Реката Ганг

речните банди

Една од најважните реки на азискиот континент и во светот е Река Ганг. Таа е една од реките што се смета за света за хиндуизмот, со вкупно седум. Има продолжение од повеќе од 2.500 километри и го започнува својот проток во Индија и завршува во Бангладеш. Од оваа причина, му е даден титулата меѓународен ден.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, загадувањето, флората и фауната на реката Ганг.

клучните карактеристики

Загадување на реката Ганг

И покрај нејзината историска, културна и егзистенцијална важност, реката сè уште е силно загадена бидејќи прима големо количество човечки отпад што на крајот се влева во океанот. Ова го прави еден од главните извори на загадување на пластиката на ниво на морето.

Како туристичка индустрија која е од витално значење за економскиот приход на Индија, реката Ганг е една од обележјата за странците. Велосипедот или другото превозно средство од местото на потекло до делтата е една од најчестите активности што привлекуваат туристи.

Оваа река, првично наречена Рио Бланко, ја изгуби својата боја поради загадувањето и му отстапи на зелената зелена каква што е сега. Неговата траса е долга околу 2.500 километри, со просечен проток од 16.648 кубни метри во секунда, што може да варира во зависност од годишните времиња. Областа е 907.000 XNUMX квадратни километри.

Речното корито се храни од многу притоки, кои се карактеризираат со седименти, а длабочината се проценува помеѓу 16 и 30 м. Иако не е најдолгата река во светот, таа е најважната река во Индија и 80% од реките се наоѓаат во Индија. Тој е поделен на мали и големи краци во различни делови од својата рута, формирајќи комплексна мрежа на канали, што претставува визуелна привлечност и се наоѓа на устата.

Во моментов е многу загадено, има околу 1,5 милиони колиформни бактерии на 100 ml, од кои 500 се идеални за безбедност во бањата. Покрај тоа, едно истражување покажало дека измило 545 милиони килограми пластичен отпад во морето. Реката Ганг се користеше за да им се обезбеди на жителите ефтина егзистенција и дневна вода преку канали и системи за наводнување. Исто така, има брани на патот за да се пренесе водата во други области.

Загадувањето и ризикот од реката Ганг

трупови фрлени во реката

Иако реката Ганг се смета за свето место и има значајно историско, економско и туристичко значење, реката Ганг е сериозно загадена. Оние што намерно или несвесно се капат во нејзината вода, не се запознаени со овој факт. Меѓу најчестите загадувачи што можеме да ги најдеме во оваа река се следниве:

  • Неможноста на луѓето правилно да фрлаат отпад
  • Фабриките блиски до оние што загадуваат една од нејзините главни притоки, загадувачите се носат по целата река.
  • Хидроцентралите фрлаат отпад и го малтретираат екосистемот.
  • Свечености и верски церемонии фрлаат тела фрлени во реката и нивното гниење завршува со загадување на водите.

Во 1980-тите, некој започна кампања за чистење на Ганг, но поради незнаењето и верскиот фанатизам на луѓето, тоа немаше големо влијание. Во 2014 година, темата повторно беше промовирана на помоќен начин, но не даде многу добри резултати.

Загадувањето е сериозен проблем кој влијае на реките, ставајќи ги во опасност луѓето кои го користат и организмите што живеат во нивните води. Сепак, тоа не е единствениот фактор што му се заканува на Ганг, недостатокот на вода и незаконското рударство му се закануваат.

Некаде, длабочината на овој слив достигна 60 метри, но сега е намален на 10 метри. Извршени се дупчење и вадење на подземни води за да се реши овој проблем, но негативните ефекти сè уште траат.

Флора и фауна на реката Ганг

загадување на светата река

Поради земјоделскиот развој на сливот на реката Ганг, исчезна речиси целата нејзина оригинална шумска вегетација. Може да се види дека само Робуста Шореа е во можност да одолее на горниот дел и Бомбакс цеибата на дното. Силното присуство на човечки суштества и климатските влијанија во оваа област спречуваат да се развива поголема вегетација. Меѓутоа, во делтата на Ганг, можно е да се најде густ резерват мангрова во Сундарбанс.

Истите овие фактори, човечките и климатските услови, покрај загадувањето на водата, имаат негативно влијание врз постоењето на животински видови во Ганг. Само падините на Хималаите и делтата Ганг има релативно тивки области без многу нарушувања предизвикани од луѓе.

На горниот дел од рамнината се наоѓаат индиски носорози, азиски слонови, бенгалски тигри, индиски лавови, мрзливи и бизони. Во моментов може да се најдат само видови како што се индискиот волк, црвената лисица и бенгалската лисица и златниот чакал.

Меѓу птиците има еребици, петли, врани, starвезди и патки кои мигрираат во зима. Загрозените животни вклучуваат антилопа со четири рогови, индиска бистар, мала биста и националниот воден животин делфин на реката Ганг во Индија.

Фауната на долната зона не се разликува многу од фауната на горната зона, иако се додадени видови како што се големиот индиски цветник и мазната видра. Бенгалскиот тигар има заштитено подрачје во делтата Ганг. Се проценува дека во нејзините води има околу 350 видови риби.

Меѓу влекачите, крокодилите се најистакнати, како што се мочуришните крокодили и крокодилите; и желки, како што е желката со три ленти, индиската црна желка, џиновската желка Кантор, индиската желка од мека кожа итн.

Како што можете да видите, една од најпопуларните реки во светот е целосно загадена и го губи биодиверзитетот. Без разлика дали преку култура или економски развој, човечките суштества негативно влијаат на природните екосистеми.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за реката Ганг и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.