Розалинд Френклин

Откривач на ДНК

Махизмо предизвика бројни проблеми во светот на науката. Една од најрелевантните жени во светот на биофизиката и кристалографијата беше Розалинд Френклин. Таа е вистинскиот откривач на ДНК. Проблемот е во тоа што на почетокот на XNUMX век, жените кои беа посветени на изучување на науката беа игнорирани и презирани од институциите.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за Розалинд Френклин и важноста што таа ја имаше во светот на науката.

Биографија на Росалинд Френклин

куќа на научникот

На почетокот на XNUMX век, секој научник што беше жена и би истражувал, беше целосно игнориран. Дојде до точка каде што беа погледнати. Институциите и целото општество како целина ја осудија Росалинд Френклин дури и нефер анонимноста. Меѓу најистакнатите достигнувања на оваа жена-научник го забележуваме откривањето на првата фотографија од страната Б на хидрирана ДНК. Тројца научници добија Нобелова награда за физиологија и медицина по откривањето на структурата на ДНК. Она што повеќето луѓе не го знаат е тоа Десет години порано Розалинд Френклин веќе ја откри другата фотографија.

Оваа фотографија е позната како фотографија 51 и е клучно парче за да се знае сè за ДНК. Оваа жена е родена во квартот Кенсингтон, лоциран во Лондон, во 1920 година. Нејзиниот татко се погрижи на сите свои деца да им го овозможи најдоброто можно образование и тоа го направи Розалинд во можност да ги наплати своите основни и средни студии во приватни училишта. Од малото девојче, таа се покажа како прилично интелигентна девојка и имаше исклучителна страст кон интересот на науката.

Меѓу студиите на Росалинд Френклин, го наоѓаме нејзиното присуство на бројни предавања во Ајнштајн и таа ги имаше цел да го посвети својот живот на службата на науката. Почна да студира на универзитетот и се интересира за хемија, физика и математика. Отпрвин, таткото на Розалинд, гледајќи дека сака да студира наука, отворено се спротивстави. И тоа е тоа во времето во кое жените не можеа да се посветат на истражување. Истиот татко студирал наука и научил германски за да може да се обиде да стане добар научник. И покрај ова, тој не можеше да верува дека неговата ќерка мора да се посвети на истражување.

Конфликти со семејството

Розалинд Френклин и нејзините студии

Овој конфликт предизвикан од социјалните конвенции предизвика да има поголеми потешкотии да може да проучува што сака. Нејзиниот татко и таа сметаа дека образованието е многу важна примарна вредност за личниот раст на луѓето и унапредувањето на општеството. И покрај конфликтите со семејството, Розалинд Френклин беше прилично интелигентна и одлучна. Сето ова додаде на фактот дека неговите родители имале прогресивна природа тој беше во можност да студира што сака.

Конечно можеше да се запише на женскиот колеџ Кембриџ во 1938 година. Таа полагаше приемен испит по физика и хемија и беше во можност да ги проучува овие дисциплини. Првиот контакт на Росалинд Френклин со кристалографијата бил во пресрет на откритијата на Брег. Се покажа дека кога зрак на зрачење поминува низ чаша, остава еден вид штрајк на идентитет. Ако ги проучите овие траги, можете да видите каква е структурата на кристалната молекула и како се поставени нејзините атоми. Еден од напредоците што тој беше во можност да го постигне во светот на кристалографијата беше да се користат рендгенски зраци за да се откријат структурите на кристалите. Оттаму, тој одлучи да се запознае со тродимензионалното истражување на материјата што беше исклучително мала по големина.

Росалинд Франклин Високо образование

Розалинд Френклин

Иако матурата и беше во 1941 година, таа не беше во можност да добие диплома бидејќи беше жена. Тој беше прилично интелигентен и како компензација и за неговите одлични оценки доби признанија од втор ред. Овие бои ја препознаа соодветна за да може да извршува работа. Тој беше во можност да добие мала стипендија за една година за да може да продолжи да студира во одделот за индустриско научно истражување и да добие докторат. Оваа стипендија беше доделена на студент-бегалец од Втората светска војна. Ова се должи на неговиот татко го замолил да ги даде овие пари на некој што ги заслужил.

Дарежливоста се должеше на фактот дека во 1939 година семејството Френклин беше многу близу да биде заробено во Норвешка, откако Втората светска војна започна на пат кон дома.

Откако беше сместена во одделот за индустриско научно истражување, таа имаше многу среќа. И тоа е дека тој беше во можност да работи со физиохемичарот Роналд Нориш, кој беше пионер во фотохемијата и доби Нобелова награда. Освен што Розалинд Френклин уживаше во нејзината работа, таа беше прилично среќна. Може да живее самостојно во изнајмен стан и таму можеше да ги прими своите пријатели и да ужива во слободното време. Сето ова му помогна да биде подоследен во работата и да ужива во животот.

Тој беше во можност да прифати работа на јаглен, кој стана гориво од големо значење, бидејќи се користеше како филтер во гасните комори. Можам да испитам различни видови јаглен и дадов придонес за производство на поефикасна маска за гас

Научни успеси

Во сите тие години, многу малку луѓе добија докторат. Розалинд Френклин беше една од оние што можеше да докторира и покрај тоа што е жена. Нејзината работа на структурите на јаглерод и графит и помогна да заработи докторат по физика и хемија. Тој исто така ја даде сцената за работа што му беше претставена и одлучи да ја напушти Англија. Тој беше во можност да патува во Франција и да најде одлична работа. Благодарение на Адриен Вил, ученик на Мари Кири, Тој беше во можност да зборува француски и да научи за различни работни места.

Како што можете да видите, жените исто така беа во можност да придонесат за богатството на информации во науката и да помогнат во нивното унапредување. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Розалинд Френклин и нејзината биографија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.