Радар за бура

радар за бура

Во денешно време, благодарение на технологијата што се развива секој ден, човекот може со поголема точност и прецизност да го предвиди времето. Еден од технолошките уреди за спроведување на временската прогноза е радар за бура. Како што сугерира неговото име, може да ни помогне да ја предвидиме облачноста доволно густа и нестабилна за да предизвика бури.

Во оваа статија ќе ви објасниме сè што треба да знаете за радарот за бури, кои се неговите карактеристики и корисност.

Што е радар за бура

бури на радарот

Радарот за бура е голем инструмент кој се состои од кула висока 5 до 10 метри со сферична купола покриена со бела боја. Постојат неколку компоненти (антени, прекинувачи, предаватели, приемници...) кои го сочинуваат радарот на самата оваа купола.

Сопствените работни кола на радарот овозможуваат да се процени дистрибуцијата и интензитетот на дождот, било во цврста форма (снег или град) или во течна форма (дожд). Ова е од суштинско значење за метеоролошкиот мониторинг и надзор, особено во најделикатните ситуации, како што се многу интензивни бури или обилни дождови, каде што има многу силни и статични појаси на дожд, односно кога многу дожд се акумулира на едно место во кратко време.временска рамка.

Како работи радарот за бура

врнежи од дожд

Принципот на работа на радарот за бура се заснова на емисијата на зрачење од типот на микробранова печка. Овие зраци или импулси на зрачење патуваат низ воздухот во форма на неколку лобуси. Кога пулсот ќе наиде на пречка, дел од испуштеното зрачење се расфрла (расфрла) во сите правци, а дел се рефлектира во сите правци. Делот од зрачењето што се рефлектира и се шири во насока на радарот е последниот сигнал што го добивате.

Процесот вклучува извршување на повеќе пулсирања на зрачење, прво со позиционирање на радарската антена под одреден агол на височина. Откако ќе се постави аголот на подигање на антената, таа ќе почне да ротира. Кога антената се ротира сама, таа испушта пулсирања на зрачење.

Откако антената ќе го заврши своето патување, се изведува истата постапка за подигнување на антената до одреден агол и така натаму, за да се постигне одреден број на агли на височина. Така се добиваат таканаречените поларни радарски податоци - збир на радарски податоци лоцирани на земјата и високо на небото.

Резултатот од целиот процес Тоа се нарекува просторно скенирање и трае околу 10 минути за да се заврши. Карактеристика на импулсите на зрачењето е тоа што тие мора да бидат многу енергични, бидејќи најголемиот дел од емитираната енергија се губи и се прима само мал дел од сигналот.

Секое скенирање простор генерира слика, која мора да се обработи пред да може да се користи. Оваа обработка на слики вклучува различни поправки, вклучително и отстранување на лажни сигнали генерирани од терен, односно отстранување на лажни сигнали генерирани од планина. Од целиот процес објаснет погоре, се генерира слика која го покажува полето на рефлексивност на радарот. Рефлексивноста е мерка за големината на придонесот на електромагнетната енергија во радарот од секоја капка.

Историја и апликации од минатото

Пред пронаоѓањето на радарот за дожд, временските прогнози се пресметуваа со помош на математички равенки, а метеоролозите можеа да користат математички равенки за да го предвидат времето. Во 1940-тите, радарите биле користени за набљудување на непријателите во Втората светска војна; овие радари често детектирале непознати сигнали, кои сега ги нарекуваме Јуфенг. По војната, научниците го совладаа уредот и го претворија во она што сега го знаеме како дожд и/или радар за врнежи.

Радарот за бура е револуција во метеорологијата: стрим овозможува на големите метеоролошки институции да добијат информации за прогнозирање, И, исто така, можете однапред да ја разберете динамиката на облакот, како и неговиот пат и облик. , Стапката и веројатноста за предизвикување врнежи.

Интерпретацијата на прогнозата што ја дава радарот за врнежи е комплицирана, бидејќи иако е напредок во метеоролошката заедница, радарот не дава конкретни податоци за оддалеченоста, а тешко е да се знае точната локација на метеоролошката цел. Ова е говорниот јазик.

За да направат најточни предвидувања, метеоролозите ги проучуваат можните движења напред. Кога сончевата светлина ги погодува облаците, фреквенцијата на електромагнетните бранови што се емитуваат на радарот се менува, што ни овозможува да ги разбереме карактеристиките на врнежите што може да се појават.

Доколку промената е позитивна, предниот дел се приближува и веројатноста за врнежи ќе се зголеми; во спротивно, ако промената е негативна, предниот дел ќе се повлече и веројатноста за врнежи ќе се намали. Кога сите информации од радарот ќе се пренесат на сликата на компјутерот, фронтот на врнежите ќе се класифицира според интензитетот на дожд, град или снег... Се доделени низа бои од црвена до сина според интензитетот на дождот. .

Важност во планирањето на летот

Слика од радар за бура

Првото нешто што треба да се каже е дека радарот за времето е алатка за набљудување, а не алатка за прогноза, така што ни покажува ситуацијата со врнежите (метење) кога се собираат податоци.

Меѓутоа, гледајќи како голема количина на врнежи еволуира со текот на времето, можеме да го „предвидиме“ неговото идно однесување: дали ќе остане на своето место? Дали ќе ни го придвижи патот? Уште поважно, дали можеме да планираме летови за да избегнеме области со силни бури и врнежи?

Податоците собрани од радарот се претставени во различни формати на приказ. Следно, ќе ги опишеме двата најважни аспекти на планирањето на летот и ќе се осврнеме на некои други содржини кои тие се извлечени и од радарските мерења на Доплер.

Како што можете да видите, радарот за бура е доста корисен за временска прогноза и може да ни помогне при планирањето на летот. Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за радарот за бури и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Даглас Салгадо Д. dijo

    Доста корисни информации. Важноста и улогата што оваа алатка за набљудување моментално ја има за разбирање на динамиката на локалната атмосфера и без сомнение во предупредувањето за катастрофи поради можни екстремни настани.