Рид на сведоци

рид сведок

Денес ќе разговараме за геолошка формација за која е наречена рид сведок. Тие се формираат поради ерозија и обично се наоѓаат во рамни области. Како сведоштво за текот на времето го сметав повлекувањето и еволуцијата на наклон или платформа. Има неколку карактеристики што вреди да се знаат, бидејќи малку објаснува за динамиката на земјината кора.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е рид-сведок, неговите карактеристики и колку е важен за геологијата.

Што е рид сведок

Формирање на рид на сведоци

Тоа е геолошка формација што се должи на ерозија на почвата со текот на годините. Зборуваме на скала од геолошко време така што не може да се оценува од човечка скала. Третиот сведок е оној што ја открива еволуцијата на облог или платформа на рамна површина. Оваа површина се состои од хоризонтални слоеви меки и тврди карпи каде што континуираното дување на ветерот предизвика ерозија што го измени теренот.

Во помеките слоеви на почвата, ерозијата се јавува почесто. Реките предизвикуваат ерозија и формираат различни ридови и други формации. Ако платото е еродирано од сите страни, се формира она што е познато како рид на сведоци. Овие ридови ги окупираа овие места неколку милиони години.

Како се формира

огромен рид на сведоци

Овие геолошки формации се извајани од ерозија и се нарекува име на сведок бидејќи е сведоштво за античкото проширување на хоризонталната платформа што е изолирана. Диференцијалната ерозија што се случи како резултат на реките и клисурите тие се најтешките и најмеките седиментни слоеви наизменично. Овие ридови на сведоци се ограничени со бегството од ерозија што се карактеризира со понадеен дел кој е составен од тврда карпа и помек дел кој е составен од мека карпа. Најтешкиот дел се нарекува корниз, а најмекиот дел се нарекува наклон.

Кучето сведок има конвексен конкавен профил и варира во зависност од отпорот што му го даваат тврдиот карпест дел и мекиот карпест дел. Кога се зголемува ерозијата произведена од реките, сите страни го прават ридот-сведок да се појавува со рамни врвови. Затоа, тие се сведоци на платформата што постоеше на истото место пред милиони години. Остатокот од релјефот што останува е збир на тврди и меки слоеви што се распоредени хоризонтално и таа ерозија успеа да ја изваја.

Каде се ридовите сведоци

рид од Лос Анџелес

Тие се доста чести во седиментните сливови на различните реки. Овие формации може да се најдат на планината Пилот, во Северна Каролина, во Серо де ла Тета (полуостров Гуахира) и во висорамнината Дори (Буркина Фасо). Во нашата земја, исто така, можеме да го најдеме во различни табеларни релјефи како што е вдлабнатината на реката Ебро и во седиментните басени на централното плато. Во Мадрид ги имаме Серос де ла Мараноса, на Серо де лос Анџелес и Буенависта и во провинцијата Паленсија, Серо дел Отеро.

Ние ќе опишеме карактеристиките на Серо де лос Анџелес. Сместено е на приближно 10 километри од Мадрид, во општина Гетафе. Така тој го сметал за географски центар на Пиринејскиот полуостров. Од оваа причина, тоа е од голема важност и покрај отсуството на научно мерење кое го поддржува како такво. На еспланадата на врвот на овој рид се наоѓа добро познатата скита на нашата госпоѓа Де лос Апостолес. Ова овозможува датирање од XIV век и е прилично добро зачуван споменик.

На падините на овој рид има борови Алепо, боралишта, фудбалско игралиште, различни патеки и излетнички простор. Ова го прави Серо де лос Анџелес пријатна туристичка прошетка што е во контакт со природата. Неговата основа е 610 метри и достигнува висина од 666 метри. На највисоката точка е геодетско теме од светска класа. Одлично е да можете да ги видите сите погледи на Гетафе, Мадрид и селата што ја опкружуваат општината.

клучните карактеристики

Овие ридови на сведоци може да се класифицираат како островска планина. Нејзината главна карактеристика е зачувана по ерозијата што ги демонтираше останатите материјали во близина. Овие островски планини тие се чуваат заштитени од ерозија благодарение на поотпорната литологија. Тие се прилично корисни за вршење геолошки студии бидејќи се единствените кои остануваат припадници на другите геолошки формации што претходно го покривале регионот. За да се направи временска мапа за тоа како напредувала целата површина на земјата по ерозијата, важно е да се знае морфологијата на релјефот во тоа време. Благодарение на присуството на овие ридови на сведоци, можно е да се знае.

Овие процеси на ерозија и седиментација се типични за надворешната геодинамика на нашата планета. Овие ридови со сведоци се карактеризираат и со тоа што биле опкружени со вода, па затоа се наоѓаат во области во близина на реки кои се на излез од океанот. Според некои студии, овие релјефи мора да се формирале помеѓу долна средна и долна миоценска доба.

Оваа формација обично не е покриена со црвени седименти, бидејќи тие се веќе присутни во седиментацијата на миоценот. Ако наидете на некој црвеникав талог, Beе биде само во првите 3 или 4 метри од ридот.

Ридот на сведокот мора да се разликува од мурите главно според големината. Маврите имаат тенденција да се протегаат низ целата територија и се многу повисоки. Неговата главна разлика е во тоа што ридовите сведоци се осамени и многу помали. Покрај тоа, парамо опфаќа целосен екосистем со доминација на вегетација на грмушки. Ова го прави биогеографски класифициран како прерија поради типот на вегетација. Сепак, ридот на сведокот не е категоризиран како екосистем.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ридот на сведокот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.