Рекордна температура на Антарктикот

помалку мраз

Сегашната клима на планетата полудува. И тоа е дека ова лето произведува топли бранови и високи температури низ целиот свет. Објаснувањето и потеклото на сето ова се засноваат на глобалното затоплување произведено од човечко суштество. Ништо повеќе и ништо помалку е забележан на Антарктикот минатата година забележа рекорд од 18.3С. Температурата е регистрирана за 6 февруари 2020 година, според Светската метеоролошка организација на ООН.

Поради оваа причина, ќе го посветиме овој напис за да ви кажеме кои се причините поради кои температурата на Антарктикот достигнува историски нивоа.

Рекорд на температурата на Антарктикот

Температура на Антарктикот

Имајте на ум дека во текот на месец февруари на јужната хемисфера е лето. За оваа причина, во овој период се регистрирани највисоки температури во текот на целата година, што е тука најстудениот месец во годината. Постои светски проблем надвор од вирусната пандемија произведена од Ковид-19, која е глобално затоплување. Нема вакцина за овој вид пандемија.

Практично, човечкото суштество веќе иницираше механизам за глобални промени без враќање. Веќе беше предупредено дека кога просечните глобални температури ќе достигнат абнормални максимуми, нема да има поврат за негативните ефекти од климатските промени. Емисиите на стакленички гасови од страна на луѓето се зголемија само во последниве години и покрај напорите и протоколите активирани со Парискиот договор.

Проверката на температурниот рекорд на Антарктикот ни помага да изградиме слика за времето и климата на една од последните граници на нашата планета. За да откриеме зошто Антарктикот е еден од најбрзо затоплените региони на планетата, мора да одиме до подвижниот појас.

Транспортна лента и карактеристики

Рекорд на температурата на Антарктикот

Постои многу бавна циркулација на термохалин, која не е водена од ветерот, туку од дистрибуцијата на топлина и врнежи во океанот. Овој тип на циклус се нарекува подвижна лента. Во суштина тоа е воден млаз во кој циркулира голема количина топла вода кон Северниот пол, што со паѓање на температурата станува се повеќе солено и густо. Ова зголемување на густината предизвикува телото на вода да потоне и повторно да кружи во пониските географски широчини. Кога ќе стигнат до Тихиот океан, тие повторно се загреваат и нивната густина се намалува, и тие се враќаат на површината.

Па, во областа каде потонуваат телата на водата затоа што стануваат студени и густи, од 1998 година не е забележан мраз. Ова предизвикува подвижна лента да престане да работи, поради што водата се лади помалку. Предноста што ова може да ја даде е тоа што, до крајот на векот, Велика Британија, Ирска, Исланд и крајбрежјето на Франција и Норвешка (покрај северо-западот на Шпанија) Тие ќе се искачат само за 2 ° C, во споредба со ужасните 4 ° C во поголемиот дел од континентална Европа. Ова е добра вест за северозападна Европа, но не и за тропска Америка, бидејќи загубата на струјата ќе ја зголеми температурата на водите на Атлантикот во таа област и, како последица на тоа, интензитетот на ураганите.

Антарктичката температура е превисока

столбови за топење

Мора да имаме предвид дека Антарктикот е тотално замрзнат континент. Тој е еден од моторите за ладење на целата планета. Со зголемувањето на температурите, се очекува неминовно топење на поларните ледени капаци и покачување на нивото на морето. Во согласност со климатските промени, тоа е областа на целата планета што најбрзо се затоплува. Во средината на април, беше направен извештај од Светската метеоролошка организација и беше наведено дека 2020 година е трета најжешка година во историјата откако има записи, зад 2016 и 2019 година. Просечната температура во овие години е 1.2 степени Целзиусови над нивото на прединдустриската револуција.

Покрај тоа, во оваа последна деценија беа надминати сите претходни рекорди на температурата. Според ова тело и научниците кои го спроведуваат, концентрациите на стакленички гасови во атмосферата продолжуваат да растат во последните неколку години. Ако овие стакленички гасови што задржуваат топлина продолжат да растат, температурата ќе продолжи да расте.

Друга последица од зголемувањето на температурите на Антарктикот е нивото на морето. Тоа е процес кој се забрза дури и во последните месеци. Во пресрет на понатамошното топење на глечерите на Гренланд и Антарктикот, нивото на морето се зголеми. Во исто време, екосистемите и морската фауна продолжуваат да страдаат од сериозни негативни последици од закиселување и деоксигенација на океанската вода.

Во меѓувреме, студија објавена во мај во списанието Nature Geoscience предупредува дека топењето на мразот на Антарктикот се заканува со верижна реакција во временските обрасци.

Последици

На Арктикот, ситуацијата е сосема спротивна. Поголемиот дел е океански, додека Антарктикот е опкружен со копно. Ова го прави поинакво однесувањето пред времето. Иако пловниот морски мраз се стопи, има мал ефект врз покачувањето на нивото на морето. Ова не е случај со планинските глечери или глечерите на Антарктикот.

Најновите податоци за топењето на столбовите покажуваат дека постои еден од најголемите глечери на Антарктикот, наречен Глечер Тотен, кој се топи поради зголемувањето на температурите во океанот. Изгуби многу мраз и порастот на нивото на морето ќе стане позабележителен. НАСА објави дека се чини дека сме стигнале до точката кога поларниот колапс е неповратен.

За многу механизми што ги активираме и за многу мерки против климатските промени што ги правиме, скоро е невозможно да се запре топењето на поларните капачиња од мраз.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за температурниот рекорд на Антарктикот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.