Решението за копнените климатски промени не поминува преку иселување на Марс

Планетата Марс

Човештвото тука на Земјата има огромно влијание врз животната средина. Некои веруваат дека природната рамнотежа е нарушена, што довело до нова геолошка фаза: Антропоцен. Температурите продолжуваат да растат, а половите се топат со постојано зголемување на брзината. Ако ова продолжи, нивото на морето може да се зголеми толку многу што ќе мора да создадеме нови мапи.

Треба да мигрираме на Марс? Иако тоа би можело да биде решение (што веќе го разгледуваат неколку научници), Директорот на Центарот за вселенски летови на Годард (НАСА), Гевин Шмит смета дека не вреди. И така, тој го соопшти тоа на Меѓународниот конгрес за климатски промени во Хуелва.

Шмит, кој работеше како директор на НАСА три години, рече тоа секое патување до вселенската станица, со материјали и други, чини помеѓу 200 и 250 милиони евра. Патувањето до Марс би чинело многу повеќе. Тоа е сума пари што не можеме да си ја дозволиме, барем за момент. За експертот, »иселувањето на Марс е чиста фантазија„И понатаму“, Земјата ќе остане многу пооддвижена од другите планети.

Проблемот е во тоа не сите земји имаат доволно ресурси за прилагодување. Има некои кои имаат повеќе пари и други кои имаат помалку. Додека првиот ќе може да ги преземе потребните чекори за да оди напред, на другите нема да им биде така лесно.

Загадување

За да се справат со климатските промени, Шмит го рече тоа владите со критична совест мора да бидат под притисок. »Постојат луѓе кои ги негираат климатските промени или кои пристапуваат кон нив од наивна перспектива. Промената на личните навики на сите нема да ја смени траекторијата на климатските промени. Потребно е повеќе, одлуките се носат на повисоко ниво.

Ако сакате да дознаете повеќе, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.