Биланс на штета предизвикана од невремето Бруно

привремено бруно

Бурата Бруно влезе во Шпанија и предизвика штета на поголемиот дел од северот. Во последните часови тоа предизвика смртта на 56-годишен маж во Тарагона, покрај силните бранови во сите крајбрежни области, обилните врнежи од снег што принудија употреба на синџири, прекини во железничкиот сообраќај и поголема штета на јавните патишта.

Дали сакате да ја видите рамнотежата на штетата што ја предизвика Бруно?

Предизвикана штета

Силни ветрови и дождови во Галиција, Астуриас и дел од Кастилја и Леон

Бруно предизвика смрт на 56-годишен маж кој, поправајќи го прозорецот, изгуби рамнотежа поради ветерот и падна во внатрешниот двор. И покрај фактот што Цивилната заштита и три единици на Медицинскиот систем за итни случаи се обидоа да го оживеат, не можеа. Починатиот е сосед на Сегур Калафел во Тарагона.

Само до вчера напладне, бројот за итни случаи 112 примиле скоро 540 повици со инциденти поврзани со штетата предизвикана од ветерот во различни области. Ветерот достигна налети на помеѓу 76 и 102 км на час предизвикувајќи пад на гранки, одвојување на скелиња и постери, колапс на wallsидови и други понестабилни елементи. Причинетата штета го прекина стариот пат кон Салу (во Тарагона), пред падот на неколку големи дрвја што ја загрозија циркулацијата

Што се однесува до железничкиот сообраќај, тој исто така беше погоден во различни делови на Тарагона. Покрај тоа, во Барселона, силните налети на ветерот уништија десетици тезги на Ферија де Рејес де ла Гран Виа и принудија сообраќај да запре за да се поправи штетата.

74-годишна жена бил погоден од некои урнатини кои излегле од фасада и се пренесени во болницата Елда. Сите овие штети се предизвикани од силниот ветер.

Силни бранови

затворање на плажа

Во врска со крајбрежните области, во Астуриас се забележани бранови високи над 10 метри во пристаништето Хихон со ветровитни налети повеќе од 120 км / ч. За да се избегне оштетување на чамците и рибарите, целата флота е заглавена.

Обилните врнежи од снег ги принудија возачите да застанат на задните патишта и да ставаат синџири.

Овиедо претрпе и разни штети поради ветерот што надмина 70 км на час дури и сеча на дрва во Кампо де Сан Франциско, предизвикувајќи штета на туристичката канцеларија.

Затворањето на влезовите на планината Ургул е потребно во Баскија, покрај Пасео Нуево, бранителот на плажата Зурилола и Пејн дел Виенто. Најсилните налети на ветрот се забележани на Кејп Маткситако, во Визкаја. Налетите достигнаа 163 км на час.

Она што сè уште не е споменато, но беше голема пречка заради ветерот, беше воздушниот сообраќај. До 7 летови на кои им беше дестинација Билбао беа принудени да се повлечат, пренасочувајќи се на друга страна или враќајќи се на почетната точка.

Штета во Андалузија

снежни врнежи од бруно

Андалузија не била погодена од оваа бура како најсеверниот дел на Шпанија. Сепак, 112 исто така се регистрираше до 22 инциденти на места во главниот град на Јан поради бројните паѓачки гранки, пречки на патот и паѓање на Божиќни украси.

Во Гранада, ветрови од 100 км / ч Во области како што е Велета, тие спречија отворање на ски-центарот Сиера Невада и исто така предизвикаа значителна штета на неколку плажи во општината Мотрил, обновени од Генералниот директорат на крајбрежјето минатото лето.

Од друга страна, во Тарифа пристаништето мораше да се затвори и да се принуди на прекин на поморската линија со Мароко.

Ова е резиме на штетите предизвикани од бурата Бруно во Шпанија, првото зимско невреме. Како што можете да видите, овие денови е подобро, секогаш кога е можно, да не ја напуштате куќата за да бидете добро заштитени од можни штети.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.