Рок циклус

рок циклус

Кога зборуваме рок циклус или седиментни циклуси не се однесуваат на збир на фази низ кои се развиваат некои минерални елементи и карпи за време на нивниот престој во земјината кора. Сите фази на циклусот вклучуваат низа трансформации со кои се формира и составот се менува. На крајот, се создаваат разни трансформации во кружна временска серија што се повторува во долги временски периоди.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за карпестиот циклус и неговата важност.

Кој е карпестиот циклус

седименти на карпест циклус

Мора да имаме предвид дека тоа е биогеохемиски циклус во кој складирањето на специфичен елемент се случува во земјината кора. Сите присутни минерални елементи се предмети од карпестиот циклус, познати и како седиментни циклуси. На пример, имаме некои минерални елементи како Тие се сулфур, калиум, фосфор, калциум и други тешки метали.

Карпестиот циклус започнува со изложеност на карпи на овие елементи од длабоко во кората. Тие исто така може да се најдат во области близу до површината. Откако ќе бидат изложени, тие се подложени на временски процеси, за кои исто така страдаат од ерозија од надворешни агенси. Меѓу овие надворешни агенси имаме атмосферски, хидролошки и биолошки фактори.

Целиот материјал што еродира со текот на времето се транспортира толку многу од вода, гравитацијата беше ветерот. Откако материјалот ќе биде пренесен, тој ќе остане лоциран на место каде што ќе има процес на таложење. Седиментацијата не е ништо повеќе од процес каде се случува таложење на минерален материјал на подлогата. Слоевите на седиментот се акумулираат илјадници години, па затоа мора да имаме предвид дека ова се мери на скала од геолошко време. Низ овие милиони години тие се подложени на сложени процеси на набивање и цементирање.

Така се формира литификација на седиментите, поради што се јавува нивна трансформација во цврста карпа. Овој процес се одвива на големи длабочини. Покрај тоа, во рамките на карпестиот циклус има средни фази кои исто така се јавуваат поради биолошки процеси. Меѓу оваа биолошка фаза наоѓаме растворање и апсорпција од живи организми. Во зависност од видот на минералот, неговиот состав и супстанции, заедно со околностите на животната средина во, може да се апсорбираат од растенија, бактерии или животни и да се пренесат во трофични мрежи. Штом минералите се апсорбираат, тие повторно се излачуваат или ослободуваат со смртта на организмот. Така се затвора циклусот.

клучните карактеристики

ветерна ерозија

Toе анализираме кои се главните карактеристики на карпестиот циклус. Знаеме дека тој претставува еден од трите типа на биогеохемиски циклуси и неговата главна карактеристика е изолационата матрица во литосферата. Овие циклуси имаат своја дисциплина на студии наречена седиментологија. Седиментологија Тоа е науката која е одговорна за проучување на карпестиот циклус и важноста што ја има во геологијата на теренот.

Времетраењето на циклусот се карактеризира со времето потребно за да се завршат различни фази. Ова време е обично премногу долго за да се измери на човечка скала. Тие мора да се мерат во милиони години бидејќи минералите остануваат подолго време вклучени во карпите. Овие карпи обично се наоѓаат на големи длабочини во земјината кора. Притисокот што го врши гравитацијата и остатокот од материјалите е еден од главните мотори за да се започне почетокот на карпестиот циклус.

Фази на карпестиот циклус

Ајде да видиме кои се различните фази на карпестиот циклус. Важно е да не се заборави фактот дека не станува збор за циклон чии етапи секогаш следат напишана низа. Бидејќи тие вообичаено се под влијание на различни варијабли и фактори, фазите можат да се појават или да се разменуваат неколку пати во текот на процесот.

Фаза на изложеност

Тоа е фаза каде карпите се формираат на одредени длабочини на земјината кора и се подложени на некои дијастрофични процеси. Овие процеси се сумирани во разни фрактури, набори и издигнувања на теренот. Овие движења на земјата се должат главно на Тектонски плочи и неговото движење. На овој начин, карпите биле изложени на дејство на различни фактори на животната средина, било да се едафични, атмосферски, хидролошки или биолошки.

Дијастрофизмот не е ништо повеќе од производ на движењата што постојат помеѓу струи на конвекција на земјата мантија. Овие движења се генерираат и од вулкански појави кои ги изложуваат карпите на поинтензивен начин.

Временска фаза

Во фаза на атмосферски влијанија изложените карпи се распаѓаат на помали фрагменти, Ова е физичко атмосферски влијанија или промени во неговиот минералошки состав, а тоа е хемиско атмосферско дејство. Тој е клучен фактор во формирањето на почвата и може да биде не само физички или хемиски, туку и биолошки.

Фаза на ерозија

Во оваа фаза имаме дејство на ветер и дожд директно на карпата. Овие се производи на атмосферски влијанија, кои исто така вклучуваат формирана почва. Фазата на ерозија вклучува и транспорт на материјалот што е претходно еродиран претходно. Го напаѓаат двајца ерозивни агенси како што се ветер и дожд.

Фаза на транспорт

Минералните честички се транспортираат од овие агенси, било да е тоа вода, ветер или гравитација. Тие се транспортираат на долги растојанија, иако во зависност од големината тие имаат дефинирана носивост.

Фаза на седиментација и акумулација

Се состои од таложење на транспортираниот материјал поради намалување на брзината на превозните средства и ефектот на гравитацијата. Можеби е флувијална, приливна или сеизмичка седиментација.

Карпест циклус: растворање, апсорпција и биолошко ослободување

таложење

Кога веќе се појави атмосферски влијанија на целиот карпест материјал, може да настане и растворање на ослободените минерали. Исто така, може да се апсорбира од живи суштества. Растенијата ги јадат тревојади, а тревопасни животни месојадите. На крајот, распаѓачите се тие што ги минуваат минералите до мрежната храна.

Последниот дел од карпестиот циклус е литификација. Тие се поделени на набивање и цементирање. Литификацијата не е ништо повеќе од формирање на нова карпа. Тоа се случува кога минералите ќе се смират формирајќи последователни слоеви кои се акумулираат и вршат огромен притисок. За време на набивањето, притисокот што го врши слојот на седиментот е живот во последователни фази.

Конечно, во фазата на цементирање, се случува таложење на супстанции за цементирање помеѓу честичките. Овие цементни честички се обично калцит, силициум диоксид, оксиди и други се одговорни за кристализирање на имплементација на материјалот. На овој начин се генерира цврстата карпа.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за карпестиот циклус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.