Светски ден на метеорологијата 2017 година

Поле и облаци

Денес е многу посебен ден за метеоролозите: тоа е Светски ден на метеорологијата. Денот во кој се одбележува неговата работа во ширењето на раните предупредувања кои го штитат населението од екстремни метеоролошки појави. Без овие професионалци, загубата на човечки живот би била многу поголема отколку денес.

Очигледно, не треба да има, но за ова тие работат секојдневно со цел однапред да предвидат кога и каде ќе се појават различните појави, така што населението ќе има повеќе време да преземе акција.

Зошто се слави Светскиот ден на метеорологијата?

Пред нешто повеќе од половина век, На ден како денес во 1950 година беше создадена Светската метеоролошка организација (ОММ) благодарение на договорот со кој 30 земји-членки и територии постигнаа договор за ширење предупредувања за екстремни метеоролошки појави.

Таа е единствената агенција овластена од Обединетите нации да дава официјални информации за климата и времето и нивната интеракција со земјата и океаните.. Оваа година темата е „Разбирање на облаците“, бидејќи тие се многу важни бидејќи се поврзани со условите на животната средина на секоја област.

Кои активности ќе бидат спроведени?

По повод # Светски ден на метеорологијата Државната агенција за метеорологија (АЕМЕТ) објави четири достапни водичи за секој што сака да ги преземе:

  • Општ водич за идентификација на облак
  • Водич за класификација на високи облаци
  • Водич за класификација на средниот облак
  • Водич за класификација на ниски облаци

Покрај тоа, тие имаат качено а календар во која можете да видите фотографии од спектакуларни облаци.

Во седиштето на АЕМЕТ ќе има конференција за облаците во 11,55 часот, од г. Рубен дел Кампо, г. Фернандо Булон и г-дин Хозе Мигел Вињас. Совршен изговор за да дознаете повеќе за облаците.

Облаци

Среќен ден, метеоролози!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.