Актуелизам

Актуелизам

Како што споменавме во некои статии, се смета дека староста на Земјата е помеѓу 4.400 и 5.100 милијарди години. Оваа теорија се утврдува преку употреба на радиометриски техники за датирање благодарение на информациите и материјалот што може да се извлече од метеоритите. Доказите за ова се конзистентни, па може да се каже дека ова е потеклото на Земјата. Со цел да ги објасниме сите настани што се случиле на нашата планета, на реализам. Законот е заснован на убедување дека настаните што се случиле низ историјата се исти што се случуваат и во сегашноста.

Во оваа статија ќе посочиме што е актуелизам, кои се неговите карактеристики и колку е важна.

Што е тоа реализам

Однесување на видовите

Тоа е принцип издаден од ејмс Хатон и понатаму развиен од Чарлс Лајел во која е утврдено дека процесите што се случиле низ историјата на Земјата се слични на оние што се случуваат денес. Оттука, оваа теорија се нарекува реализам.

Овој актуелизам исто така се смета за катастрофален. Тоа е дека геолошките карактеристики на денешницата се формираат одеднаш во минатото благодарение на трансформациите и еволуциите. Некои од најважните алатки со кои актуелизмот и униформноста служат за извлекување информации од нашето минато е суперпозиција на слоеви, фауна сукцесија и сукцесија на настаните и во минатото и во еволуцијата на сегашноста.

Овој закон беше потврден во XNUMX век и на почетокот на XNUMX век. Тоа беа натуралистите кои беа во можност да ги потврдат фактите со испитување на површината на Земјата. Овие натуралисти се потврдија и се поддржаа во овие факти со цел да ја разберат генезата на планетата и целата нејзина еволуција. Логично има смисла. Зошто процесите ќе се менуваат со текот на времето? Моделите на атмосферски промени, почвата, геолошки агенсиитн. Тие се истите оние кои делуваа на почетокот на сè.

Мора да забележите дека пред атмосферата немаше ист состав. Но, тоа е дека, до денес, неговиот состав исто така се менува. Можеби е скалата на геолошко време што нè тера да мислиме дека порано имало други геолошки настани отколку што има сега. Ветер, морски струи, врнежи од дожд, невреме итн. Тие исто така се случиле кога настанала Земјата.

Затоа, она што го брани актуелизмот е тоа токму овие исти настани ја трансформираат планетата и ја прават да се развива, но до денес, тие сè уште имаат ефект и глумат.

Битие

Геолошки процес

Генезата на облиците на земјиштето и седиментите беа објаснети на овој начин со дејството на водата, ветерот и брановите што ги проверуваа и од кои можеа да ги мерат ефектите секој ден. Оние кои го поддржуваа катастрофизмот, се спротивставуваа на идеите за реализам, бидејќи тие бранат дека големите долини, геолошките формации и морските сливови тие се случија низ страшните катаклизми од минатото.

Тие можат да се најдат во религиозни текстови како Библијата и нејзиниот Потоп што може да се објасни како одговорен за големите алувијални слоеви што го преплавија дното на долината. И униформноста има место во сето ова. Тоа е геолошка наука чии теории велат дека процесите што во моментов постојат се случиле постепено. Покрај тоа, тие се причина за геолошките карактеристики што ги има нашата планета. Она што го брани униформноста е дека овие процеси се одржуваат до денес без измени.

Биолошки реализам

Биолошки реализам

Тоа е принцип што го поддржува односот помеѓу живите суштества на денешницата и оние од минатото. Во суштина, она што го прави биолошкиот реализам е потврдуваат дека процесите што ги спроведуваат живите суштества денес се вршени и во минатото. Дека ништо од тоа не се сменило досега.

За да биде појасно и полесно да се разбере. Ако некој вид дише и се размножува, многу е веројатно дека овие процеси се правеле и пред милиони години. Значи, ако ова го комбинираме со геолошки процеси, ќе потврдиме дека истите процеси секогаш се случувале и дека ништо од тоа не се променило денес. Вистина е дека овие процеси имале свои нијанси, бидејќи живите суштества морале да се прилагодат на новите средини и услови што самите геолошки агенси ги трансформирале со текот на годините.

Сепак, иако нијансите се менуваат, основата на процесот се почитува, односно се дише и тие се размножуваат. Биолошката реализам се однесува на процеси како што се репродукција и метаболизам. Работите веќе почнуваат да се менуваат кога зборуваме за однесувањето на живите суштества. Во овој случај, процесите се посложени за примена на биолошкиот реализам. Бидејќи поединците се прилагодуваат на новите услови, не можеме да гарантираме дека тоа е истото однесување што го имаат во секое време. Понатаму, невозможно е да се заклучи однесувањето на изумрените видови и да се знае дали е слично на оние од сега, пред милиони и милиони години. На пример, пред А. ледена доба, живите суштества мора да го изменат своето однесување за да се прилагодат на условите и да преживеат. Миграцијата е едно од однесувањата што се одржува во текот на еволуцијата на живите суштества, бидејќи е инстинкт за преживување да сакате да пронајдете живеалиште каде што ќе можат да се размножуваат и да имаат добри услови за живот.

Геолошка историја на реализам

За да се добијат сите информации за тоа што се случувало низ историјата, се користат актуелизам и униформност, кои се бранат по фауна сукцесија, сукцесија на настани и суперпозиција на слоеви.

Според информациите што можат да се добијат од различните фосилни слоеви, го имаме следново:

  • Позицијата што ја имаа во однос на нивото на морето
  • Температурата на која живееле
  • Флората и фауната присутни во тоа време
  • Моментот кога имаше големи тектонски движења

Како што можете да видите, науката се обидува да објасни како Земјата се развила денес. Актуелизмот е прилично прифатена гранка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.