Седиментни карпи

седиментни карпи

Во зависност од потеклото и формацијата, на нашата планета има различни типови карпи. Денес ќе разговараме за седиментни карпи. Меѓу сите различни геолошки формации што можат да бидат познати, постојат овие типови карпи кои сочинуваат 75% од површината на земјата. Иако овој процент изгледа доста висок, тие се многу мал процент и ги споредуваме со магливите карпи што го сочинуваат најголемиот дел од земјината кора. Целата мантија на земјата е исто така составена од магливи карпи.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, потекло и формирање на седиментни карпи.

клучните карактеристики

стратификација

Тие се нарекуваат вака на оние карпи што се формираат како резултат на акумулација на разни честички кои имаат различна големина и доаѓаат од други со карпести формации. Сите честички што ја сочинуваат карпата се нарекуваат седименти. Од тука потекнува неговото име. Овие седименти се транспортираат од надворешни геолошки агенси како што се вода, мраз и ветер. Талозите што ги формираат седиментните карпи се превезуваат од страна на разни геолошки агенси за да се наталожат во познатата седиментна басена.

За време на транспортот на седиментите, камените честички се подложени разни физички и хемиски процеси кои се познати под името дијагенеза. Со ова име се повикуваме на процесот на формирање карпи. Најнормално е што седиментни карпи се формираат на бреговите на реките, дното на морињата, езерата, устието на реките и потоците или клисурите. Како што може да очекувате, формирањето на седиментни карпи се случува во текот на милијарди години. Затоа, за да може да се анализира потеклото и формирањето на седиментни карпи, обемот на геолошко време.

Формирање на седиментни карпи

места на формирање карпи

Со цел да се анализира формирањето на овој вид карпи, потребно е да се земе предвид дека постојат различни видови на надворешни геолошки процеси. Еден од процесите што најмногу влијае на транспортот на карпи е ветерот. Геолошките процеси во нивната прва фаза се одговорни за атмосферските влијанија и еродирање на веќе постоечките карпи. Времето не е ништо повеќе од процес кој се состои од оригинални карпи кои се кршат на други мали парчиња. Од друга страна, ерозијата не е ништо друго освен абење на карпи и нивна последователна фрактура во помали честички. Честичките кои тие се еродирани и издржани се познати под името на класти или остатоци. Да не заборавиме дека водата е исто така народ што го следам и се манифестира преку врнежи од дожд исто како и ветерот.

Сите помали фрагменти од камен произведени преку атмосферски влијанија или ерозија се транспортираат од надворешни агенси. Откако ќе бидат транспортирани по важна рута, сите честички се сместуваат во седиментни сливови. Низ овие сметки, сите седиментни честички се акумулираат малку по малку. Трасата од кластите до сливот зависи од нивната големина. Со други зборови, тие помали седименти ќе поминат многу поголемо растојание се додека трајно не се сместат во седиментните сливови. Од друга страна, мора да се земе предвид видот на влечење и транспорт што постои во зависност од големината на седиментите.

Откако ќе се населат во седиментни басени, тие започнуваат процес познат како седиментација. И тоа е дека овој процес ќе биде одговорен за животната средина и учеството на другите организми. Многу живи организми, и животински и растителни, можат да придонесат за формирање на седиментни карпи. Во овој случај, ние се осврнуваме на присуството на фосили. Останатите седиментни карпи се формираат од притисокот што го вршат седиментите едни на други. Овој притисок, во текот на милијарди години, предизвикува процесот на цементирање да заврши формирајќи седиментни карпи.

Седиментна средина од континентален тип

седиментни карпести средини

Toе видиме кои се различните седиментни средини што постојат во континенталната област и што доведуваат до формирање на седиментни карпи. Еден од најважните аспекти во формирањето на овие карпи е поврзан со околината каде што се произведуваат. Седиментацијата на кластите и остатоците зависи од околината каде се наоѓаат и од нивните физичко-хемиски карактеристики. Тоа е прилично широка класификација бидејќи има бројни седиментни средини, и континентална и морска.

Ајде да видиме кои се различните континентални седиментни средини:

 • Глечер: Тоа е средина каде седиментацијата се одвива од наслагите оставени од глечерите. Овде, остатоците доаѓаат од механичкото атмосферски влијанија на карпите поради температурните промени и процесот на замрзнување и одмрзнување. Кластите имаат аголни карактеристики и мало присуство на органска материја. Седиментите обично се појавуваат нестертифицирани.
 • Пустини: Овие седиментни средини предизвикуваат кластите што се формираат со механичко атмосферско дејство да ги изберат честичките и формациите, како што се дините, се појавуваат од песоци со дебелина од приближно 4 мм.

Седиментни карпи на континентална седиментна средина

Toе видиме кои се континенталните средини што можат да се класифицираат според степенот на раслојување претставен од карпите формирани овде:

 • Флувијален вентилатор: тоа се флувијалните струи и поројите каде има ненадејни промени на падините. Тие обично се наоѓаат во подножјето на планините и оригиналните наслаги на остатоци во форма на вентилатор.
 • Река: реките ги носат сите класти кои потекнуваат од механичко атмосферски влијанија. Овде, со дејство на струјата на водата, глината генерира седиментни карпи:
 • Лакустрин и мочуришта: се јавува на дното на езерата и мочуриштата. Тука остатоци се акумулираат и се формираат со обилна органска материја.
 • Албуфера: тоа е место каде што се таложат песоците и убавите што пристигнуваат преку морските канали.
 • Делтаици: се оние кои се генерираат во комбинација на флувијални и мочурливи средини. Карпата се генерира и од густи и од фини класти.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за видовите седиментни карпи што постојат во зависност од нивното потекло.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.