Река Тигар

Проток на реката Тигар

Денес ќе разговараме за позната река во регионот на Месопотамија. Тоа е за Река Тигар. Оваа река е поврзана со реката Еуфрат бидејќи нејзиното име значи „земја меѓу реките“. Овие две реки го започнуваат својот циклус индивидуално, но достигнуваат точка каде што ќе се спојат за да формираат поголема река. Овие реки биле еден од најважните извори на водни ресурси за цивилизациите каде што тие можеле да започнат да ги припитомуваат животните.

Во оваа статија ќе разговараме за карактеристиките и важноста на реката Тигар.

клучните карактеристики

Реката Тигар има побрз проток и проток од Еуфрат. Тече низ Сирија, Турција и Ирак во Југозападна Азија. Роден е на околу 30 километри оддалеченост од другата река во езерото Хазар во регионот на планините Бик. Патува од исток, а потоа југ 400 километри низ турски земји. Во Сирија тоа не се случува подолго време, но ништо друго не минува на 44 километри.

Областа каде што се приклучува на реката Еуфрат е во близина на градот Ал-Курна. Соединувањето на овие две реки создава ново водно тело со името Шат ал-Араб што завршува да се влева во Персискиот Залив.

Реката Тигар е од големо значење затоа што е извор на слатки водни ресурси и храна како резултат на големиот број риби што ја населуваат. Во текот на целата турнеја можеме да ве придружуваме додека поминувате низ културно и економски познати градови како Мосул, Багдад и Самара. Сите овие региони се суви и полусуви и затоа е важен придонесот на слатката вода од оваа река.

Вкупната должина на реката Тигар се проценува на околу 1850 километри. Вкупната сметка должи околу 375000 1014 квадратни километри и испушта просечно XNUMX кубни километри во секунда вода. Оваа река не само што се приклучува на Еуфрат за да го зголеми протокот, туку се храни и од некои реки како што се Големиот Заб, Малиот Заб, Дијала, Ботан, Гарзар и Јабур.

Нема многу податоци за потеклото и движењето на оваа река, иако е познато дека е активна повеќе од 13 милиони години. Овој долг проток на вода го преобликува геолошкиот пејзаж со кој се создаваат некои клисури и една долина во пониските делови.

Флора и фауна на реката Тигар

Фауна на реката Тигар

Оваа река е прилично сиромашна со биодиверзитет, бидејќи се познати околу 55 видови риби. Од сите овие видови риби, 46 се природни, а 7 се ендемични. Тоа е, постојат седум видови кои можат да се најдат само на ова видео, а не на кое било место во целиот свет. Имаме и 6 видови водоземци меѓу кои Neurergus crocatus. Ова е една од најтешките водоземци за набудување, па curубопитните луѓе кои сакаат да набудуваат животни ќе се обидат да се осмелат да видат дали можат да ја фотографираат.

Некои од најпознатите риби се Tenualosa ilisha, Oxynoemacheilus frenatus, Leuciscus vorax, Cobitis avicennae и Salmo tigridis. Постојат и некои цицачи и мекотели кои биле видени во рамнините и мочуриштата на оваа река. Го наоѓаме типичниот животен мекотел на сметката наречен Унио красус и се нарекуваат глодари како цицачи Несокија индика и Несокиа буни.

Не е дека оваа река се издвојува по својата разновидна флора и фауна и многу од нејзините видови не се познати. Сепак, важноста што ја имаат е дека тие се ендемични и малку познати видови.

Економско значење на реката Тигар

Унија со реката Еуфрат

Важноста на водите на оваа река е дадена затоа што тие течат низ планински терен и не било лесно да се искористат во минатото. И покрај тоа, станува збор за река која има доста комерцијално значење со важни градови на бреговите како Багдад и Мосул. Оваа река е економски поважна од Еуфрат.

Водните ресурси се користат главно за наводнување на земјоделски култури и за потрошувачка на општо население. Со доаѓањето на обновливи енергии, водата се користи и за генерирање хидроелектрична енергија. Голем дел од контејнерите изградени покрај оваа река служат за да се спречи поплавување и да се складира вода за пиење. Протокот на оваа река овозможува навигација, иако само неколку мали чамци се ограничени.

Почнувајќи од XNUMX век, целата трговија низ нејзините води се намали особено поради изградбата на железнички линии и патишта. Постои одредена контаминација на водите околу сите градови на Ривера. Како што се очекуваше, човечките активности во крајбрежните области се оние што создаваат одредени влијанија врз водата. На висорамнините, вклучувајќи ја и областа Ирак, квалитетот на водата се чини дека е доста добар. Онаму каде што се појавуваат повеќето влијанија се во пониските делови.

Закани

На здравјето на реките влијае високата стапка на испарување и акумулацијата на соли и седименти. Ова се должи на високите температури и континуираното испарување на водата. Квалитетот на почвата во долниот дел исто така се намалува како резултат на климатските варијации и слабата дренажа на почвата. За да се избегне прекумерна акумулација на вода претходните контејнери се изградени до најзастапната област (каде што се среќаваат реката Тигар и Еуфрат), но и покрај тоа, почвата има слаба дренажа, така што водата завршува да се акумулира и да предизвикува мали поплави.

Во моментов, оваа река е се повеќе загадена, особено за време на летната сезона. Ова се должи на акумулацијата на отпад на нејзините брегови што не само што придонесува за загадување, туку и да остави лош пејзаж и непријатен мирис. Покрај тоа, има испуштања на отпадни води од канализации и каменоломи што се особено штетни за флората и фауната.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за реката Тигар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.