Самовили оџаци

Низ целата планета можеме да знаеме разни геоморфолошки формации од различно потекло. Некои од овие формации имаат особеност што ги прави доста интересни да се знаат. Денес ќе разговараме за самовилни оџаци. Тој е формиран од мека карпа чие потекло е седиментно.

Во оваа статија ќе ви кажеме што се самовилски оџаци и кои се нивните главни карактеристики.

Што се оџаци од бајки

Природни бајкови оџаци

Тие се геоморфолошки структури создадени од мека карпа од седиментно потекло. Тие обично се наоѓаат во области како пустини, суви области, региони со сува и топла клима и имаат многу променлива големина. И тоа е дека има самовилни оџаци што можат мерка од неколку метри до висина на 10-катна зграда. Сè зависи од минералите и карпите што се наоѓаат во него. Постојат бројни видови карпи и минерали што можат да се стават во овој оџак и ги прави да се разликуваат по боја.

Меѓу најпознатите самовилски оџаци што постојат во светот се самовилските оџаци од Кападокија, во Турција и оние од Националниот парк Брајс Кањон (Јута, САД). Сите тие се многу познати поради нивните чудни форми. И, тоа е што низ историјата овие природни колони биле извори на многу легенди и суеверија. Во античките култури се сметало дека овие колони имаат значење надвор од едноставната геолошка формација.

Легенди и суеверија

Самовилски оџаци

Еден од оџаците на самовилите што има доста интересна легенда е оној пронајден во Кападокија. Ова раскажува легенда во која регионот бил населен со мажи и самовили, па оттука и неговото име. Легендата вели дека од страна на од двата вида, забранети се мешани сојузи. Ова беше поука што не се почитуваше во целиот свој сјај. Еден човек и еден ден толку длабоко се в loveубија што повеќе не можеа да дојдат да се откажат од своите чувства или да ги сокријат. Така, самовилската кралица одлучи да прифати драстично решение. Решението беше да се претворат сите самовили кои се за loveубија во гулаби. Вака им ја одземам на мажите можноста да ги гледаат засекогаш. Единствената надеж што му остана на човекот беше да остане со гулабите по пат на грижа за неговата самовила.

Во Шпанија можеме да најдеме оџаци од бајки во долината Ебро, поточно во областа на арагонската област Цинко Вили. Ги има и во арагонската област Алто Галего, на место што го носи името Сењоритас де Арас; во регионот Кампо де Дарока, во Биескас; и во пустината на Барденс Реалс, во Кастилдетиера.

За да ги запознаеме оџаците од самовилите, треба да ги анализираме долгите прошетки, но вреди да се дојде до нив. Многу луѓе одат на пешачење и ја користат можноста да го поминат целиот ден опкружени со природа и на место близу до овие познати геолошки формации.

Потекло на самовилни оџаци

Геологијата е наука која не е одговорна само за проучување на минатото и геолошките формации што се случиле во други времиња, туку и за проучување на настаните што се случуваат денес и кои продолжуваат да потекнуваат и да го трансформираат релјефот од ден на ден. Врнежите се еден од главните агенти задолжени за трансформација на пределот. Дождот е способен да генерира постојана ерозија што го трансформира пејзажот каков што го познаваме. Фактот дека пределите се трансформираат и еродираат значи дека овие чудни геолошки форми можат да потекнуваат.

Самовилските оџаци се формираат од соединувањето на многу капки дождови кои формираат постојан проток на вода. Овој постојан проток на вода се одржува за краток временски период. Кога се формираат мали засилувања поради истекување на површината, тие се спуштаат низ целата падина и остануваат рутки во нив. Овие жлебови се нарекуваат долини. Според изговорот на долините и природата на теренот и наклонот може да доведат до оџаци на самовили.

За да се формираат оџаци од бајки, потребна е мека почва, тој површински истек создава длабоки долини и дека овој одлив се одржува со текот на времето на честа основа. Мора да се каже дека овие еднина форми се јавуваат почесто во недоследни материјали. За да имате поголема точност на тоа каде можете да создадете оџак од самовила, треба да одите на песочни места и кои се заштитени на врвот од најтешките карпи. На овој начин се постигнува водата да еродира во долниот дел на земјата, а не во горниот дел.

Водата за истекување е одговорна за влечење на материјалите од страните и како резултат се произведуваат сè повеќе издолжени цилиндрични форми. Овие геоморфолошки форми на крајот се слични на оџаците на сеговските пегери. Ако анализираме во мал обем, можеме да видиме дека оваа морфологија е обично само неколку сантиметри. Типично, неколку кварцитни камчиња се наоѓаат на оџаците на самовилите. Кварцитот е прилично тврд минерал. Ова предизвикува да еродираме на врвот и да го формираме оџакот од самовила.

Не само дождот има фундаментална улога во потеклото на самовилните оџаци. Ветерот е исто така ерозивен агенс кој делува во големи размери на овие геоморфолошки формации. Toе ги анализираме најобичните структури долги неколку метри и кои имаат различни тонови во карпата. Овие формации се производ на различни материјали што биле депонирани во карпата за време на ерозијата. Со други зборови, бидејќи почвата се создаваше како резултат на таложење на талог, ветерот имаше силно значење.

Како што можете да видите, овие формации имаат интересна историја зад себе и уникатно потекло. Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за оџаците од бајките.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.