Пустини загрозени од глобалното затоплување

Пустина на Намибија

Никој не би рекол дека пустините можат да бидат загрозени, нели? Но, вистината е дека тие се место многу по кревки отколку што некогаш можеме да замислиме. Растенија, животни и околу 500 милиони луѓе кои живеат на овие територии се прилагодиле на климата во пустината.

Но, ако температурите продолжат да растат, нивните животи ќе бидат во сериозна опасност.

Адрар

Според извештајот на ООН за животната средина (УНЕП), во периодот од 1976 до 2000 година, просечната температура на пустините се зголеми помеѓу 0 и два степени целзиусови, за разлика од 0 степени што се искачи на остатокот од планетата. Ефектите на стаклена градина предизвикуваат поинтензивни и подолги суши и затоа веќе слабите врнежи стануваат сè помалку видливи.

Најпогодени пустини се Калахари во Африка и Атакама во Чиле. И во едното и другото може да се види како животот се обидува да преживее. Но, тие не се единствените погодени. Намалувањето на водата предизвикува сушење на реките, како Нил во Египет, или Колорадо во САД. УНЕП предупредува дека доколку емисии на стакленички гасови, снабдувањето со вода ќе биде сериозно погодено, ставајќи го во опасност здравјето на жителите на пустината, како и на нивните посеви и животни.

Аризона

Ако продолжиме да ја експлоатираме подземната вода, да создадеме инфраструктура или места за воена обука, можеме целосно да го смениме пределот. И покрај сè, Кавех Заеди, заменик директор на Светскиот центар за зачувување (УНЕП), го вели тоа пустините можат да станат електрани на овој век, покрај тоа што служат како туристички атракции, па дури и да откриваат нови лекови кои можат да го подобрат животот на луѓето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.