Каква ќе биде сезоната на урагани во 2017 година?

Ураганот Ајрин прегледан преку сателит

Урагани Да разговараме за нив не е обично причина за радост, особено кога се сеќаваме на имиња како Катрина или Метју. И двајцата достигнаа категорија 5 според скалата Сафир-Симпсон, и двајцата предизвикаа значителна штета и загуба. Сепак, секоја година мора.

Малку по малку експертите се охрабруваат да ги дадат своите прогнози, иако сезоната нема да започне до 1 јуни. Глобални временски осцилации Метеоролозите очекуваат до шест урагани. Но, не само тоа, таа може да биде најинтензивната сезона од 2005 година.

Глобалните временски осцилации користеа податоци од сезоните во последните 8 години, вклучително и предвидување на урагани од басенот на Атлантикот, кој ги вклучува Карипското Море и Мексиканскиот Залив. Така, тие предвидуваат дека оваа година ќе се формираат 12 бури и 6 урагани, од кои 2 или 3 би можеле да бидат важни. Значи, тоа ќе биде година во која овие формации повторно ќе ги објават вестите.

И е тоа, температурата на водата во океанот е повисока од нормалната, особено во карипскиот регион и во близина на САД. Ако земеме предвид дека ураганите треба да се хранат со топли води, околу 22ºС, може да зборуваме за сезоната што ќе предизвика најголема штета во овие региони во последните 12 години, и покрај фактот дека Ел Нињо останува спие.

Имињата за сезоната 2017 година ќе бидат следниве: Арлин, Брет, Синди, Дон, Емили, Френклин, Герт, Харви, Ирма, Хозе, Катија, Ли, Марија, Нејт, Офелија, Филип, Рина, Шон, Тами, Винс, Омни.

Ураганот Катрина

Како што можете да видите, нема Метју и нема Катрина. Ова се должи на имињата поврзани со ураганите што предизвикуваат толку многу штета веќе не се користат.

Минатата година беше година за паметење, со 14 бури и 6 урагани, од кои три многу разорни. Но, ќе мора да бидеме внимателни кон она што може да се случи во 2017 година.

Можете да го прочитате извештајот овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.