Ризикот од пожар за скоро цела Шпанија е помеѓу многу висок и екстремен

гори шуми што горат

Многу високите температури кои овој петок, 18 август трескаа поголем дел од земјата, тие кренаа „Многу висок“ ризик од пожар на речиси целата национална територија, вклучувајќи ги и архипелазите. Само крајбрежната половина на Галиција е со мала опасност, како и скоро целото крајбрежје на Кантабрија, вклучувајќи голем дел од Астуриас. Некои области на Мурсија и Аликанте близу до крајбрежјето ризикот е поумерен.

Интензивната жештина која уште од вчера ја погоди целата земја, го стави во готовност најголемиот дел од земјата. Иако се очекува дека температурите ќе започнат да се намалуваат од утре, алармите ќе продолжат во голема мера. Архипелазите утре во сабота ќе продолжат да бидат изложени на висок ризик, освен за поумерена област на Канарските острови. Други области што ќе продолжат да бидат изложени ќе бидат Андалузија, провинциите Ваladадолид, Сеговија, Сарагоса, дел од Пиринеите на Уеска и области на провинциите Авила, Куенка и Толедо. Галиција, од друга страна, ризикот ќе се зголеми на многу висок.

Областите со најголем ризик

ризик од пожар 18 август Шпанија

Мапа на ризик од пожар обезбедена од AEMET, 18 август

Цели провинции се изложени на екстремен ризик со оган во поголем дел од земјата. Сеговија, Сорија, Гвадалахара и големи делови на Барселона, Сарагоса, Бургос, Ваladадолид и Авила се меѓу покраините во северниот опсег со најголем ризик. Од групата Суд, наоѓаме голем дел од Екстремадура и провинцијата Сиудад Реал изложени на огромен ризик. Исто така, делумно области на Андалузија, каде исто така се очекува утре голем дел од заедницата да продолжи со екстремен и многу висок ризик.

Португалија вчера прогласи состојба на јавна несреќа поради ризик од пожари. Земјата, откако ги претрпе најновите штетни пожари, дури ги мобилизира вооружените сили, меѓу другите безбедносни сили како што се полицијата и пожарникарите, да бидат подготвени за можни избувнувања што можат да се појават во текот на целиот викенд.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.