реката Лена

реката Лена

El реката Лена тој е најдолг во Русија и еден од најдолгите во светот, со вкупна должина од 4.400 километри. Изворот на Лена се наоѓа на Бајкалските планини, од каде што реката тече североисточно до Лаптевското Море и Арктичкиот Океан.

Во оваа статија ќе ви кажеме за карактеристиките, притоките, важноста, флората и фауната на реката Лена.

Позадина на реката Лена

Лена речен тек

Има делта од значителни размери што се протега повеќе од 100 километри во Лаптевското Море и е широк речиси 400 километри. Поради својата големина, реката Лена е многу важна за Русија, бидејќи испушта една петтина од нејзината територија. Ова претставува повеќе од два милиони квадратни километри.

Лена Делта замрзнува околу седум месеци годишно. Во мај, областа се претвора во влажна почва. Исто така, кога ќе дојде пролетта, реките се подложни на големи поплави.

Таа е една од трите главни сибирски реки (во непосредна близина на Об и Јенисеј) кои се влеваат во Арктичкиот Океан. Лена е најдалеку на исток. Улогата на реката Лена е клучна, особено за луѓето кои живеат покрај долгата река.

Во областите каде што овие води течат низ ниско земјиште, се даваат големи култури на култури како што се краставици, компири, пченица или јачмен. Овие производи главно се користат за комерцијални активности.

На овие простори дејност е и сточарството или сточарството. Земјиштето околу реката е широко и погодно за пасење. Понатаму, овие земјишни површини имаат значително богатство во однос на присуството на минерали, вклучувајќи злато и дијаманти.

Други минерали како железо и јаглен, исто така, може да се најдат околу реката, и се важен елемент на руската економија бидејќи се клучен дел од производството на челик.

Во моментов, голем дел од реката Лена останува пловен. Овој факт овозможува транспорт на стоки како што се минерали, кожи или храна. Овој транспорт ги поврзува местата на производство со различни области на потрошувачка, вклучувајќи го и остатокот од светот. Само мал дел од реката Лена се користи за развој на хидроелектричната индустрија. Иако неговиот потенцијал е многу поголем од она што е развиено.

клучните карактеристики

делта на реката

Поради своето огромно проширување, ликот на Лена е повеќекратен и понекогаш варира во зависност од областа низ која поминува. Прво, температурата на реката постојано се менува. Теренот низ кој минува игра одлучувачка улога во вегетацијата што се појавува по неговата траса.

На пример, централната долина на реката има широки рамнини со трева. Во поплавените подрачја има многу мочуришта. Во овие области растат семејства на дрвја како бреза и врба. Онаму каде што долниот тек на реката се спојува на север, има вегетација типична за биомите на тундра. Овде растат многу мов и лишаи алги.

Што се однесува до животните, птиците од регионот на реката Лена обично мигрираат во областа по зимата. Во тоа време, целта на овие животни беше да се размножуваат, особено во влажни почви, кои беа поплодни.

Лебеди, гуски, песочник или краставици се птици кои обично се среќаваат во хидрографски басени. Додека лососот, есетрата и циско се риби кои можат да се најдат во реката. Овие риби се од комерцијално значење за Русија, но тие се и еколошки важни за реката Лена.

Во реката живеат околу 40 видови. Истакнувајќи ги видовите на планктони, досега се забележани околу 100 различни видови.

Градови низ кои минува

текот на лената

Реката Лена потекнува од Бајкалските планини во јужниот дел на Централното сибирско плато. Веднаш, реката е над 1500 метри надморска височина. Изворот на водата е на само 7 километри западно од Бајкалското Езеро.

Реката Лена тече на североисток, каде што другите реки (Киренга, Витим и Ољокма) се влеваат во нејзиното корито. Поминувајќи низ Јакутск, Лена тече на север низ ниските области, каде што се спојува со реката Алдан.

Кога Лена ќе стигне до областа каде што се наоѓа гребенот Верхојанск, таа го менува курсот на североисток. Таму се спојува со реката Врба, која станува најголема притока на Лена. На пат кон север, тој стигнува до Лаптевското Море, дел од Арктичкиот Океан.

Во последниот дел од Лена можете да најдете голема делта која се протега на повеќе од 100 километри во Лаптевското Море. Исто така, широка е околу 400 километри. Утоката Лена не е ништо повеќе од замрзната тундра која ги одржува овие услови околу седум месеци во годината.

Голем дел од делтата е заштитена како засолниште за диви животни Лена Делта. Делта претставува територија формирана во област низ која тече река. Во случајот на Лена, може да се подели на голем број рамни острови. Меѓу нив се издвојуваат Chychas Aryta, Petrushka, Sagastyr или Samakh Ary Diyete, иако списокот е многу подолг.

Загадување на реката Лена

Поради своето огромно проширување, реката Лена сè уште може да се смета за еден од најчистите извори на свежа вода на Земјата. Протокот на овие води доживеа неколку големи неуспеси по неговиот природен тек., бидејќи речниот канал не е попречен од многу структури, особено брани или акумулации.

Овие карактеристики ја прават реката Лена многу поинаква животна средина од многу други реки во светот и тие се преексплоатирани поради сиот свој хидроелектричен потенцијал. Меѓутоа, како што е вообичаено овие денови, на Лена и се заканува човечка активност.

Постои сериозна загриженост за истекување на нафта што може да ја загади Лена. Ова се должи на големиот број бродови кои ја транспортираат скапоцената сурова нафта по должината на реката до Арктичкиот океан.

Една од најефикасните алатки на Русија е да назначи многу области на реката како заштитени подрачја. Сепак, најголемите закани што постојат се прекумерниот риболов, нееднаквото пасење, уништувањето на шумите во блиските области за развој на земјоделството и неселективно вадење вода за наводнување.

Една од најновите грижи е поврзана со шумските пожари кои зафатија големи области на Арктикот од јуни 2019 година. Некои сателитски снимки покажуваат пожари околу реката Лена. Испуштениот јаглерод диоксид ќе има многу негативно влијание врз животната средина.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за реката Лена и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.