Пчели и глобално затоплување

Пчела на жолт цвет

на пчели тие се едни од најважните инсекти што опрашуваат. Без нив, добар дел од флората ќе изумреше за неколку години, а со тоа ќе имаше многу животни (вклучително и луѓе) кои би имале многу проблеми со добивање храна. Има такви кои, всушност, велат дека ако бидат изгаснати, следново би биле ние, луѓето, но искрено, мислам дека ситуацијата не би била толку сериозна. Зошто? Па, има многу растенија што можат да се репродуцираат со сечење, и без сомнение фактот дека тоа може да се направи, сигурно ќе ни овозможи да се храниме.

Сега, не може да се игнорира дека пчелите тие имаат многу важна улога во екосистемот. И, поради глобалното затоплување, тие имаат сè повеќе потешкотии да го направат она што најдобро го прават, а тоа е опрашување на цвеќето за да можат да постојат нови генерации на растенија.

Се разбира, има многу инсекти што опрашуваат, како што се мравки, лебарки, вилински коњчиња, итн., Но пчелите се едни од оние со најголем ризик да изумрат во моментов. Причините се многу разновидни: употреба на пестициди, паразити, инвазија на други видови пчели, губење на живеалиштето ... И, исто така, глобално затоплување, што влијае на режимот на дожд ширум светот, влошување на сушите на повеќе места, зголемување на глобалната температура и ставање под ризик на животот на самите растенија.

Извештај, нарачан од Обединетите нации, го открива тоа До 2050 година, човештвото може да има сериозни тешкотии да се храни, поради намалувањето на популацијата на пчели и други инсекти кои се одговорни за опрашување на цвеќето (како што се колибри или лилјаци).

Пчела

Сепак, не мора сè да биде толку негативно. Всушност, ова е ситуација што може многу лесно да се спречи ако се грижиме за животната средина со природни производи. И ако имате и градина, нека растат диви цвеќиња барем во еден агол, или растат свои. Така, ќе привлечете пчели кои ќе им помогнат на вашите растенија да вроди со плод.

Како што можете да видите, овие инсекти се многу неопходни. Да се ​​грижиме за нив за да можат да ја продолжат својата работа.

Можете да го прочитате извештајот овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жозе dijo

  Почитувана Моника, жал ми е да ви кажам дека сте направиле грешка бидејќи на првата фотографија инсектот што го опрашувате одговара на цветна мува од семејството Сирфида.

  Со почит

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Хозе.
   Благодарам многу. Веќе е коригирано.
   Честитка.