Која е разликата помеѓу антициклон и бура?

антициклон и невреме

Разлика помеѓу антициклон (А) и сквол (Б)

Бурите и антициклоните се однесуваат на различните притисоци во атмосферата. Атмосферскиот притисок се мери во милибар (mbar). Милибар е еднаков на една илјадити дел од 1 бар, а прачката е еднаква на 1 атмосфера (атмосфера). Важно е да се знае што значи милибар, бидејќи разликата од повеќе или помалку милибар во регионот создава бури и антициклони.

Пред да навлезете во детали, антициклоните и бурите лесно се препознаваат на картата, земајќи ги предвид изобарските ленти. Ако има поголем притисок од нормалниот, на пример 1024 mb, тоа е кога зборуваме за антициклон. Кога притисокот е мал, на пример 996 милибари, како што се појавува на сликата, зборуваме за бура. Од тука, климата поврзана со различните притисоци е различна.

Антициклонот

чист небесен пејзаж

Обично можеме да го споредиме со стабилно време, со ведро небо и со Сонце. Неговиот притисок е приближно од 1016 милибари или повеќе.

Воздухот во антициклон е постабилен од воздухот околу него. За возврат, воздухот се спушта надолу од атмосферата, создавајќи го феноменот познат како „слегнување“. Супдсакцијата како такво спречува формирање на врнежи. Начинот на кој се спушта воздухот варира во зависност од хемисферата каде што сме. На северната хемисфера, се врти надолу во насока на стрелките на часовникот. И на јужната хемисфера, спротивното.

Бура

облаци од невреме

Наспроти антициклонот, е поврзано со нестабилно време, облачно небо и врнежи од дожд. Неговиот притисок е помал од 1016 милибари.

Насоката на вртење на воздухот во невремето, која во овој случај се крева нагоре, го прави тоа во спротивна насока од антициклонот. Тоа е, во насока на стрелките на часовникот во јужната хемисфера и спротивно од стрелките на часовникот за северната хемисфера.

Тие обично носат ветрови и ја минимизираат температурата, и во лето и во зима. Обично се јавува поради влегување на помалку сончеви зраци, бидејќи облаците ги рефлектираат, спречувајќи да поминат.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.