Сателитски метеоат

сателитски слики метеосат

Во моментов, постои сè поголема важност на општеството заради познавање на разни настани и последици што ги имаат неповолните природни феномени. Тоа се објаснува со општ интерес за еколошки прашања. Сето ова завршува фаворизирано благодарение на поголемата дисеминација на метеоролошките информации преку разни канали на дистрибуција ширум светот. Со сателит метеосат Сликите може да се добијат преку сензори инсталирани со големи детали што можат да ни обезбедат голема количина на информации за метеоролошките настани што се случуваат во атмосферата во реално време.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме кои се карактеристиките и важноста на сателитот метеоат.

Напредок во метеорологијата

инфрацрвени слики

Заради глобалните промени постои растечки тренд и потреба за подобро разбирање на метеоролошките карактеристики на атмосферата. Сликите добиени преку сензорите инсталирани на платформите и сателитот метеоат се користат за извршување дејства во прашање на превенција, тревога, ублажување на катастрофи и обновување на погодените области од страна на различни природни појави присутни. Знаеме дека со климатските промени, најекстремните временски настани се зголемуваат и во фреквенцијата и во интензитетот. Ова го прави далечинското набудување неопходна алатка за анализа и проценка на природните опасности.

Метеосатот сателит помага да има бројни слики на глобално ниво скоро во реално време кои помагаат да се прифатат можните последици што можат да се појават како резултат на природен феномен. На пример, ерупцијата на исландскиот вулкан Ејафјалајокол го подели целиот воздушен сообраќај во поголем дел од северна Европа и принуди да се откажат летовите во поголем дел од светот. Ова тоа беше спречено благодарение на придонесот на далечинското набудување со помош на метеоататот сателит. Друг случај е тоа што претставува значително подобрување во спречувањето на населението од скоро пристигнување на експлозивна циклогенеза и придонесе за заштита на материјалните средства и намалување на човечките загуби.

Благодарение на сателитот метеосат, создадени се разни системи за рано предупредување кои предупредуваат на еволуцијата и појавата на шумските пожари. На овој начин, може да се направат планови за управување за да се стави крај на пожарот и да се намалат штетите за подобро да се заштити животната средина. Можноста да бидете во можност да ги направите овие планови за пожар се создава благодарение на новите сензори кои овозможуваат да се фати температурата што ја емитира површината на земјата.

Предности на сателитот метеосат

Временска прогноза

Со сателитот meteosat имаме систем за прием на информации кога станува збор за справување со разни еколошки студии применети при анализа на настани поврзани со неповолни природни појави како што се екстремна атмосферска нестабилност, емисии на вулкани во атмосферата, големи шумски пожариитн. Ние мора да разбереме дека метеосателот сателит има одлични апликации за превенција во метеорологијата.

За да се користи, се следат различни специфични методи и се добиваат резултати што служат како надополнување за донесување одлуки од страна на надлежните администрации во областа на животната средина. Неговата важност е толку голема што ги нуди потребните информации за да може да се подготват прилично точни метеоролошки предвидувања, идеално ублажувајќи ги веројатните ефекти од оваа атмосферска ситуација на територијата. Ова може да се знае благодарение на далечинското набудување на големите бури и нивната постојана еволуција.

Ние исто така можеме да ја цениме наклонетоста кон вулканскиот пепел што може да претставува сериозно глобално назадување и да предизвика безброј економски загуби. На пример, ако можеме да ја знаеме дифузијата на вулканскиот пепел, можеме да планираме подобрување на воздушниот и копнениот транспорт и примена на стандардна методологија за наб obserудување на напредокот на вулканските облаци. Ние исто така можеме да го намалиме или спречиме загадувањето на животната средина поради честичките на сулфур диоксид кои остануваат во суспензија по вулканската ерупција.

Друга цел на сателитот метеосат е да може да има квантитативна анализа на влијанието на шумските пожари од моментот на нивното појавување до нивното истребување. Благодарение на овој сателит, можно е да се процени какви се штетите и трошоците за поправка. Научниците имаат намера да произведат картографии со ризици што обединуваат мноштво варијабли што можат да ги објаснат различните изучувани метеоролошки појави и да ги фаворизираат задачите за предвидување, управување и планирање поврзани со секој вид на настан. Како што можеш да видиш, Сосема е корисно да можеме да знаеме што се случува на нашата планета и да имаме преглед на тоа.

Одржливиот развој има придобивки и од територијалното планирање благодарение на отворената лента за ширење географски информации што е поддржано од разни слободни и отворени софтверски платформи.

Карактеристики на сателитот Метеосат

сателитски метеоат

Тоа е серија геостационарни сателити што се контролираат од ЕУМЕТСАТ. Постои простор лоциран на пресекот на меридијанот од Гринич со Еквадор оди на надморска височина од 35800 километри. Поради положбата во која се наоѓа сателитот, тој може да има орбита со брзина на превод што се совпаѓа со онаа на земјината ротација. На овој начин, секогаш можеме да го видиме истиот дел од планетата. Тоа е област што одговара на круг центриран на Гвинејскиот Залив и опфаќа ширина до 65 степени. Пиринејскиот полуостров се наоѓа на целата територија на оваа област и може да биде избран за проучување на разни метеоролошки аспекти што можат да бидат од интерес за нас.

Сега ќе го проучиме начинот на кој работи овој сателит. Користи VIS, IR и VA слики на секои половина час. Тој е способен да добива слики на секои половина час за да можеме да имаме добра временска резолуција за следење на разни метеоролошки појави, како што се распределбата и варијацијата на облачноста. Знаеме дека облачноста е еден од главните аспекти за да се знае еволуцијата на бура, на пример. Неколку слики се достапни на секои половина час во разни електромагнетни спектри: Видливи (VIS), Термички инфрацрвени (IR) и Инфрацрвени водени парови (VA) што одговараат на трите типа на сензори што ги носи сателитот на бродот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сателитот метеоат и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.