Сезона на урагани во 2017 година, најактивна во повеќе од еден век

Ураганот Ирма додека поминува низ Девствените острови

Ураганот Ирма.
Слика - НОАА

Во текот на 2017 година имаше неколку урагани што предизвикаа значителна штета, не само материјална, туку и човечка загуба. Само Irma, категорија 5, која траеше од 30 август до 15 септември, остави 118 127 УСД загуби и 2003 смртни случаи. Тоа беше најскапото од Катрина, XNUMX година. Но, ние нема да ја паметиме само Ирма: има и други имиња кои нема да биде лесно ниту да се заборават, како на пр. Харви o Марија.

Минатиот викенд имавме Нејт, што премина од тропска бура што ги уништи Костарика, Никарагва и Хондурас во ураган од категорија 1 што им се закануваше на Мексико и на дел од брегот на Соединетите држави. Со овој феномен, во моментот има 9 активни урагани во сезоната, најактивен повеќе од еден век.

Иако еднаш беа направени набудувања од копно или од чамци, што го прави многу тешко да се знае дали се формирани десет урагани за една година, реалноста е дека сезоната 2017 година е особено активна во Атлантикот, од најмалку 1893. Но, зошто?

Експертите веќе предвидоа дека оваа сезона ќе биде поактивна отколку што би била нормална. Средната температура на површината на Атлантскиот Океан, во комбинација со слаб феномен на Ел Нињодозволиле да се формираат неколку урагани, а некои од нив многу интензивни.

Штети во Порторико предизвикани од ураганот Марија

Оштетување на ураганот Марија во Порторико.
Слика - Карлос Гарсија / Ројтерс

Ураганите се хранат со топлината на океаните. Колку е поголема температурата на океанот, толку повеќе се очекува да се формираат циклони. Но, покрај тоа, ако продолжиме да ги користиме морињата како депонија, не само што ќе го загрозиме животот на морската фауна, туку и нашиот сопствен опстанок. Пластиката е материјал што акумулира топлина и може да ја зголеми температурата на водата. Неодамнешниот наоѓање на нов остров на пластично ѓубре во Пацификот, кој е со големина на Мексико и е поголем од Шпанија, треба да ни помогне да воведеме мерки што служат за започнување на почитување на планетата на која живееме.

Ако не го сториме тоа, ќе мора да се навикнеме на повеќе деструктивни временски настани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.