Сè што треба да знаете за времето

На геолошки агенси Тие се оние што го обликуваат пределот и ги трансформираат карактеристиките на карпите и релјефот. Главните геолошки агенси се ерозија, транспорт и седиментација. Еден од видовите на ерозија е атмосферски влијанија. Тоа е процес на распаѓање или распаѓање на карпи и минерали кои се над површината на земјата.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е времето, какви видови има и како тоа влијае на геологијата на теренот.

Што е временските услови

Видови на атмосферски влијанија

Како што споменавме, тоа е резултат на промената што ја доживуваат карпите и минералите кога се на површината на земјата. Овие промени се должат на континуиран контакт на истата со атмосферата, биосферата, хидросферата или одредени геолошки агенси како што се ветерот и времето. Промената на карпата може да доведе до зголемување на нејзиниот волумен, намалување на нејзината конзистентност, намалување на големината на честичките или дури и формирање други минерали.

Постојат различни студии кои откриваат дека атмосферските влијанија се егзогени процеси. Со други зборови, ова време има голема важност во анализата на формите на релјефот. Кога ќе погледнеме во релјефот на пределот, мора да знаеме дека тој предел е трансформиран во текот на милијарди години. И ова е дека геолошките агенси не дејствуваат на човечки размери. Скалата што мора да ја земеме предвид во овој случај е таа од геолошко време.

Мора да се каже дека континуираната ерозија преку ветер или вода може да трансформира релјеф или да го смени формирањето на карпи, но сè додека поминат доволно години за ова влијание да биде релевантно во формирањето на пределот. Ова атмосферски влијанија Тие се залагаат за разликување на различните видови почви, како и разбирање на нивните соединенија и хранливи материи.

Еден од главните агенси што ги условува атмосферските влијанија е климата, времетраењето на процесите поврзани со неа и внатрешните карактеристики на карпата. Во зависност од бојата, пукнатината, пропорцијата на минерали и други карактеристики, неговото атмосферски влијанија ќе се случи порано или подоцна.

Видови на атмосферски влијанија

Начинот на кој карпите треба да се менуваат не се секогаш исти. Постојат два вида на атмосферски влијанија во зависност од неговото потекло. Имаме од една страна хемиски атмосферски влијанија и од друга страна физички атмосферски влијанија. Постојат некои студии кои додаваат трет вид на атмосферски влијанија и тоа е биолошко. Toе го разложиме и анализираме секој од видовите.

Физички атмосферски влијанија

Физички атмосферски влијанија

Овој вид на атмосферски влијанија е она што предизвикува карпа да се скрши. Во никој случај не влијае на неговиот хемиски или минерален состав. За време на физичкиот процес на атмосферски влијанија, карпите постепено се распаѓаат и овозможуваат ерозијата да даде се од себе. Променливите резултати лесно може да се согледаат во физичките услови на карпата. Овие услови континуирано се менуваат со дејството на различни елементи на животната средина, меѓу кои се издвојуваат следниве:

 • Декомпресија: тоа е фрактурата претставена од камењата кои се веќе поразвиени. Овие фрактури или пукнатини се јавуваат дури и кога притисокот не е висок. Овие пукнатини навистина потекнуваат од карпите кои се формираат хоризонтално.
 • Термокластика: тоа е како дејство на различните температурни опсези што постојат помеѓу денот и ноќта. Може да се дефинира како да станува збор за судир помеѓу внатрешните температури на карпата и оние на околината. Овие драстични промени што се случуваат во некои пустински области предизвикуваат пукнатини во каменот. Во текот на денот, сонцето предизвикува загревање и ширење на карпата, а ноќе предизвикува ладење и контракција. Овие континуирани процеси на експанзија и контракција се оние што ги предизвикуваат пукнатините што ја кршат карпата.
 • Гелифракција: тоа е прекин на карпата од принуда на мали парчиња мраз што се одвиваат на неа. И, кога водата е замрзната, таа го зголемува својот волумен до 9%. Оваа течност, кога е внатре во карпите, создава притисок врз wallsидовите на карпите и предизвикува нивно кршење малку по малку.
 • Халокластика: ова е процес со кој солта врши одреден притисок врз карпата што произведува нејзино пукање. Ова се високи концентрации на сол кои се наоѓаат во карпите во различни суви средини. Кога паѓаат дождовите, солта се мие и налета на површината на карпата. На таков начин, солта да се лепи на пукнатините и столбовите на камењата и, откако ќе се искристализираат, тие го зголемуваат својот волумен, зголемувајќи ја силата на камењата и генерирајќи го нивното раскинување. Во повеќето случаи наоѓаме аголни карпи од мала големина кои се произведени од овој процес наречен Халокластија.

Хемиски атмосферски влијанија

Хемиски атмосферски влијанија

Ова е процес што предизвикува губење на врската во карпата. Различни атмосферски варијабли како кислород, јаглерод диоксид и водена пареа влијаат на карпата. Хемиското време може да се разбере со различни фази. Ајде да ја дефинираме секоја пригода:

 • Оксидација: станува збор за врската помеѓу минералите и атмосферскиот кислород и неговиот континуиран контраст.
 • Распуштање: тоа е доста релевантно во оние минерали кои се растворливи во вода.
 • Карбонизација: станува збор за комбинацијата и ефектот на соединувањето на водата со јаглерод диоксид.
 • Хидратација: Тоа е фаза во која се собираат неколку минерали и произведува зголемување на волуменот на карпата. Пример за нив што се случува со гипс.
 • Хидролиза: станува збор за распаѓање на одредени минерали поради работата што ја прават милијарди хидроген со хидроксидот во водата.
 • Биохемија: тоа е распаѓање на биолошките агенси кои постојат во почвата и доведува до формирање на органски киселини.

Биолошки атмосферски влијанија

Биолошки атмосферски влијанија

Овој тип на атмосферски влијанија е она што го додадоа некои експерти. И тоа е дека животинското и растителното кралство се исто така одговорни за надворешните атмосферски влијанија. Дејството на одредени корени, органски киселини, вода тие ја модифицираат анатомијата на карпите. Покрај тоа, некои организми како што се тли, исто така, можат да го променат формирањето на карпи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за атмосферските влијанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.