северно Море

формирање на северно море

Едно од најмладите познати мориња е северно Море. Тоа е тело на солена вода што се смета за маргинално море во рамките на Атлантскиот океан. Сместено е на запад од европскиот континент помеѓу Велика Британија, Германија, Франција, Белгија, Холандија, Данска, Шведска и Норвешка, има правоаголна форма што зафаќа приближна површина од 570,000 2 км54,000 и волумен од 94,000 3 -XNUMX кмXNUMX.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, формирање, биодиверзитет и закани на Северното Море.

клучните карактеристики

Тоа е маргинално море на Атлантскиот океан чија вкупна должина Се проценува на околу 960 километри, а најширокиот дел е 580 километри. Тоа е море што се поврзува со остатокот на Атлантскиот океан преку Па де Кале и Ла Манш, и со Балтикот преку теснецот Скагеррак и последователниот теснец Категат. Во ова море има голем број острови како што се Фризиските острови, Фарн, други мали острови и островчиња во близина на брегот.

Реките кои главно го хранат ова море се Рајна, Глома, Елба, Везер, Драмен, Штран, Темза, Трент и Емс. Да се ​​биде прилично младо море на возраст е плитко. Во северниот дел е малку подлабоко, но достигнува само некои области со длабочина од 90 метри. Максималната проценета длабочина е 700 метри, а северниот дел се наоѓа во норвешкиот регион. Тие се води или многу ниски температури кои понекогаш замрзнуваат. Понекогаш се гледаат ледени плови како лебдат на површината.

Најнормално е што во текот на зимата водите на површината на Северното Море достигнуваат во просек 6 степени, додека во лето температурата се искачува до 17 степени. Најголемиот проток на соленост доаѓа од Атлантикот, а најниската температура и најниската солена вода доаѓа од Балтикот. Како што се очекуваше, најмалку солени области на ова море се оние лоцирани во областите во близина на устието на реките.

Бреговите на Северното Море се различни во зависност од регионот каде се наоѓаме. Особено во северниот дел и по должината на крајбрежјето на фјордовите во Норвешка, вообичаени се карпи, плажи со камчиња, долини и плажи со песочни дини. Сите овие екосистеми се типични за норвешката крајбрежна област. Сепак, во источните и западните области се контрастираат другите со редовно олеснување, а некои стрмни области.

Формирање на северно море

Како што споменавме и претходно, тоа е едно од најмладите мориња во светот. Старо е само околу 3.000 години во крајбрежната област. Почна да расте од поделбата на супер континентот Пангеа, бидејќи ова одделување отвораше големи маси на земја што се напојуваше со устите на реките споменати погоре. Рано во Кенозојска ера, суперконтинентот се оддели и Атлантикот веќе беше формиран.

Може да се каже дека ова море е формирано во делови од некои промени што се случиле на геолошко ниво. За време на периодот Тријас y Јура се формираа голем број куќи и раседи што го напуштија целиот регион каде денес се во целосна формација највисоките области. Ова прави некои области да имаат повеќе вода. За време на ова формирање, земјината кора се зголеми, а британските острови не беа формирани.

Подоцна за време на епохата на Олигоценот, центарот и западот на европскиот континент веќе се појавија во водите. Излегоа скоро сите води што го одделија океанот Тетис. Само пред околу 2.6 милиони години, за време на Плиоцен сливот на Северното Море веќе беше јужно од Догер банка, беше дел од Европа и Рајна се испразни во нејзините солени води. Поради различните ледени доба што се случиле на време, ледените плочи се формирале и се повлекле за време на плеистоценот.

Само пред 8.000 години мразот исчезна целосно и нивото на морето започна да се зголемува. Поради придонесот на водата од реките и исчезнувањето на мразот, морето може да започне да се формира целосно. Покрај тоа, зголемувањето на нивото на морето предизвика да се поплави копнениот мост меѓу Велика Британија и Франција, а Ламанш и злото на Северот беа поврзани.

Биодиверзитет на Северното Море

северно Море

Како што се очекуваше, ова море е богато со биодиверзитет и не е само живеалиште за многу животни, туку е и област за посета на животни преселници. Најдовме голем број цицачи, како што е обичниот печат, заптивката за копита, обичниот дивеч, прстенестата заптивка, десниот кит и многу други видови цицачи. Што се однесува до рибите, имаме повеќе од 230 различни видови меѓу кои наоѓаме треска, рамна риба, кучешка риба, ѓубриво и харинга. Целата оваа голема разновидност на риби е фаворизирана од големата количина на хранливи материи обезбедени од реките и од постоењето на планктони.

Исто така, наоѓаме голем број на соодветни екосистеми кои нудат совршени живеалишта за гнездење и престојување на некои морски и преселни птици. Овие утоки се совршени за засолнување на бројни видови. Меѓу морските птици што се засолнуваат во овие утоки што ги имаме мешунки, auks, puffins, terns и boreal шеми. Во античко време Северното Море беше многу попознато по својот биодиверзитет отколку денес. Со векови, биодиверзитетот во оваа област значително се намали.

Закани

Човечкото суштество е присутно во повеќето закани на сите океани и мориња во светот. Како што може да очекувате, овој случај не се разликува. По откривањето на резервите на нафта и природен гас што постојат под ова морско дно, Северното Море е предмет на интензивна комерцијална експлоатација. Сите земји околу Северното Море се повеќе ги користат изворите на фосилни горива и на бреговите се збогатуваат со вадење песок и чакал.

Поради овие економски активности, морскиот биодиверзитет се намалува со оглед на воведување на машини во природните живеалишта и високи стапки на загадување и прекумерен риболов. Некои видови исчезнаа, како што се фламинга и џиновскиот аук. Овој последен вид е истребен низ целата Земја.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Северното Море и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.