Топлотниот бран што руши рекорди во Шпанија: погодени провинции и кога ќе заврши

Топлотен бран во Шпанија

Топол бран што достигна 50 степени Целзиусови во многу делови на Шпанија Ни остави панорама што не ја видовме со години. Во некои делови на Шпанија, како Андалузија, многу провинции достигнаа екстремни бројки за топлина.

Нашата земја е обично жешка земја, се разбира, но она што го доживуваме овие денови руши рекорди во секој поглед. За време на овој пост, ќе објасниме малку повеќе како го минуваме тој топлотен бран во Шпанија, рекордите што ги срушивме со него и, пред с, ќе дадеме добра количина препораки за подобро да ја поминете екстремната топлина дека живееме деновиве во Шпанија.

Што значи топлотниот бран во Шпанија

Државната метеоролошка агенција, позната и како Аемет, ни остави податоци до кои не стигнавме долго време во различни шпански заедници и провинции. Како што видовме на блогот на познатиот климатолог, Сезар Родригез Балестерос, кој припаѓа на Националната банка за климатски податоци на шпанската државна метеоролошка агенција, Минатата сабота достигнавме различни национални рекорди:

 • Никогаш порано не сме достигнале толку висока просечна температура во Шпанија, 37,77 степени.
 • Во петокот на 13 -ти влезе на подиумот и го зазема третото место според просечната национална температура со рекорд од 36,92 степени.

И можеби се прашувате кој беше најтоплиот ден на национално ниво во Шпанија. Поточно, треба да се вратиме на 10 август 2012 година со просечна температура од 37,87 степени Целзиусови во Шпанија.

Кога завршува топлотниот бран во Шпанија?

Се чини дека малку по малку овој топлотен бран во Шпанија стивнува и дека температурите ќе опаднат во следните неколку дена, но не смееме да си веруваме себеси бидејќи тие сепак прогнозираат уште неколку дена екстремна топлина во многу провинции.

Провинции и температури поради топлотниот бран

Во североисточна Шпанија, температурите повторно ќе бидат многу високи. Во централното подрачје на Мадрид повеќе истото. И ако обрнеме внимание на картата на југот и Канарските острови, многу области може да достигнат температури над 40 степени.

Поради оваа причина, Државната метеоролошка агенција ја одржува портокаловата боја како предупредувачки показател дека тие с still уште постојат 10 провинции во екстремен ризикНа Овие провинции се следниве: Кадиз, Кордоба, Гранада, Хуелва, Јаен, Севилја, Албасете, Алмерија, Малага и Куенка.

Згора на тоа, од овие 10 провинции, наоѓаме неколку кои Државната метеоролошка агенција ги наведува како во многу од деновите што ќе ги имаат индикаторот со црвено. Односно, сите оние провинции што сега ќе ви ги кажеме ќе ги надминат далеку температурите што другите лета успеаја да ги најдат.

Оние провинции што ќе бидат во црвена тревога според Аемет се апсолутно сите провинции на заедницата Андалузија, со исклучок на Малага и Алмерија, што ќе остане во портокалова тревога како што разговаравме во претходниот став.

Совети за топлотниот бран

Како што споменавме, топлотниот бран ќе продолжи неколку дена како придружник на нашите животи во Шпанија. Ако сте еден од оние луѓе кои с still уште се во провинциите со портокалов индикатор, од Аемет ви препорачуваме различни совети за да можете подобро да го поминете овој топлотен бран.

Многу од овие совети за топлотни бранови имаат смисла, но подобро се безбедни отколку жал. Затоа, следете ги дословно, бидејќи тие се од суштинско значење за да преживеат на температури како оние што ги доживуваме.

Дури и ако мислите дека тоа е само сонце може да претрпите топлотен удар, топлотен удар и паѓање, вртоглавица и други симптоми со кои треба да се консултирате со вашиот лекар. Еве ги 13 -те совети што ги составивме за подобро да поминете низ овој топлотен бран во Шпанија:

 • Избегнувајте излегување во најжешките часови
 • Не чекајте да пиете. Секогаш хидрирајте со свежа вода.
 • Не јадете многу големи оброци. Обидете се да јадете лесно.
 • Не консумирајте кофеин, шеќер и алкохол во количина. Тие дехидрираат и ви треба спротивното.
 • Избегнувајте спортски активности во часови на максимална топлина.
 • Procura носете капа или капа и други елементи што спречуваат топлина ако треба да излезете надвор.
 • Затворете го станот преку ден и отворете с everything цела ноќ.
 • Користетенетранспарентно што се случува.
 • Одете надолу по
 • Туш со ладна вода или топло.
 • Ако имате клима уред, користете го доброНа Не претерувајте оставајќи многу ниска температура. Може да страдате од топлотен удар кога излегувате надвор.
 • Не дозволувај животни во возила на сонцеНа Ниту на луѓето. Вентилирајте го возилото.
 • Ако мислите дека може да имате какви било симптоми на топлотен удар, консултирајте се со вашиот лекар пред да направите нешто.

Како го живеете овој топлотен бран? На крајот, ако живеете во област на плажа и сте на одмор, подобро отколку подобро, нели? Оние кои немаат плажа, река и оние кои не можат да избегаат на кој било начин, нема да имаат друг избор освен да пијат свежа вода и да јадат сладолед, што исто така не е толку лошо.

Оставете н us во коментарите кои се тие мали трикови што ги користите за подобро да поминете низ толку високи температури како оние што ги живееме овие денови во Шпанија!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.