реката Јангце

реката јангце

El реката јангце во Кина тоа е импресивна река со вкупна должина од околу 6.300 километри и дренажна површина од 1.800.000 квадратни километри. Ова ја прави трета по големина река во светот, по Амазон и Нил, и најдолга река во нејзината земја и континент.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме колку е импресивна реката Јангце, нејзините карактеристики и многу повеќе.

клучните карактеристики

проток на јангце

Неговиот силен проток е значаен на кинеско тло бидејќи претставува 40% од достапната вода во земјата. Покрај тоа, на економско ниво, реката е важен фактор во земјоделското производство. Од друга страна, нејзините води служат на најголемата хидроцентрала во Кина и најголемата брана во светот, браната Три клисури.

Просечниот проток на реката Јангце е 31.900 m³/s, што припаѓа на типот на монсуните, е под влијание на дожд од мај до август, а протокот прво се зголемува, а потоа се намалува од септември до април. Зимата е нејзината најниска сезона.

Има повеќе од 6.000 километри проширување и повеќе од 1.800.000 квадратни километри басени. Севкупно, троши една петтина од копнената површина на Кина. Во исто време, третина од вкупното население живее во неговиот слив. Нејзиното влијание врз економијата е 20% од БДП.

Поради својата должина ја носи титулата трета најдолга река во светот, како и најдолга река што тече во истата земја. Од запад кон исток, минува низ 8 провинции, 2 општини директно под централната влада и Тибет автономниот регион, навивајќи се и навивајќи го својот пат до морето.

Неговиот среден и долен дел се различни мочуришта и езера, кои се меѓусебно поврзани формирајќи еден вид пајажина која овозможува дистрибуција на фауната. Сепак, ова е изгубено поради модификациите на процесот што тој го доби од луѓето.

Реката Јангце е долга преку 6.000 километри и сведочи за богата и разновидна култура и екосистем. Од Накси и Тибетанци кои живеат во планините далеку од остатокот од светот, преку будистичките светилишта и релаксација, до прометните индустриски области.

Производство и употреба на реката Јангце

загадување на реките

Има различно име во секој регион во кој работи. Најпрво се викаше Дангку, реката на мочуриштата или Дричу. Во нејзината средина се нарекува реката Џинша. Реката долу се нарекува река Чуантиан или река Тонгтиан.

Друга последица на толку широк опсег на градови е разновидноста на климата. Реката Јангце тече низ некои од познатите кинески „печки градови“ и е исклучително жешка во лето. Во исто време, доживувате други региони кои остануваат топли во текот на годината и региони кои доживуваат екстремно студени зими.

Долината Рио Азул е плодна. Реката Јангце игра важна улога во наводнувањето на житните култури, со најголема површина со ориз, што претставува 70 проценти од производството, пченица и јачмен, житарки, како грав и пченка, и памук.

Реката е загрозена од загадување, прекумерен риболов, преголеми брани и уништување на шумите. Сепак, и покрај овие аларми, главно поради пренаселеноста и нејзиното влијание врз дивиот свет, реката останува едно од водните тела со најбиодиверзитет.

флора на реката Јангце

На различни места покрај реката Јангце, вегетацијата е исчистена, особено за човечка употреба. Ова претставува огромна закана како растенијата ја губат способноста да апсорбираат вода, што може да доведе до губење на живеалиштата.

И покрај овој фактор што го оневозможува идентификувањето на типовите на автохтона вегетација и онаа воведена од човекот, типичната речна флора сè уште може да се најде, особено во помалку населените области како што се оние горе и во делови од средината.

Горниот тек на реката се наоѓа во планините со експоненти како врба и смрека, како и други алпски грмушки. централен дел Таа е претставена со дрвени шуми и грмушки, а крајната точка е рамнина каде што реките често се излеваат од коритата.

Долната патека, понаселена, главно се користи за одгледување житни култури, а речиси сите типични растенија од областа се исечени, оставајќи само неколку грмушки. Во устието, додека се влева во морето, може да се видат водни растенија како што се мангровите.

фауна

Реката Јангце е една од најбиодиверзитетните води во светот. Во студијата од 2011 година, имало само 416 видови риби, од кои околу 112 биле ендемични на нејзините води. Има и околу 160 видови водоземци, како и влекачи, цицачи и водни птици кои пијат од нејзините води.

Преовладувачките риби што го населуваат Јангце се ципринидите, иако во помал број може да се најдат и други видови од редот Bagres и Perciformes. Меѓу нив, тетрадентатот и осмиумот се најретки.

Факторите како што се прекумерниот риболов, загадувањето и бројот на згради кои го попречуваат текот на реката завршиле или загрозиле голем број ендемични видови, кои само 4 од 178 можат да го населат целиот тек на реката.

Некои видови кои можат да се најдат само во оваа област се Јангце и кинеската есетра, морињата без перки, белата есетра, алигаторот, северната црна риба и кинескиот џиновски саламандер.

Претходно, Јангце беше дом на два од најпознатите иконски видови на нејзината еколошка катастрофа: џиновската желка со меки лушпи и делфинот Јангце, исто така познат како бела желка со мека школка. И двете беа прогласени за функционално исчезнати откако беа критично загрозени.

Притоки на реката Јангце

максимални пејзажи

За да го одржи својот силен проток, реката Јангце прима голем број притоки од изворот до својата дестинација, покрај водата што ја добива за време на сезоната на дождови. Вкупно, има повеќе од 700 помали канали кои го хранат Јангце. Најважна од нив е националноста на Хан, која е во средна фаза.

Главните реки во горниот тек на реката Јангце се водоводниот систем Џинша-Тонгтиан-Туотуо, реката Јалонг и реката Минџијанг и горниот тек на реката Вуџијанг.

А во неговиот среден дел добива вода од езерото Донгтинг кое за возврат се снабдува од реките Јуан, Ксијанг и други реки. Покрај тоа, нејзиното лево крило ја прима галопирачката река Хан.Низводно е реката Хуаихе како притока. Во тоа време, реката Јангце течеше назад кон езерото Појанг, но сега пресуши.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за реката Јангце и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Престани dijo

    Секојдневно ги следам вашите вредни информации кои ме исполнуваат со емоции мултиплицирајќи ја мојата општа култура.Поздрав