Светски ден на мочуриштата 2017 година

Мочуриште

Мочуриштата се екосистеми полни со живот: стотици животни и растенија коегзистираат во нив, па ако некогаш имате можност да ги посетите, ќе изгледа како да сте виделе слика што сигурно би се повторувала секој ден пред неколку илјади години, кога човечкото суштество сè уште не влијаеше толку на животната средина како што тоа го прави денес.

И денес, 2 февруари, Светски ден на мочуриштата, од овие места каде што природата може да постои и слободно да расте.

Од кога се слави Светскиот ден на мочуриштата?

Врба што плаче

Овој посебен ден Почна да се слави на 2 февруари 1977 година, во чест на потпишувањето на Конвенцијата за мочуриштата во Рамсар, Иран, на 2 февруари 1971 година.

Оваа конвенција е првиот договор за зачувување и мудро користење на мочуриштата. До 2013 година, листата на Рамсар вклучуваше 2167 назначени места, опфаќајќи вкупна површина од 208.518.409 хектари во 168 земји, што е многу интересно.

Зошто се важни мочуриштата?

Вода крин

Мочуришта, т.е. мочуришта, мангрови, корални гребени, мочуришта, мочуришта, реки, делти или крајбрежни морски области се места на планетата со голема биолошка разновидност.

Ако зборуваме за животни, меѓу многу други ќе најдеме риби како јагули, лосос, слатководни ајкули, пастрмка, алигатори, крокодили, видри или фламинго.

Меѓу растителната флора што им дава боја, ние ги истакнуваме лилјаните, папирусот, трската или хлебните.

Сите тие, како и водата што им дава живот, се многу важни. Тие не само што ги хранат птиците преселници, туку и благодарение на нив луѓето можат да се снабдат со свежа вода. Но, покрај тоа, тие го регулираат циклусот на вода и клима, така што без нив би било многу тешко да ја добиеме толку скапоцената течност.

Од сите овие причини, заштитата на мочуриштата е клучна за опстанокот на сите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.