Сателити на Јупитер

природни сателити

Знаеме дека Јупитер е најголемата планета во целиот Сончев систем. Направени се бројни набудувања за да се утврди Сателити на Јупитер. До денес е познато дека на оваа планета има 79 месечини. Природните сателити се нарекуваат и Месечина и тоа е небесно тело што кружи околу една планета. Во Сончевиот систем има само 6 планети кои имаат природни сателити минус Меркур и Венера.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и откритија на сателитите на Јупитер.

Карактеристики на Јупитер

Главните сателити на Јупитер

Густината на Јупитер е околу една четвртина од густината на нашата планета. Сепак, ентериерот е составен претежно од гасовите водород, хелиум и аргон. За разлика од Земјата, не постои јасна разлика помеѓу површината на Земјата и атмосферата. Ова е затоа што атмосферските гасови полека се трансформираат во течности.

Водородот е толку компресиран што е во метална течна состојба. Ова не се случува на нашата планета. Поради оддалеченоста и тешкотијата за проучување на внатрешноста на оваа планета, сè уште не е познато од што е составено јадрото. Се шпекулира дека се работи за карпести материјали во форма на мраз, со оглед на многу ниските температури.

Во однос на нејзината динамика, една револуција околу Сонцето на секои 11,9 земјини години. Поради оддалеченоста и подолгата орбита, потребно е подолго време да се заобиколи Сонцето отколку нашата планета. Сместено е на орбитално растојание од 778 милиони километри. Земјата и Јупитер имаат периоди кога се движат поблиску и подалеку едни од други. Ова е затоа што нивните орбити не се сите исти години. На секои 47 години, растојанието помеѓу планетите варира.

Минималното растојание помеѓу двете планети е 590 милиони километри. Ова растојание се случило во 2013 година. Сепак, овие планети може да се најдат на максимално растојание од 676 милиони километри.

Сателити на Јупитер

сателити на Јупитер

Од студирањето започна во годината Од 1892 година до денес списокот на сателити на Јупитер е 79. Откриени се малку по малку и откривајќи ги нивните карактеристики. Именувани се по theубовниците, со погледи и ќерки на Богот на Јупитер. Овие сателити се поделени во неколку групи: редовни и неправилни. Во рамките на првата група ги имаме галилејските месечини и програмите и ретроградите во нередовните. Постојат 8 редовни месечини и сите имаат орбита на прогрејд. Ова значи дека во орбитата поместувањето на небесното тело се врти во иста насока во која се врти планетата. Не сите сателити имаат кружна форма, но има и такви кои се целосно аморфни.

Некои мислат дека сателитите се формирале од кружен планетарен диск, прстен за зголемување на гасови и цврсти фрагменти слични на протопланетарниот диск околу една surroundingвезда.

Продолжувајќи со поделбата имаме неправилни месечини. Тие се помали предмети по големина и подалечни од обичните. Има орбити од сите видови. Во рамките на оваа голема група ги имаме месечините со орбита на прогреда. Во рамките на класификацијата на неправилни месечини наоѓаме и други групи. Првата е групата Хималија. Тоа е група сателити на Јупитер кои имаат слична орбита и се нарекуваат со името на најголемата месечина во тој регион. Така наречена затоа што Хималија е со дијаметар од 170 км во споредба со 36, 20 и 80 од Листеа, Леда и Елара. Соодветно.

Тогаш имаме друга група во рамките на неправилните месечини. Тие се ретроградни повици. Овие месечини се именувани затоа што имаат орбита спротивна на ротацијата на Јупитер. Во оваа група ги имаме остатокот од сите месечини до 79.

Главните сателити на Јупитер

Месечина Европа

Главните месечини на оваа планета се 4 и се нарекуваат Ио, Европа, Ганимед и Калисто. Овие 4 месечини се галилејски и спаѓаат во групата на редовни и може да се видат со телескоп од нашата планета.

Месечината Ио

Тој е најблискиот и најгустиот сателит на галилејските месечини. Овде можеме да најдеме многу обемни рамнини и други планински масиви, но тој нема кратер како резултат на пактот на некаков метеорит. Бидејќи нема кратери, се смета дека има кратка геолошка старост. Има повеќе од 400 активни вулкани, што е најстариот геолошки активен небесен објект во целиот Сончев систем.

Има мала, многу тенка атмосфера чиј состав е сулфур диоксид, меѓу другите гасови. Тешко дека има вода поради нејзината близина до планетата и ефектот што го има на оваа месечина.

Месечината Европа

Таа е најмалата од 4-те главни месечини. Има кора од мраз и јадро веројатно составено од железо и никел. Неговата атмосфера е исто така тенка и тенка и е составена претежно од кислород. Површината е прилично мазна и оваа текстура ги натера научниците да мислат дека можеби имал океан под површината што можел да послужи за создавање живот. Бидејќи животот е можен, Европа стана најинтересниот сателит за истражување во целиот Сончев систем.

Сателити на Јупитер: Месечината Ганимед

Тој е најголемиот сателит во целиот Сончев систем и е единствениот што има свое магнетно поле. Тој е двојно поголем од нашата Месечина и тој е исто така приближно на иста возраст. Составен е главно од силикати и мраз. Неговото јадро е потонато, богато е и железо. Се смета дека постои внатрешен океан што може да собере повеќе вода од сите океани на земјата.

 Калисто Мун

Тој е втор по големина сателит на Јупитер. Не се загрева од приливите сили предизвикани од гравитацијата на Јупитер. Најдалеку. Има синхрона ротација и секогаш и го покажува истото лице на планетата како што и се случува на Месечината на Земјата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сателитите на Јупитер и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.