Пустината во југоисточна Шпанија може да се влоши во следните години

Пустеризација на Исла де Лобос

Медитеранскиот регион е еден од најранливите на пустината. Интензивни и долготрајни суши, поројни дождови кои постепено го уништуваат горниот слој на почвата, ја изложуваат основата, без да заборават на експлоатацијата на земјоделството и добитокот, предизвикуваат интензивно да се почувствуваат ефектите на глобалното затоплување во оваа област. дел од светот.

Проблемот може да се влоши уште повеќе во следните години, а особено може да влијае на регионот Мар Менор.

Што е пустинирање?

Мапа што ги покажува областите најранливи на десертификација

Пустинирање тоа е процес на постојана деградација на почвата како последица на климатските варијации и човековата активност. Ова е проблем што се шири со зголемувањето на глобалните температури, што само ја влошува ситуацијата за луѓето кои, на некој начин, ја искористија таа земја.

Сепак, расте човечката популација, како и побарувачката за домување, храна и сл., Така што уништувањето на шумите, хемиското загадување, концентрацијата на економската активност во крајбрежните области, индустриските активности, туризмот, плус сè она за што разговаравме на почетокот на статијата врши огромен притисок врз природните ресурси.

Може ли да се стори нешто за да се спречи тоа?

Борово дрво

Без сомнение. Според зборовите на Хозе Антонио Санчез, делегат на Службениот колеџ за геолози во Мурсија во Europa Press, една од работите што може да се направи е „да се координира управувањето со земјишните и водните ресурси за да се заштити почвата од ерозија, засолување и други форми на деградација, како и да се заштити вегетациското покритие“.

Покрај тоа, тој предлага да се следат и контролираат процесите на експлоатација на водоносни слоеви, квалитетот на подземните води, освен повторното пошумување за да се избегне ерозија на почвата.

Со овие мерки, пустинизацијата може да се запре, не само во Шпанија, туку и во остатокот од светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.