи интензитетот и големината на вибрациите на сеизмичките бранови. Сеизмограмот покажува цела низа цик-заги на хартијата каде што, конечно, ќе биде претставен целиот интензитет на брановите што го имал земјотресот.

Ова е местото каде што можеме да ги видиме времето, локацијата и интензитетот на земјотресот врз основа на информациите откриени од сеизмограмот. Исто така може да открие информации за видот на карпата низ која минувале сеизмичките бранови.

Мерењата на сеизмограмот припаѓаат на Рихтеровата скала. Оваа скала со големина е создадена во 1935 година од сеизмологот Чарлс Рихтер и вредностите се движат од 1 до отворен крај. Оваа квантитативна мерења. Тој е одговорен за мерење на сеизмичката енергија што се ослободува во секој земјотрес без оглед на нејзиниот интензитет. Неговото мерење се базира главно на амплитудата на бранот што го снима сеизмограмот.

До денес, ова е најдобро познат и најкористен начин за класифицирање на земјотресите. Во теорија нема ограничувања на оваа скала, но скалата од 9 веќе значи целосно уништување. Најголемиот земјотрес што се случил во историјата се случил во Чиле во 1960 година и достигна 9.5 степени според Рихтеровата скала.

Сеизмограмите го бележат природното или вештачкото движење на земјата. Ова природно движење се должи на континенталниот нанос на тектонските плочи. И триењето, триењето помеѓу околните материјали е денес фрактура на материјалите ослободува енергија на различни начини. Овие форми се обично со сеизмички бранови. Брзините со кои овие осцилации поминуваат низ медиумот можат да бидат одлични информации за да се знае хипоцентарот на земјотресот. Сите овие осцилации може да се видат во сеизмограм.

Сеизмометарот има две компоненти: хоризонтална и вертикална. Тој е способен да го регистрира сигналот со неговите две компоненти, покрај третата што е вертикална. Целта е моќ утврди ја точната брзина на сеизмичките бранови и може правилно да го лоцира хипоцентарот на земјотресот. Познавајќи го хипоцентарот на земјотресот, можно е да се знае дека епицентарот ќе се наоѓа вертикално.

Сеизмограм и запис

Со сеизмограмот може да се визуелизира брзината на сеизмичките бранови, кои обично се површински бранови или телесни бранови (Р бранови и С бранови). Првиот бран регистриран е P бидејќи е оној со најголема брзина.

Според видот на сеизмичкиот настан има неколку видови на сеизмограм. Постојат сеизмограми за локални, регионални, телесеизмички настани, нуклеарни експлозии, големи земјотреси, вулканско движење и вулкански земјотреси. Сите овие типови генерираат различни сигнали со свои карактеристики кои му помагаат на сеизмограмот да открие каков вид на настан се случил.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сеизмограмот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.