Разлика помеѓу сончаница и топлотен удар, како да се одбраниме од нив

сончање

Денови како денес во кои се будиме со многу автономни заедници со предупредувања за високи температури, тоа е токму кога нашето тело е најранливо на топлина. Постојат многу совети и совети за ублажување на ефектите што ги има. Хидрирајте се, не се изложувајте во централните часови за вежбање или работа, итн.

Вистината е дека топлината, иако директно, не секогаш го прави тоа на ист начин, не е еднострана. Поради оваа причина, ќе видиме каква разлика постои помеѓу топлотниот удар и топлотниот удар. Двајцата се акутни и опасни нарушувања во кој системот за регулирање на топлината на организмот не работи.

Топлотен удар

Топлотниот удар се јавува кога телото е на висока температура подолго време. Она што се случува во овој случај е дека телото не е во можност правилно да ја изгуби топлината и не е во можност да ја врати својата нормална температура. Исцрпеноста на топлината е благо нарушување и може да биде придружена со грчеви. На пример, ненадејни, болни мускулни грчеви во рацете или нозете и повремено во стомакот.

Лице кое има топлина

Да може да се зборува за топлотен удар, телесната температура на лицето мора да биде на 40.С или повеќе како резултат на топлина во околината и слаба или во најлоши случаи непостоечка терморегулација. Важно е да не се меша со треска, бидејќи во овој момент не е телото што ја зголемува својата температура за да се бори против инфекција. Вие едноставно не можете да го преземете.

Инсолацијата

Топлотен удар или сончаница, што лесно се меша со топлотен удар, Тоа доаѓа од продолжено изложување на сонце. Може да му претходи топлотен удар, што е предизвикано од прекумерно губење на течности и минерални соли преку пот. Ова предизвикува силна слабост во телото. Ова е кога топлотниот удар се претвора во топлотен удар, кога телото веќе не е во состојба да одржува нормална температура.

Причини за топлотен удар или топлотен удар

пие вода плажа

Продолжена изложеност на средини со висока температура. Во овој случај, ние зборуваме за обичен топлотен удар, што не е предизвикано од физички напор. Континуираните високи температури заедно со влажните средини го фаворизираат нејзиното појавување. Исто така, обично се јавува во долги временски периоди, од два или три дена.

За напор и физичка активност на високи температури. Во топла средина, каде што се практикуваат физички активности или работа, ова е кога имаме ваков вид нарушувања поради премногу присилување на организмот. Покрај тоа, ако луѓето не се навикнати на високи температури, толку е поголема веројатноста да страдаат од нејзините ефекти.

Исто така, мора да се земат предвид и многу други причини. А. облека што не дише што спречува испарување на потта така што телото се лади. Тој потрошувачка на алкохолни пијалоци кои влијаат на термичка дисрегулација на телото спречувајќи го да работи правилно. И со дехидратација, немајќи доволно хидрирана состојба поради губење на течности преку пот. За сите воопшто, но особено за спортистите, точката на хидратација е од витално значење. Кога губите течности со многу брза брзина, важно е да пиете пред да бидете жедни, а тоа е сè додека телото не апсорбира течности, треба да се разгледа временска рамка.

Фактори на ризик

велосипед за велосипедизам

Иако тоа е нешто што може да се случи на која било возраст, децата, бебињата и старите лица се најранливи. Под 4 години или над 65 години тие обично траат подолго за да се прилагодат на температурата.

Спортисти кои спортуваат за време на шпицотntas, како трчање или возење велосипед. Во овие случаи, за да се спречи тоа да се случи, како што коментиравме, хидратацијата е многу важна.

Во продолжено време на високи температури, немаат климатизација. Ненадејна изложеност на сонце како кога одиме на плажа.

Хронични заболувања, како што се белодробна, срцева или дебелина, животни стилови или жртва на топлотен удар во минатото, бројот на страдања се зголемува.

И да се заврши, важно е да се потенцира некои лековиВажно е да го видите летокот или да го прашате фармацевтот. Постојат некои што предизвикуваат стегање на крвните садови. Оние кои го регулираат крвниот притисок со блокирање на адреналин. Диуретици кои ослободуваат натриум и вода во организмот. И некои кои ги намалуваат психијатриските симптоми, како што се антидепресиви или антипсихотици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.