Резервоари на Шпанија

Резервоари на Шпанија

Сушата е една од појавите што ја погодија Шпанија подолго време. Нашата клима прави да имаме мали врнежи од дожд на крајот на годината и да се концентрираме во зимската сезона. Со климатските промени и зголемувањето на просечните глобални температури, забележуваме дека циклусите на суша се интензивираат и продолжуваат. Затоа, резервоари на Шпанија тие играат фундаментална улога во количината на вода што е достапна и за човечка исхрана и за други економски активности.

Articleе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за резервоарите на Шпанија и нивните главни карактеристики.

Изградба на нови акумулации во Шпанија

Изградбата на акумулации во Шпанија е нешто што датира уште од античко време. Како што човекот се етаблираше во различни заедници, се виде потребата за складирање вода. Бидејќи технологијата не беше напредна како денес, морфологијата на теренот мораше да се искористи уште повеќе. Тука е геологијата каде што игра основна улога во формирањето на акумулациите. Во зависност од видот на теренот и преовладувачката карпа, може да се изградат брани со различна големина. Исто така, мораше да се земе предвид и топографијата на теренот. Водотеците и протокот што секој ги послужил како храна за полнење на браните и складирање на достапна вода.

Дури во 1970 година беше извршен првиот попис на шпанските брани. Тоа беше спроведено од Шпанскиот национален комитет за големи брани (SPANCOLD) и беше презентиран на X меѓународен конгрес за големи брани, организиран од Меѓународната комисија за големи брани (ICOLD) во Монтреал. Информациите содржани во залихите овозможуваат ажурирање на еволуцијата на бројот на брани во Шпанија во текот на XNUMX век. Исто така, помага да се знае количината на вода што можеме да ја складираме за подоцнежна употреба.

Собрани се бројни информации што укажуваат на тоа дека во текот на Во последните 25 години, Шпанија изгради данок на експлоатација над 200 брани. За време на еволуцијата на минатиот век, беше можно да се анализира многу јасен тренд во еволуцијата на изградбата на акумулациите. Првата половина на 4 век сакам да ме карактеризираат годишно пуштање во употреба на приближно XNUMX брани. Оттука започна револуцијата во изградбата на инфраструктури способни за складирање вода и промена на хидролошкиот циклус.

Од друга страна, ја имаме втората половина на XNUMX век каде што има значителен развој во нашата земја. И, тоа е дека ова второ полувреме беше тотална револуција на акумулациите во Шпанија. По наредба на 20 брани годишно беа ставени во функција. Како што влеговме во XNUMX век, растечкиот тренд исто така започна да го зголемува бројот на брани.

Инвентар на шпански брани

Министерството за животна средина и рурални работи е моментално задолжено за ажурирање на залихите на шпанските брани. Во ова министерство можеме да најдеме веб-портал каде ги имаме сите главни карактеристики и локацијата на главните акумулации во Шпанија. Благодарение на оваа информација можеме да добиеме податоци за дистрибуција на брани врз основа на нивната типологија, нивната висина, еволуцијата во бројот на резервоари во Шпанија, капацитетот на секоја од нив, Итн

Треба да се напомене дека податоците што постојат во врска со бројот на акумулации во Шпанија се зголемија значително во последните децении. Многу луѓе се прашуваат зошто веќе не се градат мочуришта ако сушата бара изградба на нови инфраструктури за складирање на вода.

Денес не се зборува за брани или мочуришта, туку е создаден еуфемизам за регулаторни работи. Шпанија Се сметаше за светска моќ во акумулациите со количина од 1.200. Ова ја става Шпанија како лидер во Европа. Сепак, Шпанија моментално доживува време кога не се создаваат нови инфраструктури од овој тип. И, тоа е дека регулативите за вода што беа издадени во Брисел и кои се во сила од почетокот на овој век, се обложуваат на солевање на вода. Исто така, постои притисок врз животната средина, економска криза и укинување на националниот хидролошки план. Сета оваа ситуација предизвика јавните работи да бидат наменети за други проекти што не е изградба на нови акумулации во Шпанија.

Исто така, се дава приоритет на делата што осигурете се дека каналите не создаваат повеќе поплави. Бидејќи врнежите во Шпанија се случуваат на пороен начин на многу места, опасно е Карлос да ги води реките без претходен третман. Затоа, клучното прашање денес е екстернализирање на работите што влијаат на речните корита и рамнините за да можат вештачки да ја задржат водата. Така се постигнува посложена работа при регулирање отколку вметнување на нов контејнер во националното управување со водите.

Проблемот со заземјувањето на резервоарите на Шпанија

Познато е дека резервоарите значително го олеснуваат управувањето со водните ресурси. Тие исто така овозможуваат добивање хидроелектрична енергија и зголемување на површините за наводнување во сливот, помагајќи да се контролираат евентуалните поплави. Сепак, постои ризик од заземјување на резервоарите. Овој аранжман не е ништо повеќе од акумулација на седименти на природен начин и тоа е нагласено со поројни врнежи од дожд.

Откријте го степенот на заземјување на резервоарите клучно е да се знае и правилно да се пресметаат хидрауличните резерви достапни низ целата земја. Брзината и степенот до кој се случува овој процес во сливовите на резервоарите зависи од климата на секој регион. Исто така, зависи од геолошката структура, топографијата на земјиштето, земјоделската употреба, количината на растителна покривка и литологијата на самиот резервоар. Сите овие променливи се оние што ја одредуваат количината на седименти подложни на паѓање транспортирана откако ќе бидат еродирани и завршуваат акумулирани во резервоарот.

Последователната акумулација на овие седименти го намалува капацитетот на резервоарот за складирање вода. На долг рок, овие работи за регулирање на талогот се потребни за да се одржи контејнерот корисен.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за акумулациите во Шпанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.