Сеизмички бранови

сеизмички бранови

Земјотресите или земјотресите потекнуваат од движењето на тектонските плочи. Тоа е затоа што овие плочи се во континуирано движење и ослободуваат енергија за време на ова движење. Земјотресите можат да бидат предизвикани од вулкански ерупции бидејќи се сметаат за бран на енергија од природно потекло. Она што го перципираме се сеизмичките бранови што доаѓаат од внатрешноста на земјата. Постојат различни видови на сеизмички бранови и сите тие се претставени во сеизмограм.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за различните видови на сеизмички бранови и нивните карактеристики.

Како се формираат земјотресите

размножување на сеизмичкиот бран

Земјотресот или самиот тој е тремор на површината на земјата што произлегува од ненадејното ослободување на енергија што доаѓа од внатрешноста на земјата. Ова ослободување на енергија доаѓа од движењето на тектонските плочи кои ослободуваат енергија за време на нивното движење. Тие можат да бидат различни по големина и интензитет. Некои земјотреси се толку слаби што соработката не се чувствува. Други, сепак, Тие се толку насилни што уништуваат градови.

Збирот на земјотреси што се случуваат во еден регион е познат како сеизмичка активност. Се однесува на фреквенцијата, видот и големината на земјотресите што биле искусни на ова место во одреден временски период. На површината на земјата, овие земјотреси се манифестираат со тресење на земјата и кратко поместување.

Тие имаат тенденција да се појавуваат скоро насекаде на планетата, и на рабовите на тектонските плочи, или на раседите. Знаеме дека нашата планета има 4 главни внатрешни слоеви: внатрешно јадро, надворешно јадро, мантија и кора. Врвот на мантијата е составен од карпеста структура каде што има одредени струи на конвекција кои се оние што го поттикнуваат движењето на тектонските плочи и, заедно со тоа, земјотресите.

Сеизмички бранови

сеизмички бран пат

Како што споменавме претходно, формирањето на земјотрес се должи на проширувањето на сеизмичките бранови што се случуваат во внатрешноста на планетата. Ние ги дефинираме сеизмичките бранови како вид на еластичен бран што се јавува при ширење на привремени измени во полето на напрегање и што доведува до мали движења на тектонските плочи. Иако именуваме дека имаме движење на тектонските плочи како такво, мора да знаеме дека ова движење е толку видливо што е скоро незабележливо. И тоа е дека со текот на годините тектонските плочи се движат со побавна брзина отколку што се движеа пред милиони години. Континентите се движат само во просек од 2 сантиметри годишно. Ова е едвај видливо за луѓето.

Треба да се напомене дека постојат различни видови на сеизмички бранови кои можат да се произведат вештачки. На пример, луѓето можат да создадат вештачки сеизмички бранови преку употреба на експлозиви или техники на екстракција на гас како што е фракинг.

Видови на сеизмички бранови

сеизмограм

Ајде да видиме кои се главните видови на сеизмички бранови што постојат и нивните карактеристики. Споменавме претходно, сеизмичките бранови патуваат од внатрешноста на земјата до земјината кора. Сепак, сето ова не завршува тука.

Внатрешни бранови се оние кои патуваат внатре во земјата. Знаеме дека составот на внатрешноста на нашата планета е доста сложен. Оваа информација е извлечена дека постојат различни видови на сеизмички бранови што ги следат курдските патеки. Тоа е ефект сличен на оној што може да има прекршување на светлосните бранови.

Р брановите се оние што се дефинираат како бранови што се јавуваат во високо компресирана почва и се бранови што се шират во правец на ширење. Главната карактеристика на овие сеизмички бранови е тоа што тие можат да се движат низ кој било материјал, без оглед на состојбата во која се наоѓа. Од друга страна, имаме бранови S. Овој тип на бран има поместување попречно кон правецот на ширење. Исто така, има помала брзина од Р брановите, така што тие се појавуваат многу подоцна на терен. Овие бранови не можат да се шират низ течности.

Сеизмологијата е наука која е одговорна за проучување на појавата на земјотреси. Така ја проучува временската просторна распределба, механизмите во фокусот и ослободувањето на енергијата. Студијата за ширење на сеизмичките бранови произведени од земјотреси бележи информации за нивната внатрешна структура, регионите од кои тие формираат и нивната дистрибуција на густина и еластични константи. Благодарение на сеизмичките бранови е можно да се добијат многу информации за внатрешноста на земјата.

Значајност

Благодарение на овие сеизмички бранови знаеме дека тие се произведени од земјотреси и се утврдени од механиката на еластичните медиуми. Ова значи дека неговата брзина зависи од еластичните карактеристики на медиумот каде што се развива и неговата дистрибуција може да се изучува со набудување на времето на патување и амплитудите на овие бранови. Како што споменавме претходно, постојат два вида на сеизмички бранови. Тие се шират со различна брзина. Најбрзите и првите се брановите P. Оние што се нарекуваат надолжни бранови кореспондираат.

Вторите имаат помала брзина и имаат попречен карактер. Тие се бранови S. Студијата за овие бранови се спроведува преку законите на рефлексија и прекршување, бидејќи нашата планета е составена од слоеви кои имаат различни материјали и состав. Траекторите и времето на пристигнување се одредуваат со оглед на рамните слоеви, од кои секоја има постојана брзина или со оглед на сферичната земја.

На површината на земјата и во други дисконтинуитети на кората, се произведуваат други видови бранови кои, бидејќи се шират по оваа површина, се нарекуваат површински бранови. Овие бранови се шират со брзини помали од оние на S брановите и нивната големина е исто така помала, бидејќи се намалува во длабочина. Постојат два вида на овој тип на површински бранови: Рејлови бранови и Loveубовни бранови. Првите се вертикално движење, а вторите се хоризонтално движење.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сеизмичките бранови и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.