Разлики помеѓу климатските промени и глобалното затоплување

 

Разлики помеѓу климатските промени и глобалното затоплување

Тие често се користат како синоними на погрешен начин, поимите климатски промени и глобалното затоплување кога тие значат две сосема различни работи. Јасно е дека двата концепта се однесуваат на хаосот што го трпи целата планета заради раката на човекот и оние што мораат лек брзо.

Јас ќе објаснам јасно подолу од што се состои секој поим за да ти биде јасно.

Кога експертите користат поимот климатски промени, се однесуваат на значителни промени во климата кои влијаат на аспектите како што се температурата, врнежите од дожд или ветерот и што се случуваат неколку децении. Напротив, глобално затоплување се однесува на постојан пораст на просечната температура низ целата планета.

Ова затоплување е предизвикано од концентрации на стакленички гасови тоа е во атмосферата и само по себе не е ништо повеќе од аспект на наречените климатски промени.

загадување на светот

Нема сомнение дека климатските промени тоа е вистински реален проблем и дека целата планета се загрева со скокови и граници. Според некои веродостојни податоци, просечната температура на планетата е зголемена повеќе од 7 степени во текот на минатиот век. Научниците предвидуваат дека просечната температура ќе се зголеми за 1.1 степени до степен на 6.4 во текот на XNUMX-от век, овие се навистина загрижувачки податоци што ќе предизвикаат многу опасни промени во времето.

Овие негативни ефекти од климатските промени се случуваат секој ден и во која било област на планетата. На повеќе места дождовите се зголемија и предизвикаа поплавување, додека во другите региони на Земјата, напротив, имаше тешки суши . Топлотните бранови во текот на летните месеци се се почести, предизвикувајќи поголем број смртни случаи и поголем број шумски пожари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ла Кала (@calamtz) dijo

  Здраво, добра белешка, само мислам дека погрешивте кога ќе кажете дека температурата е зголемена за 7 степени во минатиот век, точната работа би била 0.7, ви ја оставам оваа врска што може да биде корисна.

  http://ciencia.nasa.gov/ciencias-especiales/15jan_warming/