Седиментологија

формирање на седиментни карпи

Денес ќе разговараме за гранка на геологија која се фокусира на проучување на седименти. Станува збор за седиментологија. Оваа гранка на науката се фокусира на проучување на седименти и нивно формирање. Седиментите се наслаги кои се формираат на површината на копното и на дното на морето. Тие можат да се појават преку разни геолошки процеси и се од голема важност за промена на геологијата на земјата.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме за сите карактеристики и предмет на проучување на седиментологијата.

клучните карактеристики

пренос на талог

Седименти Тие се наоѓалишта што се формираат на површината на земјата и на дното на морето. Формирањето на седименти во големи делови зависи од физичките и хемиските дејства присутни при преминот на карпата. На пример, атмосферата и карпата генерираат врска што, заедно со водата, се нарекуваат егзогени процеси. Ова е една од причините за создавање на седименти.

Повеќето седитолошки процеси се јавуваат поради дејство на високи притисоци и температури. Седиментологијата се фокусира на проучување на абењето на цврсти карпи, нивниот транспорт и таложење. Таложењето има за цел дијагенезата на седиментна карпа. Од тука доаѓа името на седиментни карпи. Токму акумулациите се јавуваат од различните седименти за да формираат карпа. Овој процес треба да биде со посредство на геолошка временска скала, бидејќи не може да се смета на човечки размер. Зборуваме за милиони години за формирање на овие карпи.

Седиментите се материјали што се таложеле во вода, со дејство на мраз, ветер или хемиски таложени од вода. Сите овие седиментни процеси се случуваат и на површината на копното и во вода.

Процеси на седиментологија

седиментологија и проучување на формирање карпи

Седиментни процеси започнуваат со уништување на цврсти карпи предизвикани од дејство на разни видови геолошки агенси. Сумирајќи, овие процеси се: теорија, ерозија и транспорт на медиум како што се вода, ветер и мраз. Може да се формира и од таложење или врнежи и, конечно, дијагенезата што претставува формирање на цврсти карпи. Седиментните процеси изучувани во седитологијата се многу сложени и зависат од многу фактори.

Главната студија цел на седиментологијата игра фундаментална улога во областа на науката. Економскиот интерес за некои наоѓалишта во седиментна средина е потрадиционално поле на седиментологија. Особено се случува со сол, чакал, песок и јаглен. Исто така, има бесконечен број на наслаги на метали со седиментно потекло, две како перална. Затоа, седиментологијата е клучот за разбирање на животната средина и манифестацијата на некои загадувања, како што се реките и океаните. За да испитате контаминација како на пример во речен систем, прво мора да разберете како работат реките, а особено загадената река. Тука таложењето на седиментите е од суштинско значење.

Во рамките на седиментологијата наоѓаме геотехника. Особено се фокусира на студирање стабилноста на почвите и е исклучително важно поле пред какво било градежно дело. Ако сакате да изградите зграда на седиштето, прво проценете ја долгорочната стабилност на почвата. Големата техничка сложеност на многу големи дела како што се тунели, мостови, резервоари, автопати и облакодери бара исцрпна студија за подземјето. Од сето ова зависи дека овие работи се изведуваат и не создаваат никаков вид ризик.

Геолошките ризици се поврзани со седиментни процеси. На пример, заканата од поплави треба да го загрижува секој што е на повисока позиција при планирање на земја, регион или комуна. Алувиумите се големи лавини од кал и кал што се јавуваат кога дождот го носи целиот талог и се акумулира предизвикувајќи лавини. Поплави и ерозија на поројни води во природни или канализирани реки се феномени од поголемо значење отколку што може да бидат во седиментологијата.

Исто така, се фокусира на проучување на подземните води. Однесувањето на сите места каде има подземно складирање на вода главно се совпаѓа со некои седитолошки параметри. Во денешно време не само што е важно да се знае изобилството на вода во подземните канали, туку и квалитетот на овој природен ресурс.

Геолошки процеси на седиментологија

седиментологија

Претходно споменавме дека главните геолошки процеси започнуваат со уништување на основата. Ова може да го дадат некои геолошки агенси како што се атмосферски влијанија, транспорт и таложење. Конечно, се генерира дијагенезата на карпестата формација. Toе видиме малку подлабоко какви се овие геолошки процеси.

Времето

Времето е поделено на физика и хемија, ајде да видиме кој од нив:

  • Физички атмосферски влијанија: тоа е процес што ги крши или модифицира карпите во зависност од нивното дејствување и условите на животната средина. Тие се способни да ги распарчат и распаѓаат. Тие исто така дејствуваат на минерали. Најчести причини за физичко време се дождот, мразот, одмрзнувањето, ветерот и постојаните промени на температурата помеѓу денот и ноќта.
  • Хемиски временски услови: Тоа е онаа што се одвива главно во влажна клима и предизвикува хемиски реакции што се случуваат помеѓу гасовите во атмосферата и минералите присутни во карпите. Во овој случај, она што се случува е распаѓање на овие честички. Водата и присуството на гасови како кислород и водород стануваат предизвикувачи на хемиски реакции што предизвикуваат атмосферски влијанија.

Ерозија и транспорт во седиментологијата

Ерозијата се јавува кога врнежите, ветерот, протоците на вода дејствуваат на карпите. Така се случува фрагментација и деформација на истото континуирано. Транспортот е процес што е резултат на ерозија. Сите фрагменти и седименти поделени со ерозија се транспортираат со поројни води, глечери и ветер.

Седиментацијата е последниот чекор и одговара на таложење на цврсти честички кои биле транспортирани со ерозија. Овие честички се нарекуваат седименти. Областите со најголемо количество талог се устието на реките и на места како морињата и океаните. Седиментите што еднаш се депонираат, за возврат, се отстрануваат од други геолошки агенси како што се ерозија и атмосферски влијанија. Ако овие седименти се здобијат со голема големина и набивање со текот на годините, се формираат седиментни карпи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за седиментологијата и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.