Разлика помеѓу метеоролошката и астрономската пролет

ден-таа-пролет-започнува-4

На 1 март започна повикот метеоролошки извор Сепак, астрономската пролет ќе се одржи на 21 март.

Тие се различни концепти што многу луѓе обично збунуваат, затоа ќе ја објаснам разликата помеѓу овие два вида на пружина што се јавуваат во текот на месец март.

Неопходно е да се започне од основата што четирите метеоролошки станици тие не се совпаѓаат со астрономските. Во случај на метеоролошка пролет, тоа зависи од климата, така што нејзиниот почеток е променлив, додека астрономската пролет секогаш Почнува на 21 март бидејќи се совпаѓа со првата рамноденица на годината.

Иако почетокот на метеоролошката пролет обично се совпаѓа со благи температури како оние што моментално постојат низ целата земја, необично е да се каже дека влезе таква сезона од предвидувањата остар пад на температурите за викенд.

слика-пролет

За многу експерти за метеорологија мора да почекате на крајот на месецот, да може со поголема точност да утврди кога започнува метеоролошката станица. Идеалот е да почекате околу 10 или 15 дена од почетокот на месецот да се прецизира совршено. Затоа ќе треба да почекаме до 10 март за да покажеме со поголема безбедност и сигурност кога започна метеоролошки извор.

Како куриозитет, во текот на оваа 2016 година астрономската пролет нема да започне на 21 март Како што се случува скоро секогаш, тоа ќе влезе во 5:30 часот наутро на 20 март затоа што 2016 година е престапна година.

Она што е јасно е дека 2016 година започна тотално непредвидлива во климатолошки и метеоролошки работи, бидејќи високите температури се менуваа во месец јануари со поладни повеќе според зимската сезона , како што се случи пред неколку недели низ цела Шпанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.