Речна песок

Пустински песок

Една од најчудните појави да стане вирусна низ целиот свет беше онаа од речна песок. И тоа е дека таа е прилично посебна река бидејќи не носи вода, туку песок. Имаше многу теории за овој феномен и за тоа какво е неговото потекло. Тоа се случи во Ирак и преку видео кое стана вирално низ целиот свет. Многу луѓе рекоа дека тоа е дел од еден вид апокалипса бидејќи станува збор за нешто необично.

Во оваа статија ќе ви кажеме какво е автентичното потекло и какви карактеристики има реката песок.

Чудна временска појава

Ирачкиот регион се издвојува по сува клима каде има голема количина песочна почва. Таму каде што се случи овој феномен беше пустината Руб ал Кали, познат по тоа што е најголемата песочна пустина на целата планета. Овој чуден феномен на природата го овековечи видео фан и за неколку дена видеото стана вирално низ целиот свет. На видеото можете да видите чуден феномен на природата каде можете да видите како тече река песок среде пустина.

Очигледно, овој вид на чудна природна појава го привлекува вниманието на сите локални жители бидејќи се чини нешто надвор од природните граници. Кога има бура од песок во пустина, таа обично поминува неколку километри поради силниот ветер. Меѓутоа, ако го погледнеме видеото, можеме да видиме дека едвај има ветер и како песокот тече низ речно корито како да е течност. Може ли овој феномен да биде реален?

Реалноста на реката песок

Песочна река во Алберче

На прашањето дали овој феномен може да биде реален или не, мора да кажеш не. Она што навистина тече како река не е песок, туку добар грст камења од град. Видеото може да се види како еден од сведоците на оваа река песок стигнува до раката во струјата и го отстранува она што се чини дека е мал град.

И тоа е дека во тоа време беа забележани различни временски обрасци од најневообичаените, кои вклучуваа и град. Мора да имаме предвид дека областа на Блискиот исток е посува и обично нема ваков чуден феномен. Регионот каде што е пронајдена оваа река песок се истакнуваше по тоа што има сува клима. Сепак, го погоди страшен дожд и силна бура што предизвика да паѓа град со големина на топчиња за голф. Бидејќи времето е целосно екстремно, сите граѓани беа предупредени за опасноста од штета од овие бури.

По бурата се виде реката песок и неочекувано. Вистинската реалност на оваа река е она што е под струјата. Она што всушност изгледа како континуиран проток на песок сличен на условите на една река е мразот. Во пустината се сретнаа огромни блокови мраз што брзо ќе се движат низ целиот Блиски исток. И тоа е дека големината на топките од град беше толку голема што се движеше континуирано додека се топеше. Реката песок не е ништо повеќе од голем број топки од град што се движат по текот на реката.

Како се формираше реката песок

Она што првично се ширеше вирусно како река песок во Саудиска Арабија, не беше целосно такво. Првата работа е што не беше во Саудиска Арабија, туку во Ирак. На крајот на 2015 година поројни дождови и многу силни градски бури претрпеа низ целата земја каде најнормално е што топлината е многу интензивна дури и во тоа време од годината. Сите притоки и потоци ја фрлаа својата содржина во градски камења над реките Еуфрат и Тигар. Дека протоците ќе се зголемат и ќе ги влечат сите овие топчиња од град во исто време кога се топеа поради високите температури.

Бидејќи овие градски камења течеа низ песочни области, тие имаа боја на песок. Ако го набудувате од далечина, можете да видите дека изгледа како река од песок и дека е од што е направен. Како и да е, штом се приближите до овој континуиран проток и ја ставите раката, можете да видите дека станува збор за топчиња од град.

Овие екстремни метеоролошки појави се случуваат со зголемен интензитет поради глобалните еколошки проблеми како што се климатските промени. Овој феномен што се доживеа во Ирак беше проследен и со едно од најжешките лета што доведе температури до 52 степени во Багдад.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за формирањето и потеклото на реката песок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кармен dijo

  Кој ја напиша оваа статија е свесен дека пустината што ја споменувате не е во Ирак? Руб ал Кали е пустина на југот на Арапскиот полуостров и се протега низ Саудиска Арабија, Оман, Јемен и Емиратите.
  Значи, нешто не е точно во статијата….

 2.   Едгар м крц dijo

  Како можеше град да тече од една или две цевки што се Тигар и Еуфрат