Како да се фати вода од магла и влажност во суво време

мрежен панел фаќач на магла

Во свет во кој пустеризацијата продолжува да напредува, потрагата по решенија продолжува да предизвикува повеќе начини за борба против недостиг на вода. Иако на блогот многу пати сме разговарале за решенија за суши, или за проблемот што тие го носат, овој пат ќе зборуваме за магла. Како тече процесот да се фати и да се трансформира во вода.

Пред да започнете, имајте на ум дека тоа не е систем за создавање вода. Всушност, постојната вода се зема, во микродропи, но се зема. Тоа значи Наместо да создава, овој метод има предност да ја пренасочи употребата, како за наводнување, така и за потрошувачка. Всушност, тоа е одличен начин за оние времиња кога може да има магла, но има суша, наводнувањето не застанува за тоа. Малку голем плус вода. Подолу објаснуваме.

Фаќачите на магла. Панели што заробуваат вода

Панелите или екраните за зафаќање на магла се наменети за собирање на влага или магла. Неговата цел е да се постигне концентрација на честичките на водата, додека не бидат доволно густи, односно ги трансформираат во капки. Идејата се роди како решение за областите каде недостатокот на оваа вредна течност беше најитно. И навистина, тие можат да работат во која било област, затоа што дури и во пустината ноќе има влажност. Друга работа е дека навлегувањето е посуштинско, што ќе зависи од влажноста или маглата на чистата област.

Начинот на кој тие работат е многу едноставен. Како што се таложат малите водни трупови на екранот, тие се концентрираат за да формираат поголеми капки. Овие капки, по сопствената тежина на крајот, имаат тенденција да паѓаат со гравитацијата. На дното има колектор за оваа вода што паѓа, кој е насочен кон посакуваната точка. Може да биде директно до растенијата или контејнерите што ја складираат водата.

Панели

магла за влага во стапица

Машините за зафаќање на магла се изработени со прецизно текстурална мрежа што може да се пробие само со врвот на моливот. Постојат неколку видови, но на пример, еден од најевтините што постои и кој многу се користи е пластичниот. За овие, на пример, дијаметарот на дупките низ кои „пропушта“ магла или влажност е нешто поголем. Може да предизвика одредено губење на задржување на магла, но не треба да ја губи неговата употреба. Секој квадратен метар мрежа е способен да добие 4 до 15 литри вода за една ноќ!

Идејата е да ги поставите на падините, или на места каде што ветрот работи најмногу. Тие, исто така, обично достигнуваат од 300 до 800 метри надморска височина. Но, како што рековме, тие навистина можат практично да се лоцираат насекаде.

Мора да се земе предвид, на пример, дека маглата може да ја нема истата чистота на сите места, водата може да биде загадена. Во зависност од областа, може да се чува во контејнери, ако неговата употреба ќе биде пообемна подоцна и не треба да биде контаминирана. Исто така, ако водата не може да биде многу погодна за консумирање дури и кога е зачувана, дневната колекција може да биде проследена со филтрација. Дали со памук, кварцен песок, чакал, јаглен, хлорирање итн.

Нејзиното одржување? Најдобар. Практично нула

контејнер за стапица за магла

Благодарение на фактот дека неговата инсталација е многу едноставна и не бара многу уреди, неговото одржување е многу едноставно. Сепак, може да се појават некои мали проблеми, како што е пауза во цевките. Во зависност од материјалот, би било погодно да ги смените, или може да се поправат со запечатување ако не е многу обемно. На крајот може да има искинати или солзи во ткаенините. Обично, може брзо да се поправи со игла и конец.

Најлошото нешто што можеме да откриеме дека се големи и лесни екрани е дека ветровите од ударот или ураганот ги уништуваат. Во тој случај, превенцијата е секогаш подобра од лекувањето и ако се предвиди ветер, повлечете се на време. Друга причина може да бидат малите глодари или жедни животни кои се во близина. Имајте на ум дека ако контејнерот изложува многу вода, треба да се справите со овие проблеми.

Обично, издржливоста на мрежите е обично околу 5 години. Што ако правиме малку математика, секој може да ни снабди со тони тони вода за време на нејзиниот живот на употреба. Одличен систем за борба против сушата, кој заслужи пост на блогот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Гвадалупе Делгадо dijo

    Тоа е одлична алтернатива за Бајакалифорнија и Сонора во Мексико