Климите на светот

клима и метеорологија

На нашата планета постојат бројни видови на различни клими во зависност од областа каде што ги наоѓаме нивните карактеристики. На светски клими Може да се поделат според нивната температура, вегетација и преовладувачките метеоролошки феномени. Постојат некои фактори што треба да се земат предвид оваа класификација, така што секој од нив мора да се изучува подлабоко.

Затоа, ние ќе го посветиме овој напис за да ви кажеме кои се главните клими во светот и кои се нивните карактеристики.

Климите на светот

светски клими

Климата може да се дефинира како збир на променливи состојби кои остануваат константни со текот на времето. Се разбира, нема да најдете ништо со оваа реченица. Подобро ќе го објасниме во длабочина. Метеоролошките променливи се температура, врнежи (или дожд или снег), бурни услови, ветер, атмосферски притисок, итн Па, множеството на сите овие променливи има вредности во текот на календарската година.

Сите вредности на метеоролошките променливи се евидентирани и можат да се анализираат бидејќи секогаш се блиску до истиот праг. На пример, во Андалузија не е забележана температура под -30 степени. Тоа е затоа што овие температурни вредности не одговараат на медитеранската клима. Откако ќе се соберат сите податоци, климата се дели на зони врз основа на овие вредности. Северниот пол се карактеризира со студени температури, силен ветер, врнежи во форма на снегитн. Овие карактеристики ги прават наречени поларна клима.

Класификација на климата во светот

поделба за класификација на климата во копен

Климата на Земјата не само што може да се класифицира според метеоролошките променливи споменати погоре, туку се вклучени и други фактори, како на пр. надморска височина и географска ширина или растојание на место во однос на океанот. Во следната класификација, ние широко ќе ги разбереме видовите клими што постојат и карактеристиките на секоја клима. Исто така, во секој тип на макроклима, постојат некои подетални подтипови кои служат за помали области.

Топла клима

Овие клими се карактеризираат со високи температури. Просечната годишна температура е околу 20 степени и има само големи разлики помеѓу годишните времиња. Тие се места на прерии и шуми, со висока влажност и во многу случаи, обилни дождови. Постојат различни подтипови на топла клима. Toе анализираме што се тие:

 • Екваторијална климаНа Како што сугерира и неговото име, тоа е клима што се протега на екваторот. Врнежите обично се обилни во текот на целата година, влажноста е висока, а времето е секогаш топло. Тие се дистрибуирани во регионот Амазон, Централна Африка, Индонезија, Мадагаскар и полуостровот Јукатан.
 • Тропска клима. Слично е со претходната клима, освен што се протега во тропските региони на Рак и Јарец. Единствената разлика е во тоа што дождот овде е доволен само во лето. Може да се најде на Карибите, Венецуела, Колумбија, Еквадор, Перу, некои делови од Јужна Америка, Југоисточна Азија, дел од Австралија, Полинезија и Боливија.
 • Сува субтропска клима. Оваа клима има широк спектар на температури и врнежите варираат во текот на годината. Може да се види во југозападна Северна Америка, југозападна Африка, делови од Јужна Америка, централна Австралија и Блискиот Исток.
 • Пустина и полупустина. Оваа клима се карактеризира со високи температури во текот на целата година, а разликата во температурата помеѓу денот и ноќта е многу очигледна. Речиси и да нема влага, вегетацијата и фауната се ретки, а исто така и врнежите. Тие се дистрибуираат во Централна Азија, Монголија, Средниот Запад на Северна Америка и Централна Африка.

Умерена клима

Тие се карактеризираат со просечна температура од околу 15 степени. Во овие клими, можеме да видиме дека годишните времиња варираат многу. Откриваме дека е распоредена помеѓу средните географски широчини од 30 до 70 степени од географската широчина. Ги имаме следниве подтипови.

 • Медитеранска клима. Меѓу неговите главни карактеристики, откриваме дека летото е многу суво и сончево, додека зимата е дождлива. Може да го најдеме на Медитеранот, Калифорнија, јужна Јужна Африка и југозападна Австралија.
 • Времето во Кина. Оваа клима има тропски циклони, а зимата е многу студена.
 • Океанска клима. Тоа е тип што се наоѓа во сите крајбрежни области. Во нормални околности, секогаш има многу облаци и дожд, иако немаат екстремни температури во зима или лето. Се наоѓа на брегот на Пацификот, Нов Зеланд и делови од Чиле и Аргентина.
 • Континентално време. Ова е внатрешна клима. Тие се појавуваат во области каде што нема крајбрежје. Поради оваа причина, тие ќе се загреат и ќе се изладат порано, бидејќи нема море како регулатор на топлина. Оваа клима е главно дистрибуирана во Централна Европа и Кина, САД, Алјаска и Канада.

Студена клима

Во овие климатски услови, температурата обично не надминува 10 Целзиусови степени, и ќе има многу врнежи во форма на мраз и снег.

 • Поларна клима. Ова е климата која преовладува на половите на Земјата. Се карактеризира со многу ниски температури во текот на целата година, и бидејќи земјата е трајно замрзната, нема вегетација.
 • Алпска клима. Постои во сите високи планински области, и се карактеризира со обилни дождови и температурата опаѓа со висина.

Важноста на влажноста

топла клима

Влажноста е важен фактор во одредувањето на капацитетот на екосистемот да биде домаќин на разновидноста според климата. Во сува клима годишните врнежи се помали од годишната потенцијална испарувањеНа Тие се климата на пасиштата и пустините.

За да утврдиме дали климата е сува, добиваме праг на врнежи во мм. За да го пресметаме прагот, ја множиме годишната просечна температура со 20, а потоа додаваме ако 70% или повеќе врнежи паѓаат во семестарот каде што сонцето е 280. Највисоко (од април до септември на северната хемисфера, октомври до март на јужната хемисфера), или 140 пати (ако врнежите во тој период се помеѓу 30% и 70% од вкупните врнежи), или 0 пати (ако периодот е помеѓу 30% и 70%) Врнежите се помали од 30% од вкупните врнежи.

Како што можете да видите, постојат многу клими во светот што постојат. Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за различните клими во светот, кои се нивните карактеристики и класификација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.