ФОТОГРАФИИ: Пустината во Југоисточна Калифорнија заживеа по пет години суша

Пустина полна со цвеќиња

Слика - Држава во пустината Анза Борего

Дури и најнегостоубивата пустина може да го приреди најубавото изненадување. И тоа е дека, по бурата, секогаш се враќа смиреноста или, поточно, животот. Пример за ова е пустината на југоисточна Калифорнија. Таму, по пет години суша, дождовите од изминатата зима направија цвеќето да го заземе пејзажот.

Но, тоа е и тоа што тие го сторија тоа на спектакуларен начин. Нормално, секогаш постои растение кое се охрабрува да цвета, дури и ако условите не се многу поволни; сепак, овој пат илјадници и илјадници цвеќиња ја осветлуваат пустината на југоисточната држава.

На семето во жешки пустини им треба топлина, многу песочна почва и малку вода за да 'ртат. Меѓутоа, на овие места никогаш не можете да знаете кога ќе врне доволно дожд за повторно да се појават растенијата. Но, растителните суштества развија изненадувачка адаптивна мерка: откако ќе се опрашат цвеќето, ембрионот може да биде во мирување долго време, бидејќи школката што го штити е обично многу тврда.

Се разбира, веднаш штом паднат првите капки, семето не двоумете се да 'ртат за да искористат максимално од скапоцената течност што ќе им помогне да го завршат својот животен циклус, што се случи во Калифорнија.

Врнежи од дожд во зима

Врнежи од пустината Анза Борего, во југоисточна Калифорнија, од 1985 до 2017 година. Слика - NOAA

Врнежите беа слаби во последно време, но во зима 2016/2017 падна повеќе од двојно на она што паѓаше. Како што можете да видите на сликата погоре, во пустината Анза Борего просечните зимски врнежи се едвај 36 ml, но последниот ги сруши рекордите во последно време, со што заврши, барем за момент, сушата.

Фотографиите се навистина убави, не мислите ли?

Пустински цвет

Слика - Водач за диви цвеќиња Анза Борего Фејсбук


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.