Растенијата се повеќе изложени на мраз поради климатските промени

Растенија со снег

Сигурно сте забележале дека во последниве години има дрвја, како што се бадемите, кои цветаат пред нивното време. Ова, што може да биде прекрасно шоу, може да им предизвика многу проблеми кога ќе удри мраз, од едноставна причина што клетките што ги формираат ливчињата не издржуваат ниски температури. И ако нема цвеќиња, не може да има и овошје.

Климатските промени ја носат пролетта напред, но тоа е пролет со карактеристики карактеристични за зимата, што е да се каже: една недела термометарот може да прочита дваесет степени Целзиусови, но потоа еден ден паѓа на незначителни пет или шест степени што убиваат епидемии повеќе тендер. Значи, плодот на растенијата е во опасност.

Според една студија објавена во списанието Природата комуникации, растенијата во Европа веќе 30 години го продолжија периодот на раст три дена порано и завршуваат во зима. Оваа промена ги изложува на пролетни мразови, што е кога цветаат цвеќиња и лисја. Така, кога има мраз, а камоли да паѓа снег, тие стануваат многу слаби, толку многу што цвеќињата абортираат, а лисјата или горат, или паѓаат директно, со што растението е принудено повторно да троши енергија за да произведе на нови.

Бадем.

Бадемово дрво од мојата градина. Фотографијата е направена на 20 јануари 2018 година. Почна да цвета на 8-ми тој месец.

Напротив, во Азија и Северна Америка се намалува бројот на денови кои растенијата страдаат од мраз, но не затоа што тие области се ладат, но бидејќи глобалното затоплување го намали бројот на денови во годината кога се појавува мраз. И покрај тоа, имаше епизоди каде оваа рана пролет имаше многу негативни ефекти: во 2007 година имаше една недела пролетни мразови во централните и источните држави на САД кои го намалија производството на пченица за 19%, од кои праски 75% и јаболка и ореви 66%.

За повеќе информации, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.