Пустинска клима

пустинска клима

Една од климите што постои на планетата со поекстремни услови е пустинска клима. Се карактеризира главно со тоа што има голем дел од сушата предизвикана од недостаток на годишни врнежи. Тоа е еден вид клима каде владее процесот на епототранспирација и високите температури. Овие екосистеми се формираат со текот на годините низ разни климатски услови што ги создадоа овие уникатни карактеристики.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и важност на пустинската клима.

Пустинска клима

флора во пустинска клима

Во пустинската клима, владее процесот на епототранспирација. Тоа е загуба на влага што е локализирана на површина поради директно испарување предизвикано од сончево зрачење и зголемени температури. На ова беше додадено и малото потење што постои од водата на растенијата. Феноменот на испаротранспирација предизвикува количината на врнежи да остане на а многу мала вредност во текот на целата година. Вредности што остануваат на 250 мм годишно. Тоа е податок или прилично оскуден, што го карактеризира недостатокот на вегетација и влажност во животната средина. Едно од најпознатите места на планетата како пример за сценарио за пустинска клима е пустината Сахара.

Овој процес на испаранспирација се случува и поради аранжманот во кој се наоѓа релјефот. Можно е одредени пустини кои се близу до студените океански струи да го ограничат или спречат испарувањето, со што се оштетуваат вкупните нивоа на влажност. Факторите што ги споменавме се оние што генерираат екосистеми познати како крајбрежни пустини.

Пустинската клима генерално се карактеризира со тоа што се наоѓа во близина на тропските предели. Географската ширина во која се наоѓаат повеќето пустини е околу 15 и 35 степени. На сите овие места има примероци од флора и фауна кои се прилагодени на екстремните услови што владеат. Овие видови генерираат адаптација на овој начин на живот илјадници години преку процесот на еволуција. Тие мораа да се прилагодат развивајќи одредени карактеристики за да можат да се борат против недостатокот на вода и температурни флуктуации.

Кога се однесуваме на некои пустини, тоа може да биде поврзано со голема количина песок и многу топли температури. Сепак, пустинска клима, сувата клима може совршено да се развие на Антарктикот и во северниот дел на Арктикот. И, тоа е дека пустинската клима не е опфатена само во пустините, туку во голема мера зависи и од влажноста.

клучните карактеристики

суво време

Овој вид клима може да се појави во студени области бидејќи прима многу малку влажност и се прима во форма на снег. Мора да се земе предвид дека дождовите во овие клими се случуваат многу спорадично, поради што се манифестира во форма на електрична бура. Откако ќе се појави процесот на врнежи, потоците и почвите отекуваат со вода бидејќи немаат голема пропустливост. Тогаш е местото каде истекувањето на површината игра основна улога во дистрибуцијата на вода. Овие дождови траат само неколку часа и истото се случува со истекување на површината. Со оглед на високите температури и видот на почвата, водата обично испарува лесно.

Меѓу карактеристиките за кои се издвојува пустинската клима, наоѓаме недостаток на влажност. Тоа е карактеристиката што најмногу се издвојува од овој вид клима. Сувоста е на прво место на овие места. Земјата не само што е многу сува, туку и воздухот. Повеќето региони со пустинска клима имаат поголем процент на испарување отколку врнежите. Сето ова доведува до нето губење на влага. Во некои жешки пустини, дождот може да испари пред да стигне до земјата. Меѓутоа, кога ќе се појават некои прилично моќни епизоди на врнежи, тие обично создаваат некои рафали на животот на растенијата и животните. Благодарение на ова, може да се сметаат некои пустински области кои не се целосно гостопримливи.

Топлината и студот се уште две карактеристики што ја истакнуваат пустинската клима. И, дали некои пустини остануваат така и во текот на целата година, другите суви области имаат постудени зими и топли лета. Постојат и пустини кои имаат многу изразена дневна осцилација на температурата помеѓу денот и ноќта. И покрај сето ова, зимските температури искусни на овие места не се ни приближуваат до смрзнување. Од оваа причина, иако има постудени ноќи, бидејќи нема вегетација за одржување на добиената топлина во текот на денот, таквите ниски вредности не се забележани.

Тие влегуваат во низа од сето ова, патникот кој не е подготвен не може да биде изложен на сушна клима бидејќи може да се појави како резултат на топлотен удар преку ден или да умре од хипотермија во текот на ноќта.

Пустински климатски фактори

дини

Во овој вид на време испарувањата се поголеми од врнежите. Стапката на испарување има поголема вредност од онаа на врнежите. Ова е она што ги прави почвите да не дозволуваат гестација на животот на растенијата. Во областите на Блискиот исток имаат просечно 20 сантиметри дожд годишно. Сепак, количината на испарување надминува 200 сантиметри. Ова значи дека стапката на испарување е до 10 пати поголема од стапката на врнежи. Поради ова, влажноста е многу мала.

Просечните температури на овие суви региони се 18 степени. Оваа вредност на температурата варира 24 часа на ден. Можете да најдете вредности до 30 степени. Сите осцилации во основа се должат на недостаток на вегетација што може добро да ги регулира температурите. Затоа, почвата е многу жешка во текот на денот и многу студена во текот на ноќта.

Што се однесува до врнежите, тие не само што се малку, туку и многу неправилни. Сето ова сценарио се должи на континуираното влијание, но се нарекува тропски антициклони. Во областите кои се повеќе суви, има суви месеци, но имаат и врнежливи месеци. Во пустините, секој месец од годината тие остануваат суви. Врнежите, кога ќе се појават, се јавуваат како силни врнежи од дожд. Овие води обично ги хранат реките во пустината кои се познати под името вади. И покрај фактот дека врнежите се обилни, иако кратки, тие никогаш не стигнуваат до морето, бидејќи се сушат пред да го завршат патувањето. Вади остануваат суви поголемиот дел од годината.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за пустинската клима и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.