реката еуфрат

реката еуфрат во градовите

El Еуфрат таа е најдолгата река во Југозападна Азија, а со тоа и подолга од Тигар. Еуфрат е најдолгата река во Југозападна Азија, а со тоа и подолга од Тигар. Неговата свежа вода е неопходна за пиење, капење, готвење и други основни активности, а е и извор на риба.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за реката Еуфрат, нејзините карактеристики и важност.

клучните карактеристики

реката еуфрат

Еуфрат е најдолгата река во Југозападна Азија, а со тоа и подолга од Тигар. Се проценува дека е долг околу 2.800 километри, од неговото раѓање во Турција до неговото завршување во Ирак, поминувајќи низ делови од Сирија. Неговиот хидролошки слив има приближно проширување од 500.000 km2, покривајќи ги трите земји плус областите на Кувајт и Саудиска Арабија. Неговиот извор не е езеро или глечер, туку сливот на реката Карасу и реката Мурат на надморска височина од повеќе од 3.000 метри.

Реката се движи југо-југоисток кон Ирак, северно од Басра, каде што се спојува со Тигар за да го формира Шат ал-Араб, кој на крајот се влева во Персискиот Залив. Малку реки го хранат; во Сирија, само Сајур, Балих и Џабур се притоки, а последната е најважна во обезбедувањето максимално испуштање течност. Еднаш во Ирак, Еуфрат нема други притоки.

Реката главно се напојува со дождовница и топење на снег, покрај гореспоменатите реки и некои мали потоци. Поголемиот дел од протокот на вода доаѓа од врнежите во Ерменските висорамнини, а најголемиот волумен обично се јавува помеѓу април и мај. Просечното поместување е 356 m3/s, а максималната е 2514 m3/s.

Формирање на Еуфрат

реката еуфрат на мапата

Потеклото на Еуфрат не е познато. Веќе во креда, се формирала вдлабнатина наречена структурен ров каде што водата ќе се таложи и седиментите ќе се наталожат во последователни слоеви. За време на раниот миоцен, мал теснец го поврзувал прото-Медитеранот со океанските басени на Месопотамискиот регион на северозападна Сирија и соседните региони на денешна Турција.

Низ историјата е познато како сино злато и е извор на живот илјадници години. На нејзините маргини постоеле цивилизации на кои малкумина се сеќаваат денес. Од неговото раѓање во Турција, обемот на реката се намалува од година во година.

Заедно со нејзината главна притока, реката Џабр, таа била место на муслимански, христијански, курдски, туркменистански и јудео-арапски градови. Во оваа област се наоѓаат најстарите цивилизациски податоци.

Флората и фауната на реката Еуфрат

Еуфрат, како и Тигар, е посебно водно тело бидејќи тече низ средината на голем сушен регион. Меѓутоа, поради водите и нивното влијание во меѓузоните на реките, се формирала плодна зона која е дел од историскиот регион познат како „Плодна полумесечина“, чија форма на полумесечина се протега од Тигар-Еуфрат до делови од Нил. во Египет, преку Асирија и на север до сириската пустина и полуостровот Синај.

Придобивките од водата овозможуваат опстанок на многу растенија и животни, од кои некои се единствени. На пример, желката со мека обвивка Еуфрат живее само во басенот Тигар-Еуфрат и неколку други реки на Блискиот Исток; извонредно му недостасуваат коскените плочи кои вообичаено ги зацврстуваат лушпите на желките. Најзастапени риби во водите се крапот, познат и како крап, како што се Tenuolaaosa ilisha, Acanthobrama marmid, Alburnus caeruleus, Aspius vorax, Luciobarbus esocinus, Alburnus sellal, Barbus grypus и Barbus sharpeyi и други видови таксони. Примерите вклучуваат Glyptothorax cous, Nemacheilus hamwii и Turcinoemacheilus kosswigi. Мекотелите Melanopsis nodosa можеби се рашириле во Ирак.

Сливот е дом на водни и неводни птици, цицачи, инсекти и водоземци.. Се издвојуваат чорбата од Басра, ирачката видра, пигмејскиот корморан, госингот, месопотамскиот гербил и европската видра.

Во поголемиот дел од горниот слив, растат ксерични грмушки и одредени видови дрвја, како што се дабовите, но во близина на сириско-ирачката граница, пејзажот се менува во пасишта, составена од ниски растенија и грмушки, како што се ждреб и трева. На бреговите растат грмушки, грмушки и некои видови водни растенија.

Економското значење на реката Еуфрат

еуфрат

Еуфрат беше, и се уште е, еден од главните потпори на многу градови од Блискиот Исток. Нејзините води ја оплодуваат блиската почва за земјоделство, обезбедувајќи храна, особено житни култури како пченица и јачмен, и дрвја како смокви. Свежата вода е потребна за пиење, капење, готвење и други основни активности, а е и извор на риба. Поради сите овие причини, реката се користела како трговско средство уште од античко време, иако нејзините води не се погодни за големи бродови. Моментално е пловен до градот Хит, Ирак.

Изградбата на хидроцентрали е многу важен фактор во економијата на регионот, бидејќи помага да се обезбеди електрична енергија за градовите во Ирак, Сирија и Турција. Општо земено, повеќе од 70 проценти од водата во басенот на Еуфрат се користи за производство на електрична енергија, наводнување на посевите и обезбедување вода за пиење.

Закани

Бројните брани и системи за наводнување покрај реката, особено возводно, предизвикаа промени во испуштањето, а се стравува дека водата ќе се намали многу пред да стигне во Ирак. Има спорови за правата на вода меѓу Турција, Сирија и Ирак, а сушата е нагласена, особено во последните делови од реката. Понатаму, мочуриштата и мочуриштата во близина на Басра се целосно уништени од 1990-тите, кога тогашниот владетел Садам Хусеин им дозволил да се исцедат за да принуди многу Арапи да ја напуштат областа.

Загадувањето на реките е уште еден проблем. Испуштањата на отпадните води од земјоделството, индустријата и домовите влијаат на квалитетот на водата, а соленоста во ирачките реки се зголемува како што реката тече низводно.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за реката Еуфрат и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.