Замрзната лисица се најде во Германија поради студениот бран

Зоро

Студениот бран од сибирско потекло што погоди голем дел од Европа остави многу области во состојба на готовност поради снегот, интензивниот студ, дождот и силниот ветер. Но, остави и важни слики за колатерална штета на животинскиот свет.

Една од фотографиите што најмногу се шири на Интернет е оној на замрзнатата лисица што е пронајден во реката Дунав.

Лисицата ја пронашол сосед на Фридинген ан дер Донау (Баден-Виртемберг, Германија) во област со скоро кристален мраз во дебели околу 60 сантиметри. Се проценува дека лисицата бркала некој плен и кога поминала низ мразот над реката, пукнал и паднал во скоро замрзната вода.

Theивотното поради силниот студ замрзна. Иако датумот на смртта не е добро познат, се гледа дека е неодамнешен. Франц Штеле, човекот што ја пронашол оваа лисица, се спакувал и отишол да го извади телото на смрзнатото животно. За да го извади, тој мораше да користи електрична пила. Лисицата беше на про transparentирниот мраз што можеше да се види целата твоја силуета.

замрзната лисица Германија

Позицијата во која умрела лисицата е слична на позициите што ги имаат животните во музеите. Покрај тоа, коментарите на луѓето на социјалните мрежи го споредуваат со некои слики на замрзнати животни од анимирани филмови како што се Ледена доба. Франц Штил се прослави откако беше прикажан на фотографии и весници со замрзнатата лисица.

Но, оваа лисица не е единствената која е замрзната од студот. Фотографии на две замрзнати машки елки беа објавени во ноември минатата година во близина на градот Уналаклит, Алјаска. Во овој случај, животните умреле заради ниските температури поврзани со нивните рогови додека се бореа.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.