Радиоактивност

материјална и радиоактивност

La радиоактивност Тоа е својството што го имаат одредени материјали за спонтано испуштање енергија во околината. Обично се манифестира како субатомски честички во форма на електромагнетно зрачење. Во зависност од тоа каде се наоѓате во електромагнетното поле, тоа може да биде зрачење со висока или ниска фреквенција. Ова е феномен што се должи на нестабилноста на нуклеарната енергија во атомските јадра.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, типови и важност на радиоактивноста.

клучните карактеристики

радијација

Нестабилно јадро кое припаѓа на радиоактивен елемент се подложува на распаѓање. За време на овие распаѓања постои емисија на радиоактивност сè додека не ја достигне својата енергетска стабилност. Радиоактивните емисии се со висока содржина на енергија, што дава голема јонизирачка моќ што е способна да влијае на супстанциите што се одговори на нив.

Постојат неколку видови на радиоактивност во зависност од нејзиниот прием и неговите карактеристики. Од една страна, имаме природна радиоактивност, што е она што се наоѓа без човечка интервенција. Од друга страна, вештачката радиоактивност е онаа произведена од човечка интервенција. Првиот обично се открива природно во радиоизотопите. Вториот е вештачки радиоизотопи и супермасивни елементи. Многу од природно-присутните радиоизотопи се безопасни и затоа можат да се користат во медицинската област. На пример, имаме јаглерод 14 и калиум 40. Овие радиоизотопи се корисни за датирање предмети и слоеви на почва.

Иако радиоактивноста има многу апликации за луѓето, таа има и штетни ефекти што можат да доведат до смрт. Ако дозата на зрачење што ја прима лицето е голема, непропорционално се зголемуваат шансите за развој на непожелни мутации или рак.

Природна и вештачка радиоактивност

радиоактивност

Природното зрачење е составено од збир на елементи кои имаат природно нестабилни јадра. Бидејќи јадрата се енергетски тотално нестабилни, тие спонтано се распаѓаат и ја избегнуваат радиоактивноста. Претставен е од елементите на земјината кора, атмосферата и оние што доаѓаат од вселената. Најчести се следниве: ураниум-238, ураниум-235, јаглерод-14, ураниум-235 и радон-222.

Од друга страна, имаме вештачка радиоактивност. Составена е од група радиоактивни елементи кои се создаваат во истражувачки лаборатории од луѓе. Она што ќе се изврши е бомбардирање на не-радиоактивни елементи кои имаат јадра како што е атомот на хелиум за да можат да ги претворат во радиоактивни изотопи. Радиоактивни елементи кои се наоѓаат во длабочините на земјината кора и кои се извадени на површина со економски активности како на пр. е рударство и вадење нафта. Тие се сметаат за вештачки бидејќи природно не можат да бидат на површината на земјата.

Повеќето вештачки радиоактивност се должи на супермасивни и синтетички елементи. Јадрата на овие елементи имаат тенденција брзо да се распаѓаат за да можат да потекнуваат други елементи.

Видови радиоактивност

нуклеарни централи

Откако ќе поделиме кои се различните видови што постојат во зависност од потеклото, ќе видиме кои видови радиоактивност постојат врз основа на нивните карактеристики.

Алфа зрачење

Тоа е честичка што испушта нестабилно јадро. Составени се од два протона и два неутрони. Затоа, алфа зрачењето се смета за целосно гол атом на мраз без да има никакви електрони. Поради присуството на два протона во јадрото на атомот, алфа честичката е опремена со позитивен полнеж. Алфа зрачење ако сте виделе и потврдиле дека е многу малку продорен и лесно се запира со лист хартија. Обично има мал опсег во воздухот. Некои примери на атоми кои емитуваат алфа зрачење се ураниум-238 и радиум-226.

Бета-зрачење

Овој тип на зрачење е јонизирачки и има опсег на воздух од приближно еден метар. Може да се запре со лист алуминиумска фолија. За време на фазата на радиоактивно распаѓање, електронот се емитува од позитронот. И двајцата се од нуклеарно потекло. Ова е причината зошто постојат два подвида на бета зрачење: бета + и бета -. Првиот се должи на емисија на електрон со нуклеарно потекло со позитивен полнеж и вториот на емисија на електрон со нуклеарно потекло и неутрон што се трансформира во протон.

Гама зрачење

Тоа е зрачење од електромагнетна природа. Тоа е моќен и продорен бран што го запира само она што е олово. Овој капацитет за пенетрација овозможува негова употреба во форма на кобалт-60 при третман на рак во места на длабоко тело.

Емисија на неутрони

Тоа е вид на нејонизирачка радиоактивност која е запрена од водата особено. Важноста на ова зрачење е тоа што е способно да ги трансформира елементите што не се радиоактивни во други што се.

апликации

Toе видиме какви апликации има радиоактивноста во човечката област.

Медицински

Радиоактивните изотопи се користат во медицината за терапевтски и дијагностички цели. Многу од нив служат како трагачи за да имаат дијагноза на одредена болест бидејќи ги имаат истите карактеристики како атомите на не-радиоактивните елементи. На пример, јод-131 се користи во медицината за да се утврди срцевиот минутен волумен и плазматскиот волумен. Сепак, најважната примена на овој радиоактивен елемент е да може да се измери активноста на тироидната жлезда. Тоа е затоа што хормоните кои пренесуваат јод се наоѓаат во тироидната жлезда.

Научни и академски активности

Радиоактивните материјали се користат за одредување на компонентите на маслото и чадот. Во различни археолошки студии, активноста на јаглерод-14 се користи за да се утврди староста на одредени фосили. Благодарение на овој изотоп што се јавува природно во атмосферата, можеме да ја датираме и да ја знаеме историјата на нашата планета. И дали е тоа овој изотоп е инкорпориран само од живи суштества.

Индустрија

Се користи за стерилизирање на медицински материјали, храна и контејнери што ги содржат. Може да се користи и за обработка на ткаенини, нелепливи садови за готвење, радиоактивни трагачи за моторни масла, елиминација на токсични гасови како што се сулфур диоксид и азотни оксиди итн.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за радиоактивноста и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.